Nadejda Roșcovanu/Jurnal TV

Plahotniuc rămâne în arest. Curtea de Apel a respins recursul în dosarul blanchetelor pentru pașapoarte

Curtea de Apel Centru a respins luni, 6 octombrie, recursul depus de fostul lider democrat Vladimir Plahotniuc, care solicita schimbarea mandatului de arest emis în dosarul privind blanchetele pentru pașapoarte. Măsura preventivă a fost pusă în executare pe 25 septembrie, după ce Plahotniuc a fost extrădat din Grecia la Chișinău, scrie Moldova 1.

„Se respinge ca nefondat recursul declarat de învinuitul Vladimir Plahotniuc. Se menține încheierea Judecătoriei Chișinău, sediul Ciocana din 9 septembrie 2022 privind aplicarea măsurii preventive pe un termen de 30 de zile. Decizia este irevocabilă”, se arată în hotărârea Curții de Apel Centru.

Avocatul fostului lider democrat, Lucian Rogac, a declarat că procurorii nu ar fi probat toate riscurile invocate la aplicarea arestului preventiv. „De aceea am formulat recursurile la momentul oportun, iar acum clientul meu are dreptul legal de a contesta aceste decizii”, adeclarat Rogac, conform sursei citate.

În prezent, Vladimir Plahotniuc este deținut în Penitenciarul nr. 13 din Chișinău, într-o celulă separată. Pe numele său sunt emise patru mandate de arest preventiv, toate contestate de echipa sa de avocați.

Primele două recursuri – în dosarele „Frauda bancară” și „Metalferos” – au fost respinse de Curtea de Apel pe 2 octombrie, iar luni, instanța a menținut măsura arestului și în dosarul „Blanchetele pentru pașapoarte”. Un al patrulea recurs, care vizează dosarul „Sacoșa neagră”, urmează să fie examinat în perioada următoare.

Fostul lider democrat a fost extrădat din Grecia la 25 septembrie 2025, după mai bine de șase ani de la plecarea sa din Republica Moldova. Acesta este cercetat în mai multe dosare de rezonanță, fiind acuzat de constituirea și conducerea unui grup criminal organizat, spălare de bani și escrocherie.

De la extrădare, el a refuzat să participe la ședințele de judecată, inclusiv prin videoconferință, toate audierile având loc în lipsa sa.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Maia Sandu/Facebook

Sandu, despre dronele rusești care au survolat spațiul aerian al R. Moldova: „Soluții magice pot să existe doar pe Facebook”

Dronele care au survolat spațiul aerian al Republicii Moldova reprezintă un pericol real atât timp cât războiul dus de Federația Rusă împotriva Ucrainei continuă, avertizează președinta Maia Sandu. Șefa statului a condamnat, pe 2 decembrie, tentativele de manipulare și dezinformare lansate în spațiul public de unii politicieni și a dat asigurări că autoritățile lucrează nu doar la depistarea dronelor, ci și la consolidarea capacității de apărare a spațiului aerian al Republicii Moldova.

„Dronele reprezintă un pericol și îmi pare rău că sunt cetățeni care se lasă prinși în capcanele minciunilor. Dacă nu o să înțelegem riscurile și pericolele, nu o să ne putem proteja de ele. Sigur, e regretabil că există politicieni care dezinformează și manipulează, dar acest pericol este și va fi atât timp cât războiul Rusiei împotriva Ucrainei continuă”, a declarat șefa statului.

Șefa statului a precizat că autoritățile întreprind măsuri concrete pentru întărirea apărării aeriene, în parteneriat cu partenerii de dezvoltare: „Nu sunt soluții magice. Ele pot să existe pe Facebook, dar în realitate soluții magice nu sunt. Noi încercăm să ne consolidăm capacitatea de depistare și de apărare. Am început să investim în radare și echipament necesar pentru a depista aceste intervenții și, evident, la această etapă discutăm cu partenerii pentru echipamente care să ne ajute să ne protejăm spațiul aerian, pentru că nu este de ajuns să depistăm, trebuie să putem să ne protejăm”.

Maia Sandu a îndemnat, totodată, presa și populația să nu distribuie informații false: „Vă rog să nu distribuim minciuni și să nu inducem lumea în eroare, pentru că va fi mai greu să protejăm cetățenii atunci când minciunile capătă multă importanță”.

Incidente recente de survol în spațiul aerian al Moldovei

Cel mai recent caz de survol neautorizat al spațiului aerian al Republicii Moldova a fost înregistrat pe data de 29 decembrie, în contextul unui nou atac masiv lansat de Rusia asupra Ucrainei. Două drone au survolat ilegal nordul țării, iar în consecință autoritățile au închis temporar spațiul aerian.

Incidentul a venit la doar trei zile după ce, pe 25 noiembrie, șase drone au pătruns ilegal în spațiul aerian al țării noastre. Una dintre ele – de producție rusească și marcată cu simbolul „Z”, folosit de armata rusă în războiul din Ucraina și interzis în Moldova – s-a prăbușit în nordul țării. MAE de la Chișinău a condamnat „încălcarea gravă a spațiului aerian”, inclusiv prăbușirea dronei pe acoperișul unei case din Cuhureștii de Jos, raionul Florești. Autoritățile au calificat incidentul drept „un risc major pentru siguranța cetățenilor” și l-au convocat pe ambasadorul agreat al Rusiei, Oleg Ozerov, pentru explicații.

Ozerov fusese chemat la MAE și pe 20 noiembrie, după ce în ajun, pe 19 noiembrie, alte două drone au survolat ilegal teritoriul Republicii Moldova – tot pe fondul unui atac masiv al Rusiei asupra Ucrainei. Și atunci, ca și pe 26 noiembrie, Chișinăul i-a înmânat o notă de protest. De fiecare dată, diplomatul rus a contestat acuzațiile, afirmând că nu au fost prezentate probe care să demonstreze că dronele ar fi de origine rusească.

Precizăm că, în perioada 2023–2024, autoritățile moldovene au deschis opt cauze penale privind survolarea ilegală a spațiului aerian al Republicii Moldova.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: