Andrei Mardari / NewsMaker

„Poate fi calificată drept crimă de război”. Ministerul de Externe condamnă cu vehemență uciderea cetățeanului moldovean în Ucraina

Ministerul Afacerilor Externe și Integrării Europene (MAEIE) a comentat vestea decesului soldatului Alexandr Mațievschii în Ucraina. Acesta era originar din Republica Moldova. Diplomații moldoveni consideră că cele întâmplate pot fi calificate drept „crimă de război”.

Ca urmare a confirmării de către partea ucraineană a faptului că soldatul ucrainean executat de către soldații ruși este Alexandr Mațievschii, MAEIE condamnă cu vehemență uciderea cetățeanului moldovean, faptă care poate fi calificată drept crimă de război și încălcare flagrantă a dreptului internațional umanitar. Ne exprimăm cele mai sincere condoleanțe familiei și prietenilor lui Alexandr Mațievschii și ne solidarizăm cu poporul ucrainean. Reiterăm poziția fermă a Republicii Moldova prin care condamnăm războiul brutal al Federației Ruse împotriva Ucrainei. Țara noastră rămâne angajată în sprijinirea Ucrainei în eforturile sale de a readuce regiunea la pace și stabilitate”, se arată în comentariul MAEIE.

Autoritățile ucrainene au confirmat oficial identitatea soldatului împușcat de ocupanți, după ce a rostit cuvintele „Glorie Ucrainei!”. Bărbatul omorât la data de 30 decembrie 2022, se numește Alexandr Matsievski și este originar din Moldova. Câteva ore mai târziu după confirmarea identității, liderul de la Kiev Vladimir Zelenski i-a conferit titlul de Erou al Ucrainei post-mortem.

Colaj/ Alexandr Mațievschii

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

(VIDEO) Ratingul democrației în Moldova a scăzut/ „Slavă KPSS!” în Parlament/ Prețul la motorină, în jos

Cele mai importante știri din Moldova și din lume în noua ediție NewsMaker!
— Târgul de Paște din Chișinău: Tradițiile se păstrează, prețurile cresc
— 4 ani de război: Peste 50 de drone și rachete au survolat ilegal Moldova
— Raport internațional: Moldova retrogradează în democrație. Ce cred deputații?
— Prețul motorinei scade după mai multe săptămâni de creșteri
— „Se instituie un regim comunist în Parlament”. De ce e nemulțumită opoziția?
— Câți moldoveni mai sunt în Rusia? Răspunsul ministrului de Externe
— Grosu: Planurile Rusiei au rămas doar pe hârtie
— Pregătiri pentru masa de Paște. Carnea de miel, la mare căutare
— Papahă, vin pentru Grosu și toast georgian. Costiuc, despre deplasarea la Tbilisi
— Gheorghe Urschi, în stare gravă la spital
Nu uitați să apăsați pe clopoțel pentru a nu rata noile ediții: zilnic, la 15:00 și 19:00, de luni până vineri.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: