hellotaste.ro

Pofta de ciocolată va fi mai scump de satisfăcut. Prețul boabelor de cacao a urcat la cel mai ridicat nivel din ultimul deceniu

Iubitorii de ciocolată au primit o veste proastă: va deveni mai scump să își satisfacă pofta, scrie G4media cu referire la Bloomberg. Se întâmplă după ce costul boabelor de cacao angro a urcat la cel mai ridicat nivel din ultimul deceniu, iar producătorii pariază că prețurile pentru acest ingredient crucial al ciocolatei vor rămâne la un nivel ridicat până la finele lui 2024. Motivul principal este scăderea producției în Vestul Africii, o regiune care este responsabilă pentru două treimi din recolta mondială de boabe de cacao.

Potrivit sursei citate, ploile torențiale şi un dăunător care afectează arborii de cacao au devastat culturile din Vestul Africii, provocând îngrijorări cu privire la aprovizionare. De asemenea, activitatea de procesare de boabe de cacao (o activitatea crucială pentru producția de ciocolată) a scăzut şi ea la nivel mondial, ceea ce sugerează că fabricile au probleme în a obține volume adecvate de materie primă, potrivit lui Fuad Mohammed Abubakar, director la Ghana Cocoa Marketing Company UK.

Această situație i-a făcut pe directorii de la o serie de mari producători de ciocolată să lanseze zilele trecute un avertisment că noi majorări de prețuri nu pot fi excluse, deși consumatorii au deja probleme în a suporta costurile şi așa mărite pentru produsele lor.

„Este clar că suntem într-o situație tensionată. Am putea vedea cum producătorii de ciocolată introduc batoane cu dimensiuni mai mici şi posibil prețuri mai mari”, susține Paul Joules, analist la banca Rabobank.

Recolta de boabe de cacao a Coastei de Fildeş, cel mai mare producător mondial, ar urma să fie în acest an cu până la o cincime mai mică decât cea de anul trecut şi autoritățile din această țară au suspendat contractele de vânzări care obligă fermierii să livreze boabele la un anumit moment specific în viitor. În Ghana, al doilea mare producător mondial de cacao, producția ar urma să scadă sub media multianuală.

Aceasta este posibil să creeze al treilea an consecutiv în care lumea se va confrunta cu un deficit de aprovizionare cu boabe de cacao şi există posibilitatea ca situația să se repete şi anul viitor, susține Paul Joules. Un fenomen meteo El Nino amenință să afecteze şi mai mult producția, tocmai într-un moment în care fermierii se luptă cu un virus care le afectează arborii de cacao.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Campioni la kettlebell: Moldova a cucerit 18 medalii la mondialele din Milano

Sportivii moldoveni au cucerit 18 medalii la Campionatul Mondial de Kettlebell (haltere mici), care a avut loc în Milano, Italia. La categoria seniori, cel mai bun rezultat l-a înregistrat Mihail Muntean, care a cucerit medalia de aur în proba de ciclu lung clasic și ciclul lung de 30 minute.

Potrivit Ministerului Educației, tot la această categorie de vârstă, Nicolai Frangu a cucerit medalia de argint la proba biatlon și a ocupat locul IV în concursul de ciclul lung clasic.

Ștefan Roșca, Mihail Țurcan, Andrei Valentir și Sergiu Borș au devenit campioni la categoria para kettlebell, iar Igor Bouroș, Valeriu Buruian și Oleg Raileanu s-au ales cu titlurile de vicecampioni la această secțiune.

Trei medalii au cucerit sportivii noștri și la categoria de vârstă masters. Mihail Suprovici a devenit campion la probele biatlon și aruncat 30 minute, iar Nicolae Bîrliba s-a situat pe locul II la proba smuls 30 minute.

Tot cu trei medalii, țara noastră s-a ales și în concursul de vârstă juniori. Iurie Donighevici s-a situat pe locul I la proba smuls 30 minute și pe locul II la proba aruncat 30 minute, iar Denis Cojocaru a cucerit medalia de bronz la proba aruncat 30 minute.

Cel mai tânăr reprezentant al țării noastre care a urcat pe podium la mondialele de kettlebell a fost Alexandru Zibrițchi, care a cucerit la categoria de vârstă juniori 14-15 ani, medalia de aur la proba smuls 30 minute și medalia de argint la proba ciclul lung 30 minute.

Deplasarea lotului național la Campionatul Mondial de Kettlebell, la care au participat peste 700 de sportivi din 33 de țări, a fost posibilă cu suportul financiar al Ministerului Educației și Cercetării.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: