Parlamentul a decis: Polițe medicale gratuite pentru părinții care cresc cel puțin patru copii

Ambii părinți, inclusiv cei adoptivi, care cresc cel puțin patru copii, vor beneficia, la opțiunea acestora, de statut de persoană asigurată în sistemul Asigurărilor Obligatorii de Asistență Medicală (AOAM). Parlamentul a aprobat un proiect de lege în acest sens, astăzi, 27 februarie.

Proiectul de modificare specifică că de statut de persoană asigurată în sistemul AOAM va beneficia părintele, inclusiv adoptiv, care exercită în mod efectiv creșterea și educarea a patru și mai mulți copii, pentru perioada în care cel puțin un copil are vârsta de până la 18 ani. Documentele justificative care confirmă faptul că părintele exercită în mod efectiv creșterea și educarea copiilor vor fi eliberate de către structurile teritoriale de asistență socială.

Într-un comunicat al parlamentului se arată că anterior Curtea Constituțională a aprobat o hotărâre prin care a remarcat faptul că un tată poate să se implice în creșterea copiilor în modul în care îl face și o mamă. Astfel, proiectul de lege pentru modificarea articolului 4 din Legea cu privire la asigurarea obligatorie de asistență medicală vine, inclusiv, să racordeze aceasta la prevederile constituționale și să excludă discriminarea existentă anterior.

Pentru mai multe știri abonați-vă la pagina noastră de Facebook

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

(VIDEO) Trubca și Cojuhari, legați de un teren?/ Moldova impresionează UE/ Escrocii nu cunosc româna?

Cele mai importante știri din Moldova și din lume în noua ediție NewsMaker!
— Cojuhari și Trubca, tranzacții imobiliare comune?
— 16 cetățeni străini, depistați că au încălcat regulile privind migrația
— Caz tragic la Ialoveni. Un tânăr a fost găsit fără suflare într-o mașină
— Chiveri a discutat la Vilnius despre reglementarea transnistreană
— Locuitorii din stânga Nistrului solicită tot mai des documente pe malul drept
— Gherasimov: Moldova este pregătită pentru clusterul 6 de negocieri
— De la surori gemene la mamă de gemeni. Povestea Irinei și a Inesei Goncear
— Ministrul Sănătății, în vizită la Spitalul Clinic Bălți, după imaginile din blocul alimentar
— Tiraspolul anulează o facilitate fiscală pentru soții care nu lucrează
— Escrocheriile telefonice, tot mai frecvente: cum se protejează oamenii?
— Gherasimov: Moldova este pregătită pentru clusterul 6 de negocieri
— Costiuc, despre consultările anunțate de Sandu: mergem pe scările Președinției
— Solicitarea de dizolvare a consiliului sătesc Gaidar, respinsă
Nu uitați să apăsați pe clopoțel pentru a nu rata noile ediții: zilnic, la 15:00 și 19:00, de luni până vineri.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: