Facebook/ Mihai Poșoi

Polonia va susține Moldova în parcursul european. Asigurările oferite de vicemareșalul Seimului polon, aflat la Chișinău

Adunarea Parlamentară a Republicii Moldova și a Republicii Polone s-a întrunit într-o ședință, la Chișinău. La întrunire, oficialii au ajuns la un consens – „în condițiile războiului din Ucraina, la proximitatea hotarelor Republicii Moldova și ale Poloniei, trebuie să fim solidari și să ne ajutăm reciproc”. Totodată, vicemareșalul Seimului polon a dat asigurări că țara noastră va fi susținută de Polonia în parcursul european. 

„Prietenul la nevoie se cunoaște. În aceste momente complicate, marcate de criza energetică, de dificultățile de ordin macrofinanciar, avem sprijinul prietenilor noștri din Polonia”, a declarat vicepreședintele Parlamentului Mihail Popșoi.

Vicemareșalul Seimului Republicii Polone a confirmat că războiul Rusiei în Ucraina a tulburat ordinea mondială.

„În această situație este nevoie de o nouă privire în problema aprovizionării cu resurse de energie și o de nouă privire asupra forțelor militare ale statelor noastre”, a spus oficialul.

Ryszard Terlecki s-a referit, de asemenea, la noua extindere a Uniunii Europene, accentuând că UE a fost unanimă atunci când a decis să acorde Moldovei și Ucrainei statutul de țări candidate la aderare.

Înaltul demnitar polon a dat asigurări că atât Seimul Republicii Polone, cât și europarlamentarii acestei țări vor susține calea integrării europene a Republicii Moldova, încât procesul de aderare să se încheie cât mai rapid.

Menționăm că astăzi, în Parlamentul de la Chișinău a avut loc cea de-a VIII-a Sesiune a Adunării Parlamentare a Republicii Moldova și a Republicii Polone, care s-a încheiat cu adoptarea Declarației comune. Adunarea Parlamentară a Republicii Moldova și a Republicii Polone a fost constituită în iulie 2011. Următoarea sesiune, a noua la număr, va avea loc în Polonia.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

27 de persoane din Moldova au murit înecate în primele șase luni ale anului 2026. Cinci dintre victime sunt copii

27 de persoane și-au pierdut viața prin înec în primele șase luni ale anului 2026, dintre care cinci erau copii. Datele au fost prezentate de Agenția Națională pentru Sănătate Publică în contextul Zilei mondiale de prevenire a înecului, marcată anual la 25 iulie.

Potrivit ANSP, înecul rămâne o problemă importantă de sănătate publică, în special în perioada verii, când crește numărul activităților desfășurate în apropierea râurilor, lacurilor și bazinelor acvatice.

Datele statistice arată că, în Republica Moldova, mortalitatea prin înec accidental a scăzut în anul 2025. Rata a fost de 2 cazuri la 100 000 de locuitori, față de 2,8 cazuri la 100 000 de locuitori în anul precedent. În cazul copiilor cu vârsta de până la 17 ani, indicatorul s-a menținut la 0,1 cazuri la 10 000 de copii atât în 2024, cât și în 2025.

La nivel mondial, anual, peste 300 000 de oameni mor prin înec, potrivit Organizației Mondiale a Sănătății. Cele mai vulnerabile grupuri sunt copiii și tinerii: aproape un sfert dintre victime sunt copii sub cinci ani, iar mai mult de jumătate dintre decese se înregistrează în rândul persoanelor cu vârsta de până la 30 de ani.

Unul dintre factorii care contribuie la producerea accidentelor este consumul de alcool. În Regiunea Europeană a OMS, acesta este asociat cu aproximativ un sfert dintre decesele prin înec.

OMS și-a propus ca până în anul 2035 mortalitatea prin înec să fie redusă cu 35%, prin politici de prevenire și consolidarea măsurilor de siguranță în apropierea apei.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: