Parlamentul Republicii Moldova

Președinta Maia Sandu și premierul Alexandru Munteanu, mesaje de solidaritate cu România, după ce o dronă a lovit civili, la Galați

Conducerea Republicii Moldova a condamnat cazul cu drona rusească care a lovit un bloc de locuit din România. Președinta Maia Sandu și prim-ministrul Alexandru Munteanu au transmis mesaje de solidaritate cu cetățenii români și au subliniat că incidentul a fost o consecință a războiului de agresiune al Rusiei împotriva Ucrainei.

Condamn cu fermitate atacul rusesc cu dronă care a lovit civili români în propriile locuințe, la Galați. Este încă o dovadă a faptului că războiul de agresiune purtat de Rusia împotriva Ucrainei afectează întreaga regiune și pune în pericol vieți omenești. În aceste momente, suntem solidari cu România, iar Europa trebuie să rămână unită și fermă în apărarea păcii, securității și valorilor democratice”, a transmis Maia Sandu pe Facebook.

La rândul său, premierul Munteanu a catalogat acțiunile Rusiei drept „iresponsabile” și și-a exprimat solidaritatea cu persoanele afectate.

Acest incident, petrecut la mică distanță de granița Republicii Moldova, este o reamintire dură că riscurile create de războiul Rusiei sunt reale și rămân periculos de aproape de regiunea noastră. Vom continua să ne consolidăm reziliența și să colaborăm îndeaproape cu partenerii noștri europeni pentru a proteja pacea, securitatea și stabilitatea”, a scris șeful Guvernului pe X.

Amintim că o dronă s-a prăbuşit, în noaptea de joi spre vineri, pe acoperișul unui bloc din Galaţi. Impactul a fost urmat de o explozie şi incendiu la un apartament situat la etajul 10 al imobilului. O mamă și copilul ei, locatari la ultimul etaj, au fost transportați la spital cu arsuri minore. Alte două persoane, care au suferit atacuri de panică, au primit îngrijiri la fața locului.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

(VIDEO) România răspunde Rusiei după dronă/95% „deputați” din Tiraspol, cu acte MD/30% cetățeni, în sărăcie

Cele mai importante știri din Moldova și din lume în noua ediție NewsMaker!
— Circa 25% dintre așa-zișii deputați de la Tiraspol au acte moldovenești
— Constantinov nu mai figurează în căutare națională
— Cinci suspecți, trimiși în judecată în dosarul camionului cu armament
— Consulatul Rusiei din Constanța închis, după ce o dronă a lovit un bloc în Galați
— Confort pentru toți sau conflict între vecini? Povestea unei „curți europene”
— Guvernul, mesaj de susținere pentru elevii din stânga Nistrului
— Peste 30% dintre moldoveni trăiesc în sărăcie
— Bolojean își întrerupe vizita în Moldova. A chemat de urgență un avion militar
— O dronă de război a lovit un bloc de locuit din România
— Moldova condamnă atacul cu dronă din România
— Tiraspolul a decis cum vor fi cheltuiți banii din fondul „Împreună”
— Reforma APL: Bolojean își întrerupe vizita în Moldova. A chemat de urgență un avion militar
— Valabilitate redusă a permiselor de conducere după 70 de ani
— Carburanții se ieftinesc în următoarele zile
Nu uitați să apăsați pe clopoțel pentru a nu rata noile ediții: zilnic, la 15:00 și 19:00, de luni până vineri.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: