Tudor Mardei | NewsMaker

Precipitații, ghețuș, ceață și minime de până la -18°C: vremea în Moldova în următoarele 7 zile

Pe 28 ianuarie, în R. Moldova sunt prognozate precipitații, iar în cea mai mare parte a teritoriului se va menține poleiul și ghețușul pe drumuri. Precipitații sunt prognozate și pe 30 și 31 ianuarie, cu formare de ghețuș în continuare. Începând cu 31 ianuarie, Republica Moldova va fi afectată de mase de aer reci, iar temperatura nocturnă va scădea până la -18°C. Informațiile au fost comunicate pentru NewsMaker de către șefa secției prognoze meteorologice din cadrul Serviciului Hidrometeorologic de Stat (SHS), Nadejda Stolear.

Reprezentanta SHS a declarat, pentru NewsMaker, că pentru noaptea de 28 ianuarie sunt prognozate precipitații slabe, predominant sub formă de ploaie. Temperaturile vor oscila între -3°C și +2°C noaptea, iar maximele diurne vor fi cuprinse între 0°C și +5°C. „La aceste ploi se mai adaugă și fenomenul de ceață, care va crea condiții pentru menținerea și formarea în continuare a poleiului. Deci, în cea mai mare parte a teritoriului se menține poleiul pe drum și ghețușul”, a adăugat Nadejda Stolear.

Pe 29 și 30 ianuarie, pe parcursul nopții se vor înregistra temperaturi cuprinse între -3 și +3 grade, iar ziua între 0 și +5 grade. Doar pe 29 ianuarie, în sud, temperaturile vor fi între +6 și +10 grade.

Precipitații sunt prognozate și pe 30 și 31 ianuarie. „Pentru 30 vor fi în fază mixtă, iar pe 31 mai mult sub formă de ninsoare”, a precizat reprezentanta SHS, adăugând că se va forma ghețuș și că drumurile vor fi alunecoase.

„Începând cu 31 ianuarie, atât pe parcursul nopții, cât și pe parcursul zilei, avem o pătrundere de mase de aer reci, de la minus -12°C și -7°C, temperatura noaptea va scădea până la -18°C și -13°C, iar pe parcursul zilei temperaturile vor oscila între -10°C și -5°C. Pe drumuri se va menține ghețușul”, a declarat Nadejda Stolear. În perioada 1-3 februarie nu se vor înregistra precipitații.

Deputatul Renato Usatîi, lider al formațiunii „Partidul Nostru”, a declarat pe 27 ianuarie că, potrivit datelor unei aplicații, „începând cu ziua de luni, în Republica Moldova vor fi temperaturi scăzute de până la -28°C”. Solicitată să comenteze aceste informații, reprezentanta SHS a declarat: „Noi avem o mulțime de astfel de aplicații și da, într-adevăr, sunt aplicații care arată temperaturi mai scăzute, sunt care arată temperaturi mai ridicate. Dar noi, la moment, am luat o medie, care, credem noi, va fi. Nu este exclus ca mâine, poimâine, situația să se schimbe și să venim cu temperaturi mult mai scăzute sau deja mai ridicate, în dependență de cum vor fi schimbările”.

Menționăm că, între timp, SHS a emis cod galben de ceață, care va intra în vigoare pe 27 ianuarie, la ora 20:00 și va fi valabil până pe 28 ianuarie, la ora 13:00.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Facebook/Gheorghe Hajder

Gheorghe Hajder a vizitat zonele inundate din Călărași și Ungheni: anunță verificări la lacuri

Ministrul Mediului, Gheorghe Hajder, a efectuat marți, 26 mai, o vizită în zonele afectate de inundațiile din raioanele Ungheni și Călărași, produse în urma ploilor torențiale. Oficialul a anunțat controale la lacurile și iazurile din zonele vizate, pentru a verifica respectarea normelor tehnice și a măsurilor de siguranță de către administratori.

Gheorghe Hajder a menționat că, în ultimele zile, nivelul apei din lacuri a atins „cote record”. „Vorbim despre o cantitate excepțională de precipitații, un fenomen care, potrivit estimărilor, poate avea loc o dată la 100 de ani”, a spus oficialul.

Ministrul Mediului a menționat că, datorită intervenției echipelor IGSU și specialiștilor de la „Apele Moldovei”, situația a fost stabilizată, iar comunitățile au fost protejate de „consecințe care puteau fi mult mai grave”.

Însă, dincolo de forța naturii, trebuie să vorbim deschis despre responsabilitate. Proprietarii și arendașii de iazuri au obligații legale stricte: respectarea normelor tehnice de exploatare, deținerea obligatorie a pașaportului lacului și măsuri de siguranță. În perioada imediat următoare, vom verifica dacă administratorii lacurilor și-au respectat toate obligațiile tehnice și de siguranță și după caz, vom veni cu recomandări și modificări ale cadrului normativ, pentru a nu mai permite nimănui să opereze bazine acvatice fără garanții de securitate”, a subliniat Hajder.

Amintim că, pe 22 mai, în Republica Moldova au avut loc ploi torențiale, care au afectat zeci de localități, în special raioanele Ungheni și Călărași.

Intervențiile pentru înlăturarea consecințelor continuă marți, 26 mai. Salvatorii și autoritățile desfășoară lucrări de consolidare a digurilor din localitățile Bularda și Hîrbovăț, raionul Călărași, creează canale suplimentare de deversare și pregătesc saci cu nisip pentru prevenirea cedării barajelor. Totodată, din motive de siguranță, circulația în zona podului de sub calea ferată din Strășeni rămâne temporar restricționată.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: