Facebook/ Би-2/B-2

Presa rusă: membrii trupei Bi-2 au fost reținuți în Thailanda

În Thailanda au fost reținuți membrii formației Bi-2, pentru că au desfășurat concerte fără a avea un permis de muncă. Informația a fost comunicată de agenția rusă TASS, relatează The Insider

Potrivit sursei, muzicienii riscă să fie deportați.

RBC scrie că Bi-2 a desfășurat două concerte în Thailanda, în luna ianuarie, și că acum muzicienii riscă amendă în valoare de 3 mii de dolari, închisoare și deportare. 

Potrivit The Insider, în ianuarie, în Thailanda au fost anulate concertele lui Maxim Galkin. Autoritățile locale reacționează dur la declarațiile politice de pe scenă, a declarat o sursă din domeniu pentru TASS. Înainte de aceasta, în Thailanda au fost anulate și evenimentele comediantului Ruslan Belîi.

Amintim că în mai 2023, ministerul rus al Justiției l-a inclus pe Igor Bortnik, solistul trupei Bi-2, în registrul „agenților străini”. Kremlinul declara că Bortnik a fost recunoscut drept „agent străin” după ce „s-a opus unei operațiuni militare speciale în Ucraina, a vorbit negativ despre Federația Rusă, cetățenii săi și autoritățile statului”. Menționăm, în martie 2023, trupa „Bi-2” a susținut un concert la Chișinău.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Facebook/Andrian Cheptonar

„Sunt puse în executare toate cele 4 mandate de arest”. Procurorul pe cazul Plahotniuc a explicat ce urmează

În privința lui Vladimir Plahotniuc, extrădat pe 25 septembrie la Chișinău, a fost întocmit un proces-verbal de reținere. Odată cu aceasta, toate cele patru mandate de arest preventiv au fost puse în executare, iar termenul de 30 de zile de arest a început să curgă. În continuare, urmează să-i fie aduse la cunoștință acuzațiile care i se aduc. Această acțiune va avea loc la Penitenciarul nr. 13. Ulterior, va fi prezentat în fața instanței de judecată, astăzi sau mâine. Informațiile au fost comunicate de procurorul de caz, Alexandru Cernei, aflat la aeroportul din Chișinău în legătură cu extrădarea lui Plahotniuc.

Procurorul a declarat că în privința lui Plahotniuc a fost întocmit procesul-verbal de reținere în prezența avocatului. „Au fost aduse la cunoștință motivele și temeiurile care au stat la baza reținerii. Persoana a fost repartizată în detenție pentru Penitenciarul nr. 13 din municipiul Chișinău. (…) Odată cu reținerea persoanei sunt puse în executare toate cele patru mandate de arest preventiv emise în privința dânsului și începe a curge termenul de 30 de zile de arest din momentul întocmirii/perfectării procesului verbal”, a comunicat procurorul.

Întrebat dacă Plahotniuc va fi escortat și la instanța de judecată pentru a-i fi citite mandatele de arest, procurorul a răspuns: „Acțiunile procesuale continuă. După această etapă, urmează să-i fie adusă la cunoștință acuzațiile care au fost emise în lipsa învinuitului în cele patru cauze penale, cât și în dosarul care se află pe rol în instanța de judecată. Această acțiune va avea loc în cadrul Penitenciarului nr.13 imediat după ce persoana va fi preluată de către angajații penitenciarului”.

La întrebarea dacă Plahotniuc a făcut declarații, procurorul a răspuns: „La această etapă nu se oferă declarații. Doar la etapa deja a aducerii la cunoștință a învinuirii și înaintării acuzării, dumnealui are dreptul să dea sau să refuze să dea declarații”.

Pentru ziua de 26 septembrie este fixată o ședință de judecată în dosarul „Frauda Bancară”. Astfel, procurorul a fost întrebat dacă Plahotniuc va fi escortat în fața instanței.

„Procedural, după ce finalizăm acțiunea cu prezentarea învinuirii, dumnealui urmează a fi prezent în fața instanței de judecată care a emis mandatele de arest, pentru a-i respecta dreptul său prevăzut de Convenția Europeană a Drepturilor Omului că orice persoană arestată urmează imediat prezentată în fața unui judecător. Acest lucru poate să se întâmple astăzi, dacă reușim să finalizăm acțiunea în Penitenciarul 13, în caz contrar poate să fie și data de mâine. Ședința care este stabilită pentru data de mâine pe „Frauda Bancară” este prestabilită de mult timp în urmă, toți participanții la proces sunt informați despre această ședință, vor fi toți prezenți. Noi suntem doi procurori pe acest caz, indiferent când noi o să-i aducem la cunoștință mandatul… noi putem să o facem și mâine în ședință de judecată”, a răspuns procurorul.

***

Vladimir Plahotniuc a fost extrădat pe 25 septembrie cu un zbor obișnuit Atena–Chișinău. Avionul în care se afla a aterizat la ora 09:29. Fostul lider PDM a fost scos din avion în cătușe și, însoțit de mascați, a fost condus spre un microbuz. În ajun, ministra Justiției, Veronica Mihailov-Moraru, a precizat că Plahotniuc va fi deținut la Penitenciarul nr. 13, într-o celulă separată, din motive de securitate.

Plahotniuc a fost reținut pe 22 iulie în Grecia și s-a aflat până acum în arest preventiv acolo. Republica Moldova a solicitat extrădarea pentru patru dosare penale aflate în faza de urmărire penală și unul aflat în faza de judecată.

Vladimir Plahotniuc este judecat în Republica Moldova într-un dosar disjuns din „Frauda Bancară”, fiind acuzat de escrocherie, spălare de bani și crearea unei organizații criminale. Potrivit procurorilor, prejudiciul depășește 39 de milioane de dolari și 3,5 milioane de euro. Banii ar fi fost folosiți pentru achiziții de lux, servicii, investiții, evenimente și plata datoriilor. Pentru infracțiunile comise legea prevede pedeapsa sub formă de închisoare de la 8 la 15 ani.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: