gagauzinfo.md

Președintele Adunării populare a Găgăuziei a fost testat pozitiv cu noul coronavirus

Președintele Adunării populare a Găgăuziei Vladimir Kîssa a fost testat pozitiv cu noul coronavirus. Informația a fost confirmată de către acesta pentru portalul Gagauzinfo.MD.

Demnitarul a explicat că a decis să se testeze după ce tatăl său s-a infectat.

„Testul s-a dovedit a fi pozitiv. Per total, mă simt bine, doar că uneori se ridică temperatura. Medicii spun că este o formă ușoară de COVID-19”, a explicat Kîssa.

Acesta a adăugat că se tratează la domiciliu și se află în izolare totală. Următorul test la COVID-19 îl va face pe 21 iunie.

 

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Munteanu, primul mesaj după ce PAS a anunțat că-l va propune prim-ministru: „Mulțumesc pentru încredere”

Omul de afaceri Alexandru Munteanu a publicat pe 14 octombrie primul mesaj după ce s-a aflat că el va fi candidatul Partidului Acțiune și Solidaritate (PAS) pentru funcția de prim-ministru. Munteanu a precizat că firmele sale activează legal, după ce presa a scris că una din companiile sale apare în Pandora Papers. Totodată, el a menționat că urmează să vină cu clarificări și despre pretinse legături cu anumiți politicieni moldoveni.

Alexandru Munteanu a confirmat că poartă discuții cu Partidul Acțiune și Solidaritate privind candidatura sa pentru funcția de premier. „Mulțumesc pentru încredere”, a spus el.

El a spus că a primit „mai multe întrebări” și că înțelege necesitate de a oferi societății „cât mai multă transparență și informații”, însă trebuie să fie urmate procedurile legale existente. Acesta a menționat că trebuie să aibă loc mai întâi validarea rezultatelor alegerilor de către Curtea Constituțională, ședința de constituire a Parlamentului nou-ales și discuțiile cu președinta Maia Sandu.

În ceea ce privește apariția unor informații în public, precizez că voi răspunde la toate întrebările, inclusiv despre faptul că nu l-am cunoscut, nu am avut vreo interacțiune sau parteneriat cu politicianul invocat. În plus, simpla prezență a unei companii în documentele Panama/Pandora Papers indică doar că această companie a fost înregistrată într-o jurisdicție cu regim fiscal special – o practică legală, folosită frecvent în investiții internaționale. Companiile pe care le dețin sau le-am administrat vreodată au fost constituite în conformitate cu legislația internațională, operațiunile au fost transparente și au respectat normele fiscale aplicabile”, a adăugat Alexandru Munteanu.

Precizăm că, pe 14 octombrie, Ziarul de Gardă a scris că „4i Capital Partners”, companie înființată de Alexandru Munteanu, apare în Pandora Papers – cea mai mare scurgere de informații financiare despre lumea offshore, dar și că, în 2007, după ce a primit titlul de cavaler al Legiunii de Onoare a Franței, Munteanu a fost felicitat de politicianul Marian Lupu și Iurie Roșca, care pe atunci era vicepreședinte al Parlamentului, iar recent a fost condamnat la 4 ani de închisoare pentru trafic de influenţă.

Pe 14 octombrie, Igor Grosu, liderul Partidului Acțiune și Solidaritate, care a obținut din nou majoritate parlamentară în urma alegerilor din septembrie, a confirmat că propunerea formațiuni pentru funcția de prim-ministru este Alexandru Munteanu, după ce în presă au apărut informații în acest sens. PAS va înainta candidatura președintei Maia Sandu după validarea scrutinului de către Curtea Constituțională și convocarea primei ședințe a noului legislativ.

Alexandru Munteanu s-a născut pe 20 ianuarie 1964, în Chișinău. Acesta deţine un masterat în Managementul Politicilor Economice la Universitatea Columbia și un masterat în Fizică la Universitatea de Stat din Moscova.

Munteanu este, printre altele, fondatorul companiei 4i Capital Partners și președintele Alianței Franceze din Republica Moldova.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: