drochia.md

UPDATE Reacția președintelui raionului Drochia, după ce prima instanță l-a privat de dreptul de a ocupa funcția de conducere

Președintele raionului Drochia, Alexei Vasilean, a fost sancționat contravențional de către instanța de judecată într-un dosar de exces de putere. Informația a fost confirmată de reprezentanții Centrului Național Anticorupție (CNA), în gestiunea cărora se află dosarul. Funcționarul și-ar fi depășit atribuțiile de serviciu prin executarea incorectă a unei decizii.

CNA anunță că a întocmit proces contravențional în privința acestuia. „S-a constatat că președintele ar fi eliberat o scrisoare de garanție în numele Consiliului, chiar dacă nu avea împuterniciri în acest sens. Scrisoarea de garanție acorda un ajutor material de 109 500 lei Asociației pescarilor amatori din raion, pentru procurarea puilor de pește în asortiment”, comunică reprezentanții CNA.

Prin decizia magistraților de la Drochia, din 26 noiembrie curent, funcționarul a fost recunoscut vinovat de săvârșirea unei acţiuni care depăşeşte în mod vădit limitele drepturilor şi atribuţiilor acordate prin lege şi care contravine intereselor publice. CNA declară că a fost amendat cu 3 500 de lei și privat de dreptul de a deține funcția de președinte de raion pe un termen de 7 luni. Decizia este de primă instanță și nu este executorie.

UPDATE (14:02) Contactat de NM, Alexei Vasilean a declarat că va contesta decizia: „Dosarul este cusut cu ață albă, este un dosar politic, cu părere de rău ne întoarcem pe timpurile lui Plahotniuc. Dacă ați mai văzut în practica juridică un dosar examinat în 5 ședințe și 23 de zile, mă anuntați. Mai mult ca atât, chiar în urma ședinței, adică în 12 minute mi-a fost înmânată hotărârea pe 5 file. Hotărârea va fi contestată la Curtea de Apel Bălți. Vedem dacă mai există sistem judecătoresc independent în RM. În practica juridică mi se pare ca nu există astfel de caz”.

 

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Vasile Tofan, pentru prima dată în România, în funcția de premier. Declarații alături de Ilie Bolojan (LIVE)

Premierul Vasile Tofan și-a început vizita oficială în România – prima de la învestirea în funcție. Șeful Cabinetului de miniștri susține, în aceste momente, o declarație alături de omologul său român, Ilie Bolojan. NewsMaker transmite în direct declarațiile.

La București, Vasile Tofan este însoțit de miniștrii Vladimir Bolea și Dorin Junghietu. În primul său mesaj transmis după ce a ajuns în capitala României, premierul a transmis că țara vecină este „principalul partener strategic al Republicii Moldova și cel mai devotat susținător al parcursului nostru european”. Vasile Tofan susține că își dorește să aprofundeze această relație. „Azi discutăm proiecte concrete în economie, infrastructură, energie, securitate, educație și cultură”, a scris premierul pe rețele.

Pe lângă întrevederea cu Bolojan, pe agenda premierului de azi mai figurează și discuții cu președintele român Nicușor Dan, precum și cu reprezentanții conducerii Parlamentului României.

Tofan urmează să se întâlnească și cu membrii Clubului Oamenilor de Afaceri Basarabeni, cu care vrea să discute despre stimularea investițiilor și susținerea mediului de afaceri.

Amintim că Guvernul Tofan a fost învestit în funcție pe 22 iulie. Cu o zi înainte, după aproape zece ore de dezbateri în Parlament, în urma cărora Cabinetul a primit votul de încredere al deputaților, Vasile Tofan a declarat că își dorește ca prima sa vizită oficială în calitate de prim-ministru să fie în România, iar a doua – la Bruxelles.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: