noi.md

Președinția va avea un nou pictor heraldist. Maia Sandu a semnat decretul

Președinta Maia Sandu a semnat un decret cu privire la numirea Stelei Burciu în funcția de pictor heraldist. Decretul a fost semnat de șefa statului pe 31 octombrie 2023.

Președinta a decretat ca Stela Burciu să fie numită, la data de 1 noiembrie 2023, în funcția de pictor heraldist în Cabinetul de heraldică din cadrul Aparatului Președintelui Republicii Moldova.

Decretul a fost semnat pe 31 octombrie 2023.

Amintim că în aprilie 2023, Cabinetul de heraldică din cadrul Președinției a împlinit 10 ani de la instituire.

De menționat că Silviu Tabac deține funcția de Heraldist de Stat, șef serviciu, în Cabinetul de heraldică din cadrul Aparatului Președintelui Republicii Moldova.

Heraldica este știința specială a istoriei care are drept scop stabilirea principiilor teoretice, cercetarea, interpretarea și evoluția stemelor unui stat, oraș, familie, corporație.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

screenshot

Cazul unui tânăr de 19 ani bătut la Rîșcani: o deputată PAS anunță că va cere audieri în Parlament

Deputata PAS, Ludmila Adamciuc, a anunțat că va solicita informații oficiale de la instituțiile responsabile despre cazul unui tânăr de 19 ani, bătut cu pumnii și picioarele de către un bărbat la terasa unui local din Rîșcani. Parlamentara a adăugat că va solicita și organizarea unor audieri în Parlament și că va avea o întâlnire cu acest tânăr. Potrivit informațiilor apărute în spațiul public, tânărul de 19 ani este administratorul localului și s-ar fi apropiat de masa bărbatului pentru a lua apărarea unei chelnerițe.

„Există întrebări la care societatea are dreptul să primească răspuns. De aceea, în calitate de deputată, voi solicita informații oficiale de la instituțiile responsabile pentru a înțelege exact cum este gestionat acest caz, inclusiv aspectele ce țin de măsurile de protecție acordate victimei și de presupusele presiuni exercitate asupra acesteia”, a comunicat deputata pe rețelele de socializare. Totodată, ea a anunțat că va solicita organizarea unor audieri în Parlament, „pentru că asemenea situații trebuie analizate și din perspectiva funcționării instituțiilor statului și a protecției victimelor”.

„O să-l invit pe băiat la Parlament, pentru că acesta a fost și intimidat ulterior de către agresor să-și retragă plângerea. Aparent, el și-a retras plângerea. Am văzut secvențele video unde se vede foarte clar cum un bărbat bate un copil, un tânăr, și ceilalți stau la masă și se uită. Noi în ce societate trăim? Trebuie să facem dreptate pentru acest tânăr. (…) Un stat puternic nu îi lasă singuri pe cei care au curajul să intervină atunci când văd o nedreptate”, a declarat parlamentara.

***

Cazul a avut loc în noaptea de 29 iunie, la terasa unui local din orașul Râșcani. Victima este un băiat de 19 ani. Inspectoratul de Poliție Râșcani a declarat, pentru TVR Moldova, că a fost deschis un dosar penal pentru huliganism, iar unul dintre suspecți a fost reținut și pus sub învinuire. Pe 1 iulie, instanța a dispus plasarea acestuia în arest la domiciliu pentru 30 de zile.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: