rbk.ru

Prețurile continuă să crească, în Moldova, deși inflația scade: ouăle, pâinea și lactatele s-au scumpit cel mai mult în 2025

Prețurile medii de consum au crescut în luna ianuarie 2026 cu aproape un procent față de decembrie 2025. La produsele alimentare, cele mai mari scumpiri s-au înregistrat la legume, care s-au scumpit cu 12,2%, urmate de pâine cu 1,6 la sută, iar fructele cu 1,3%. Ouăle de găină s-au ieftinit ușor, cu 0,4 la sută, fiind printre puținele produse alimentare care au înregistrat o diminuare de preț în această perioadă. Datele au fost prezentate pe 10 februarie de către Biroul Național de Statistică.

Scumpiri au fost înregistrate și la medicamente, cu 1,2%. În același timp, carburanții s-au ieftinit: motorina cu 1,4 la sută, iar benzina cu sub un procent.

La serviciile prestate populației, în luna ianuarie 2026 față de luna decembrie 2025, mai accentuat s-au majorat prețurile la serviciile medicale și la transportul de pasageri, cu câte 0,7%, inclusiv la serviciile de transport aerian, unde scumpirea a fost de un procent.

Inflația anuală: ianuarie 2026 față de ianuarie 2025

Când vine vorba de inflația anuală, cifrele arată că, în ianuarie 2026, prețurile au fost cu 4,8% mai mari decât în aceeași perioadă a anului trecut. În ultimele 12 luni, cele mai mari scumpiri au fost la ouă, unde prețurile au crescut cu 23,2 la sută, și la fructe, cu 21%, urmate de pâine, care s-a scumpit cu aproximativ 10 la sută, dar și de uleiul vegetal, laptele și produsele lactate, precum și legumele.

Zahărul s-a ieftinit, cu o scădere de sub 5 la sută față de ianuarie anul trecut.

Comparații regionale

Privind inflația lunară, Republica Moldova se situează la un nivel mediu în regiune. În ianuarie 2026, prețurile au crescut cu 0,9% față de decembrie 2025. Este mai puțin decât în Turcia, unde scumpirile au ajuns la 4,8%, și în Georgia, cu 1,2%, dar la același nivel cu Republica Cehă.

Și la capitolul inflație anuală, Republica Moldova se află tot într-o zonă de mijloc. Nivelul este mult sub cel din Turcia, unde inflația anuală a depășit 30%, și puțin sub Islanda, dar similar cu situația din Georgia.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Realitatea/imagine simbol

Focarul de salmonella de la hotelul de lux Radisson Blu: bilanțul persoanelor afectate a urcat la 59

Numărul persoanelor afectate de focarul de toxiinfecție alimentară izbucnit la hotelul de lux Radisson Blu Leogrand din Chișinău a crescut la 59, a anunțat Agenția Națională pentru Sănătate Publică (ANSP) pe 3 iulie. Potrivit sursei citate, la 13 dintre acestea a fost confirmată prezența bacteriei Salmonella. Opt pacienți rămân, în prezent, internați în spital.

Potrivit ANSP, dintre cele 59 de persoane care au prezentat simptome de boală după participarea la evenimentele organizate în perioada 22–26 iunie, 25 de cazuri au fost identificate în urma intervievării active realizate de specialiștii instituției.

Din totalul pacienților, 20 au avut nevoie de spitalizare, iar opt persoane rămân internate pentru îngrijiri medicale.

Până în prezent, analizele de laborator au confirmat prezența bacteriei Salmonella la 13 participanți.

ANSP anunță că probele prelevate de la personalul implicat în prepararea și manipularea bucatelor sunt negative. În același timp, probele din produsele alimentare utilizate, testele de salubritate, precum și restul probelor biologice colectate sunt în continuare în proces de investigare.

Agenția mai precizează că monitorizează permanent evoluția situației și informează că ancheta epidemiologică este în desfășurare, pentru stabilirea tuturor circumstanțelor producerii focarului și pentru identificarea exactă a sursei de contaminare.

***

Amintim, pe 30 iunie, portalul Diez a scris că mai multe persoane au fost internate la Spitalul Clinic de Boli Infecțioase „Toma Ciorbă”, fiind suspecte de infecție cu Salmonella, după un eveniment desfășurat la hotelul Radisson Blu Leogrand. Detalii AICI.

Ministerul Sănătății anunța atunci că, în total, au fost afectate 36 de persoane, inclusiv un copil. În urma investigațiilor de laborator, la 30 iunie, infecția cu Salmonella Enteritidis a fost confirmată la 12 pacienți, iar celelalte probe biologice sunt în curs de examinare. Detalii AICI.

Printre persoanele care au prezentat simptome de intoxicație și au solicitat asistență medicală s-au numărat și câțiva reprezentanți ai Ministerului Afacerilor Externe (MAE), care au participat la o recepție organizată de Ambasada Statului Israel. La eveniment a fost prezent și ministrul Afacerilor Externe, Mihai Popșoi, care, potrivit MAE, „se simte bine”. La spital a ajuns și jurnalistul NewsMaker Denis Borșevici. Detalii AICI.

Reprezentanții hotelului Radisson Blu Leogrand din Chișinău au declarat, într-un comentariu pentru NewsMaker, că cooperează cu autoritățile din domeniul sănătății care desfășoară o anchetă. „Sănătatea și siguranța oaspeților noștri și a membrilor echipei rămân prioritatea noastră principală”, au adăugat aceștia. Detalii – AICI.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: