Protestul veteranilor
Максим Андреев, NewsMaker

Primăria Chișinău: „Întrunirile în masă constituie unul din factorii care contribuie la răspândirea infecției de coronavirus”

Primăria Chișinău „nu își exprimă intenția de a limita sub nici o formă libertatea de exprimare și dreptul la întrunire, dar vine cu recomandarea de a utiliza metode alternative de a comunica publicului propriile idei”. Anunțul vine în contextul în care astăzi, 17 mai, veteranii de război au organizat un protest în Piața Marii Adunări Naționale.

„Întrunirile în masă a persoanelor constituie unul din factorii care contribuie la răspândirea infecției de coronavirus, iar acțiunile întreprinse de autorități, în vederea menținerii situației, devin ineficiente, în contextul în care sunt suportate cheltuieli pentru combaterea COVID-19”, se anunță într-un comunicat al Primăriei Chișinău.

Menționăm că circa 200 de persoane au protestat în centrul capitalei. Aceștia au solicitat demisia guvernului Chicu, demisia președintelui parlamentului, Zinaida Grecianîi și demisia șefului statului, Igor Dodon. De asemenea, protestatarii au cerut și un șir de înlesniri de ordin social.

Veteranii de război au anunțat că vor organiza un nou protest pe 31 mai.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Vasile Tarlev/Facebook

Tarlev, despre anii în care nu a declarat venituri: „Soția lucrează și asta mi-a fost suficient”

Vasile Tarlev, deputat neafiliat și lider al Partidului „Pentru Viitorul Moldovei”, susține că, în perioada în care nu a declarat niciun venit, a trăit din economiile adunate pe parcursul timpului și salariul soției sale. Afirmația a fost făcută în cadrul unui interviu pentru „Cu Sens”.

Eu, personal, am avut venituri zero, ca persoană, dar am trăit din acele acumulări pe care le-am avut pe parcurs. Doi, soția lucrează. Și asta mi-a fost suficient, fără nicio problemă”, a declarat Vasile Tarlev.

Totodată, deputatul a negat că a avut venituri peste hotare. „Dacă am fi avut, eu le declaram. Uitați-vă în declarațiile de venituri, eu sunt foarte atent cu documentele”, a spus el.

Amintim că, în 2024, când a candidat la funcția de președinte al Republicii Moldova, Tarlev a depus o declarație de avere și interese personale în care nu a indicat niciun venit salarial pentru anul 2023. Documentul arată însă că soția sa a încasat un salariu de 2 363 de lei românești de la compania Tarago Transport, precum și 7 000 de lei din arendarea unui teren agricol.

Și în declarația depusă în 2025, în contextul candidaturii sale la alegerile parlamentare din partea Blocului „Patriotic”, Vasile Tarlev figurează fără venituri salariale oficiale. Potrivit documentului, în anul 2024, veniturile familiei au provenit din activitatea soției sale, care a obținut un salariu de 88 000 de lei românești (aproximativ 339 000 de lei moldovenești) de la compania Tarogo Transport, precum și 7 000 de lei din darea în arendă a unui teren agricol.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: