Facebook/Janis Mazeiks

Primul pas spre o „Uniune completă”: Moldova va participa la Forumul Extinderii Europene

Republica Moldova va lua parte la primul Forum al Extinderii Uniunii Europene, care se va desfășura pe 18 noiembrie, la Bruxelles, la inițiativa Comisiei Europene. Evenimentul va aduna lideri europeni, reprezentanți ai țărilor candidate și experți în politici publice, pentru a discuta despre viitorul Uniunii și despre procesul de extindere. Țara noastră va fi reprezentată de ambasadoarea Daniela Morari, care va participa la o dezbatere de nivel înalt organizată în ajunul forumului de către Centrul European de Studii Politice (CEPS).

Forumul, desfășurat sub motto-ul „Prin extinderea Uniunii, asigurăm viitorul nostru”, va fi găzduit de comisara europeană pentru extindere, Marta Kos, și se va încheia cu un discurs al președintelui Consiliului European, António Costa.

Potrivit Comisiei Europene, extinderea este esențială pentru capacitatea Uniunii de a promova stabilitate, prosperitate și valori democratice atât în interiorul, cât și în afara granițelor sale. Noul cadru strategic pentru perioada 2024–2029 își propune transformarea extinderii dintr-o simplă promisiune într-o politică concretă de integrare și reformă, care să consolideze interesele strategice ale Uniunii, să stimuleze creșterea economică, să întărească securitatea energetică și să susțină statul de drept.

Comisia Europeană consideră că momentul actual oferă o oportunitate istorică de a trece „de la ambiție la acțiune” și de a transforma extinderea într-un proces credibil, incluziv și orientat spre viitor.  În cadrul forumului, Comisia va promova ideea unei „Uniuni complete”, care să includă toate țările europene ce împărtășesc valorile democratice și respectă principiile statului de drept. Totodată, evenimentul va încuraja instituțiile, universitățile și organizațiile neguvernamentale să organizeze dezbateri și evenimente-satelit dedicate extinderii, pentru a implica direct cetățenii în definirea direcției viitorului european.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Reuters

Suspectul atacului de la parada Pride din Berlin, împușcat mortal de polițiști: ce se știe despre el

Suspectul atacului de la parada LGBT din Berlin a fost împușcat mortal de polițiști. Potrivit Poliției din Berlin, acesta a fost ucis după ce s-a năpustit asupra oamenilor legii cu un cuțit, relatează BBC.

Bărbatul a fost localizat duminică seara, 26 iulie, pe teritoriul unui complex de grădini din cartierul Spandau, în vestul Berlinului. Poliția a declarat că acesta „s-a năpustit asupra forțelor noastre de intervenție cu un cuțit, după care membrii unității speciale de intervenție din Berlin au deschis focul asupra lui”. „În pofida manevrelor de resuscitare începute imediat de echipajele Serviciului de Pompieri din Berlin, acesta a decedat la fața locului”, a declarat un purtător de cuvânt al Poliției.

Potrivit ministrului german de Interne, Alexander Dobrindt, suspectul în vârstă de 21 de ani era cunoscut de poliție, comisese mai multe infracțiuni și era considerat radicalizat. Abdul Ballout este cetățean german de origine libaneză. S-a născut în Germania în 2004, iar mama sa a obținut cetățenia germană prin naturalizare, a precizat Dobrindt. „Tot ceea ce vedem indică faptul că a fost vorba despre un atac terorist islamist”, a declarat ulterior ministrul.

Ballout se afla în atenția autorităților germane încă din adolescență. Potrivit unui comunicat al Parchetului din Berlin, în 2019, pe când era minor, acesta a agresat un bărbat în curtea unei școli, iar în 2020 a participat la un jaf.

Potrivit procurorilor, în 2025, Ballout a încercat să se alăture grupării Statul Islamic și să ajungă în Siria prin Liban, unde a fost arestat în iulie. După trei luni de închisoare, a fost extrădat în Germania, iar în noiembrie a fost reținut pe aeroportul din Berlin. În mai 2026, instanța l-a condamnat la un an și zece luni de închisoare pentru pregătirea unui „act grav de violență care reprezintă o amenințare la adresa statului”, însă, în baza legislației pentru minori, a amânat decizia privind suspendarea pedepsei. Judecătorii au ținut cont de faptul că acesta și-a recunoscut vina și s-a „distanțat de ISIS”. Sentința nu era definitivă, deoarece Parchetul a făcut apel și a cerut o pedeapsă mai severă.

În perioada procesului, Ballout a fost obligat să participe la un program de deradicalizare. Potrivit publicației Welt, acesta trebuia să participe la 26 de ședințe, dar a ajuns doar la două întâlniri, pe 15 iunie și 9 iulie. Specialiștii nu au identificat atunci semne ale unei amenințări imediate, deși au observat că răspunsurile sale păreau „pregătite”. Cu trei săptămâni înainte de atac, procurorii au percheziționat locuința sa într-un dosar privind deținerea ilegală de arme. A fost găsit doar un pistol de jucărie, iar ancheta a fost clasată.

***

Atacul asupra evenimentului Pride a avut loc în seara zilei de sâmbătă, 25 iulie, în apropierea parcului central Tiergarten. Un microbuz alb a intrat în mulțime, după care organizatorii evenimentului au urcat pe scenă și au anunțat participanții că parada se încheie înainte de termen. În urma incidentului, o femeie a murit, iar alte 29 de persoane au fost rănite.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: