Sputnik Moldova

„Probabil este vorba și de niște oferte financiare”. Monica Babuc, despre plecare unor deputați din PDM

Plecarea unor deputați din rândurile Partidului Democrat ar avea la bază niște „oferte financiare”. Despre acest lucru a declarat vicepreședintele PDM, Monica Babuc, în platoul emisiunii „Puterea a patra”, ieri, 13 mai.

„Primul considerent pe care eu l-aș prezenta în calitate de cauză a unor plecări ar fi faptul că pe unii colegi, noile principii de construcție a Partidului Democrat nu îi aranjează. Dvs știți că se vehiculează nu numai pe coridoarele parlamentului că dincolo de presiuni serioase asupra unor foști colegi, probabil este vorba și de niște oferte financiare. Nu avem dovezi la acest capitol, dar acest lucru se vehiculează extrem de activ”, a declarat Monica Babuc.

„Eu nu vreau să fac supoziții, dar se spune, se vorbește de 250-350 de mii de euro. Eu vin de la Edineț la dvs, exact de la întâlnirea cu organizația noastră de partid, unde a candidat în circumscripție unul dintre foștii noștri colegi. Acolo ni s-a spus despre o sumă de 500 de mii de euro. Iarăși, sunt niște presupuneri. Rămâne să fie verificate”, a mai spus aceasta.

Precizăm că pe 8 mai, patru deputați au părăsit rândurile Partidului Democrat. Este vorba despre Oleg Sîrbu, Violeta Ivanov, Vladimir Vitiuc și Elena Bacalu. În aceeași zi, Elena Bacalu a anunța că va adera la grupul parlamentar „Pro Moldova”, iar peste câteva zile, Violeta Ivanov și Vladimir Vitiuc au anunțat că se vor alătura Partidului Șor.

Marți, 12 mai, fostul democrat Oleg Sîrbu a anunțat că va adera la grupul parlamentar „Pro Moldova”.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Andrei Mardari / NewsMaker

Ursula von der Leyen vrea interzicerea rețelelor sociale pentru minorii sub 16 ani

Președintele Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, ia în calcul interzicerea accesului la rețelele de socializare pentru minorii sub 16 ani. Oficiala a declarat că o comisie de experți va analiza legislația din Australia, pentru a veni cu soluții similare. Precizările au fost făcute în discursul privind starea UE, care a fost susținut în Parlamentul European, pe 10 septembrie.

Urmăresc îndeaproape punerea în aplicare a politicii lor (a Australiei – n. r.) pentru a vedea ce măsuri putem lua în Europa. Voi însărcina un grup de experți să mă consilieze până la sfârșitul acestui an cu privire la cea mai bună abordare pentru Europa”, a declarat Ursula von der Leyen, potrivit Euronews.

În Australia, minorii sub 16 ani nu au voie să utilizeze platformele Snapchat, TikTok, Facebook, Instagram și X.

În prezent, utilizarea acestor rețele este reglementată la nivel național în statele europene.

Precizăm că președintele Franței, Emmanuel Macron, a anunțat recent că Franța va restricționa accesul copiilor sub 15 ani „în termen de câteva luni”, dacă Uniunea Europeană nu intervine. Declarația sa a venit după ce un membru al personalului școlar a fost înjunghiat de un elev de 14 ani, în Nogent.

Unele state-membre ale UE, printre care și Țările de Jos, au sfătuit părinții să nu permită copiilor sub 15 ani la utilizarea platformelor de socializare, invocând „probleme psihologice și fizice”.

În luna iunie, Comisia a publicat „orientări” privind protecția minorilor, în temeiul Legii privind serviciile digitale (DSA), pentru a proteja copiii de riscurile online, printre care radicalizarea, comportamentul problematic, dependența, hărțuirea cibernetică și practicile comerciale dăunătoare.

Liniile directoare se vor aplica tuturor platformelor online accesibile minorilor. Comisia Europeană a anunțat, în același timp, că va colabora cu cinci țări ale UE: Danemarca, Franța, Grecia, Italia și Spania, pentru elaborarea unei „aplicații naționale personalizate de verificare a vârstei”.


Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: