„Problemele trebuiau rezolvate cu Moscova”. Comratul a criticat din nou Chișinăul

Deputații fracțiunii „Vocea Găgăuziei” din cadrul Adunării Populare de la Comrat au organizat pe 12 iulie o conferință de presă. Aceștia le-au cerut autorităților centrale să păstreze statutul de neutralitate și să nu adere la „vreo alianță” fără să consulte cetățenii. Parlamentarii locali sunt de părere că locuitorii autonomiei ar fi speriați de ideea unirii cu România, sub forma integrării europene. Asta cu toate că aleșii, la rândul lor, au făcut speculații pe tema „transportului de arme” pe teritoriul Moldovei.

Liderul fracțiunii „Vocea Găgăuziei” (deține 12 din totalul de 35 de deputați ai Adunării Populare de la Comrat – NM) Serghei Cimpoieș a acuzat autoritățile centrale că refuză să ajungă la un compromis cu Kremlinului, „de dragul binelui locuitorilor Moldovei”.

Problemele legate de inflație, problemele energetice – sunt probleme care au apărut din vina autorităților centrale. Mă refer la Parlamentul Moldovei, la președintele țării. Anul trecut trebuiau rezolvate la nivel politic cu Moscova. Autoritățile noastre au refuzat să soluționeze problema, iar în detrimentul poporului au susținut poziția statelor occidentale, au susținut poziția Ucrainei în acest conflict. Și noi ne-am pomenit pe margine”, a spus Cimpoieș.

Potrivit acestuia, Moldova a primit statutul de stat-candidat drept „loialitate față de UE în ceea ce privește conflictul din Ucraina”.

La rândul său, deputatul Mihai Jelezoglo a îndemnat Executivul Găgăuziei să caute resurse pentru susținerea populației în contextul scumpirilor. „Trebuie reduse cheltuielile administrative și cele pentru evenimente, eficiența cărora este îndoielnică”, a spus acesta.

Deputatul Nicolai Ivanciuc s-a arătat îngrijorat de faptul că nu a fost desfășurat un referendum pentru consultarea cetățenilor cu privire la aderarea la UE. Acesta susține au fost încălcate normele democratice.

„Ceea ce fac ei contravine părerii a 70-75% dintre locuitorii Moldovei, care nu sunt de acord cu felul cum se pune problema”, a declarat Ivanciuc (de menționat că, potrivit celui mai recent sondaj IDIS Viitorul, circa jumătate dintre locuitorii țării își doresc integrarea Moldovei în UE).

Deputatul găgăuz a criticat și ideea solidarității europene.

„Dacă vorbim despre unitatea și solidaritatea UE, să ne amintim cum, acum 5-6 ani, țările UE își pasau refugiații sirieni, pe care ei înșiși i-au invitat. Au ignorat decizia Bruxelles-ului cu privire la cotele stabilite”, a mai spus politicianul.

Ivanciuc a mai declarat că „prin Moldova este transportat armament în țara vecină” și a îndemnat autoritățile centrale să păstreze statutul de neutralitate (Anterior, unele canale de Telegram anonime au publicat informații despre transportarea  tehnicii militare, însă autoritățile centrale le-au infirmat  — NM).

Deputatul găgăuz a mai spus că locuitorii autonomiei sunt speriați de ideea unirii cu România sub pretextul integrării europene.

Amintim că, anterior, Adunarea Populară a Găgăuziei a criticat Chișinău pentru că nu s-a consultat cu locuitorii autonomiei atunci când a depus cererea de aderare la UE. Atunci, aceștia spuneau că interesele Găgăuziei ar fi „neglijate intenționat”, fiind încălcate acordurile dintre Chișinău și Comrat.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Facebook/Igor Dodon

Dodon, după ce Maia Sandu a spus că ar vota unirea cu România: „Nu de dragul unui ideal, ci cu gândul la propriul viitor”

Igor Dodon, deputat și lider al Partidului Socialiștilor din Republica Moldova (PSRM), a venit cu critici la adresa președintei Maia Sandu, după ce aceasta și-a exprimat susținerea pentru unirea Republicii Moldova cu România. Dodon, care s-a pronunțat în repetate rânduri împotriva unirii de-a lungul timpului, susține că sprijinul șefei statului ar fi motivat de ambiții politice, nu de convingeri autentice.

Maia Sandu într-adevăr ar vota unirea cu România, și cât mai repede posibil, din cel puțin două motive. În primul rând, cu speranța că se va realiza visul ei de a deveni președinta noii țări românești. Ea crede că românii sunt naivi și o vor accepta. În al doilea rând, ar vota unirea numai să nu mai existe un alt președinte al Republicii Moldova după ea. Ea să fie ultima. Să se termine istoria statului moldovenesc odată cu ea. Maia Sandu va vota unirea nu de dragul unui ideal, ci din iubirea egoistă de sine. Și cu gândul la propriul viitor”, a scris Igor Dodon pe rețelele de socializare.

Amintim că într-un interviu pentru presa britanică, publicat pe 11 ianuarie, Maia Sandu a declarat că, în cazul în care ar fi organizat un referendum, ar vota pentru unirea Republicii Moldova cu România. Ea a mai spus că întrucât în prezent nu există o majoritate de cetățeni moldoveni care să susțină acest deziderat, iar autoritățile de la Chișinău urmăresc mai degrabă aderarea Republicii Moldova la UE, care este sprijinită cea mai mare parte a societății.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: