Андрей Мардарь / NewsMaker

Proces penal pentru pretinse acte de tortură, după ce ofițerii CNA au percheziționat copilul lui Vasile Costiuc

Plângerea președintelui Partidului „Democrația acasă” Vasile Costiuc pe faptul percheziționării fiului acestuia de către ofițerii Centrului Național Anticorupție se examinează în cadrul unui proces penal. Contactată de NM, purtătoarea de cuvânt a Procuraturii Generale Mariana Cherpec a declarat că deocamdată nu a fost pornită o urmărire penală pe cazul sesizat.

„La 03 februarie curent, dl Vasile Costiuc împreună cu apărătorul acestuia au depus o plângere pe faptul percheziționării fiului acestuia de către ofițerii Centrului Național Anticorupție, în procesul de efectuare a perchezițiilor la domiciliul acestuia produse la 12 ianuarie 2022. Sesizare acestuia împreună cu materialele acumulate se examinează de către procurorii anticorupție în cadrul unui proces penal, prin prisma pretinselor acte de tortură. În temeiul legislației procesual penale, actul de sesizare privind pretinse acte de tortură urmează a fi examinate de către procuror, într-un termen ce nu va depăşi 15 zile”, explică Mariana Cherpec.

Amintim că Liderul Partidului „Democrația Acasă” a anunțat pe 7 februarie, că copilul său minor a fost percheziționat de oamenii legii, în ziua când mascații au descins la el acasă. Acesta a făcut un apel la Ombudsmanul pentru dreptul copilului să se autosesizeze pe marginea acestui caz.

Proces penal pentru pretinse acte de tortură, după ce ofițerii CNA au percheziționat copilul lui Vasile Costiuc

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Șapte noi ambasadori, acreditați în Republica Moldova. Maia Sandu a primit scrisorile

Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a primit scrisorile de acreditare din partea a șapte ambasadori agreați. Anunțul a fost făcut de instituția prezidențială pe 27 mai.

Este vorba despre următorii ambasadori:

  • Thomas Geoffrey Harold Bowan, ambasadorul agreat al Uniunii Australiei, cu reședința la Kiev;
  • Ernest Ndabashinze, ambasadorul agreat al Republicii Burundi, cu reședința la Roma;
  • Pa Musa Jobarteh, ambasadorul agreat al Republicii Gambia, cu reședința la Bruxelles;
  • Fridrik Jónsson, ambasadorul agreat al Republicii Islanda, cu reședința la Varșovia;
  • Jennifer Troup, ambasadorul agreat al Noii Zeelande, cu reședința la Bruxelles;
  • Ilyas Mehmood Nizami, ambasadorul agreat al Republicii Islamice Pakistan, cu reședința la București;
  • Juan Francisco Facetti, ambasadorul agreat al Republicii Paraguay, cu reședința la Viena.
presedinte.md
presedinte.md
presedinte.md
presedinte.md
presedinte.md
presedinte.md
presedinte.md

Conform Convenției de la Viena privind relațiile diplomatice din 1961, un ambasador nu este considerat oficial în funcție până când nu își prezintă scrisorile de acreditare către șeful statului gazdă. Scrisorile de acreditare reprezintă documentul formal emis de statul trimițător, prin care persoana desemnată este recunoscută ca ambasador și își poate începe în mod oficial activitatea diplomatică. Până la acest moment, persoana desemnată poate fi doar un șef al misiunii diplomatice în așteptare, fără statut deplin de ambasador. Fără depunerea scrisorilor de acreditare, această persoană nu are dreptul să reprezinte oficial statul său în relațiile diplomatice cu autoritățile țării gazdă sau să acționeze ca ambasador în sensul deplin al funcției.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: