Colaj NM

Procuratura: Ludmila Vartic era deja decedată când a fost aplicată amenda pe numele ei

Ludmila Vartic era deja decedată în momentul în care pe numele ei a fost întocmit un proces-verbal contravențional. Informația a fost comunicată pe 16 aprilie de către Sergiu Russu, adjunct al procurorului general, în timpul unei conferințe de presă.

Sergiu Russu a confirmat că Centrul Național Anticorupție a fost sesizat în cazul procesului-verbal.

Potrivit lui Russu, s-a constatat că, pe 3 martie, un agent constatator din cadrul Inspectoratului Național de Securitate Publică a întocmit un proces-verbal contravențional pe numele Ludmilei Vartic. În proces a fost indicată nerespectarea regulilor de circulație rutieră privind prioritatea de trecere, fiind aplicată o amendă. În proces s-a mai indicat că fapta a avut loc în jurul orei 09:32. Potrivit adjunctului procurorului general, procesul-verbal a fost întocmit în raza municipiului Chișinău.

„În urma probelor administrate, s-a stabilit că la momentul indicat mijlocul de transport nu era condus de Ludmila Vartic, ci de către o altă persoană. Totodată, din numele Ludmilei Vartic a fost aplicată semnătura pe procesul-verbal de constatare a contravenției, care posibil a fost imitată și urmează a fi supusă expertizei”, a declarat Russu.

Întrebat dacă la momentul întocmirii procesului-verbal, Ludmila Vartic era decedată, Sergiu Russu a răspuns: „Potrivit materialelor cauzei și din acea consecutivitate a orelor pe care noi le-am stabilit – da, victima deja era decedată”.

***

Amintim că, pe 16 aprilie, avocata Violeta Gașițoi a declarat că, în ziua decesului Ludmilei Vartic, Dumitru Vartic a fost oprit de poliție pentru încălcare și a cerut ca amenda să fie întocmită pe numele soției sale. Potrivit avocatei, poliția a întocmit procesul pe numele Ludmilei Vartic, care „nici nu era prezentă în mașină”. Avocata a anunțat că a fost depusă o plângere privind un posibil abuz de putere și fals, iar Centrul Național Anticorupție examinează sesizarea. Detalii AICI.

***

Ludmila Vartic, fostă educatoare la grădinița „Andrieș” din Hîncești și mamă a două fetițe, a decedat pe 3 martie 2026 după ce ar fi căzut de la etajul 11 al unui bloc din capitală. Mai multe ONG-uri și activiști au calificat cazul drept femicid, susținând că soțul acesteia, Dumitru Vartic, ar fi exercitat abuzuri asupra femeii timp de mai mulți ani. Dumitru Vartic a respins de mai multe ori acuzațiile din spațiul public. Pe fondul reacțiilor publice, Dumitru Vartic și-a dat demisia din funcția de vicepreședinte al raionului Hîncești. De asemenea, Partidul Acțiune și Solidaritate l-a exclus din rândurile sale.

Pe marginea cazului a fost inițiat un dosar pentru violență în familie soldată cu determinare la suicid, în care Dumitru Vartic are statut de bănuit. În cadrul cauzei penale au fost audiați peste 30 de martori, printre care foști colegi și prieteni ai victimei. 

Pe 24 martie, Inspectoratul General al Poliției a declarat, cu referire la expertiza medico-legală, că victima a murit în urma traumatismelor pe care le-a suferit după căderea de la înălțime. De asemenea, echipa de pe ambulanță care a intervenit la fața locului a infirmat că femeia ar fi fost deja moartă în momentul căderii.

Pe 26 martie, directoarea Agenției Naționale de Prevenire și Combatere a Violenței, Viorica Țîmbalari, a anunțat că avocata Ludmilei Vartic a depus o cerere de exhumare a corpului femeii pentru efectuarea unor expertize suplimentare, la solicitarea mamei victimei. Totodată, șeful Inspectoratului General al Poliției, Viorel Cernăuțeanu, a anunțat că va fi dispusă și o expertiză post-mortem, alături de expertizele telefoanelor și ale corespondenței. Între timp, exhumarea cadavrului Ludmilei Vartic, solicitată de mama acesteia, a fost admisă.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Tudor Mardei | NewsMaker

Costiuc cheamă moldovenii la protest împotriva reformei fiscale: „Fiecare își ia o sticlă cu apă, pentru că afară este cald”

Deputatul Partidului „Democrația Acasă”, Vasile Costiuc, îndeamnă cetățenii Republicii Moldova să participe la un protest împotriva proiectului politicii bugetar-fiscale pentru 2027, programat în acest weekend la Chișinău. Apelul a fost lansat marți, 23 iunie, într-un videoclip publicat pe Facebook.

A venit momentul în care poporul Republicii Moldova trebuie să iasă în stradă. (…) Doar poporul Republicii Moldova poate ieși civilizat în stradă pentru a spune „nu” politicilor care urmează să aducă dezastru și devastare economică în buzunare cetățenilor. (…) Să cerem guvernării PAS să renunțe la această politică bugetar-fiscală sau să fie stopată până nu va fi consultată fiecare rubrică, fiecare creștere de TVA pe fiecare segment în parte”, a declarat Vasile Costiuc.

Astfel, deputatul a îndemnat cetățenii să participe la un protest care va fi organizat duminică, 28 iunie, începând cu ora 10:00, la Parlament.

El a spus că manifestația va fi pașnică și că nu vor fi afișate simboluri de partid.

Asta este unica noastră șansă să oprim modificările. (…) Fiecare își ia o sticlă cu apă, de jumătate de litru, pentru că afară este cald și fiecare vine, civilizat, în centrul capitalei să spună „nu” politicilor bugetar fiscale”, a menționat el.

Amintim că Ministerul Finanțelor a publicat recent proiectul politicii bugetar-fiscale pentru 2027, care se află în prezent în consultări publice. Una dintre cele mai discutate modificări vizează uniformizarea cotelor de TVA, prin eliminarea mai multor cote reduse aplicate în prezent. Potrivit Guvernului, măsura va fi implementată etapizat și ar putea afecta produse alimentare, medicamente, comerțul electronic, restaurante și cafenele, hoteluri și pensiuni, autoturismele și resursele energetice.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: