screenshot

„Prostii și minciuni”. Reacția lui Usatîi după ce Dodon l-a acuzat că ar fi marioneta vestului (VIDEO)

Liderul formațiunii „Partidul Nostru” Renato Usatîi a respins vehement acuzațiile președintelui Partidului Socialiștilor (PSRM) Igor Dodon. În cadrul unei intervenții live din 27 aprilie, primarul de Bălți a calificat drept „aberații” declarația precum că formațiunea pe care o conduce ar fi „o marionetă a vestului”. 

„Celor care răspândesc tot felul de prostii și minciuni despre mine, vreau să le spun un lucru: încetați să mă atribuiți vreunei coaliții. Din 2004, cînd mi-am început cariera politică în Moldova, am avut o singură înțelegere: să fiu în coaliție cu poporul Republicii Moldova”, a declarat Usatîi.

 

Reacția vine după ce, mai devreme, Igor Dodon a declarat că, în următoarele luni, Moldova se va confrunta cu o luptă politică dură în vederea pregătirii alegerilor parlamentare anticipate.

„Vestul mizează pe politicienii lor marionete: partidul Maiei Sandu, a lui Renato Usatîi și a unioniștilor. Victoria Vestului colectiv la scrutinul anticipat poate duce la distrugerea statului moldovenesc”, a menționat Dodon.

 

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

VIDEO Macan și Basta, concert anulat?/Von der Leyen îl încurcă pe Dodon?/Guțul, victima umilirii publice?

Cele mai importante știri din Moldova și din lume în noua ediție NewsMaker!

Subiectele ediției:

— Procurorii cer nouă ani de închisoare pentru Evghenia Guțul
— Irina Vlah s-a apucat de rap: „PAS la revedere!”
— Prima săptămână din iulie aduce restricții de circulație în Chișinău
— Bolea, către transportatori: Să iubim oamenii mai mult decât banii
— Cinci polițiști din Edineț, suspectați de corupție. Unul a fost reținut
— Vârsta de pensionare a femeilor din Moldova a crescut cu șase luni
— Fracțiunea PSRM: „Primarul a hotărât să fie împărat. Împarte banii așa cum vrea”
— Activiștii cer anularea concertelor lui Basta, Macan și „Ruki Vverh” la Chișinău
— Ancheta internă de la Spitalul Raional Hîncești infirmă acuzațiile de malpraxis
— Pe urmele altui partid, PSRM a protestat la MAE
— Avertizare hidrologică în toată Moldova: mai puțină apă în râuri

Abonați-vă la NewsMaker – cele mai actuale știri fără cenzură.
Nu uitați să apăsați pe clopoțel pentru a nu rata noile ediții: zilnic, la 15:00 și 19:00, de luni până vineri.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: