Protecţie împotriva luminii albastre pentru ochii dumneavoastră

Efectul luminii albastre asupra vederii noastre este un subiect de dezbatere, deoarece suntem expuși la unde de lumină cu componentă albastră atât în interior cât și în exterior. Pe de o parte, avem nevoie de lumină albastră pentru un corp sănătos și pentru starea noastră generală de bine. Pe de altă parte, lumina albastră poate fi și periculoasă — mai ales în condiții de lumină puternică a soarelui. Ne protejăm purtând ochelari de soare.

Cu toate acestea, suntem expuși în prezent la mai multă lumină albastră ca niciodată ca urmare a surselor moderne de lumină cum sunt ecranele telefoanelor mobile, monitoarele calculatoarelor, smartphone-urile și de televizoare, E-reader-ele, tablete, precum și becuri cu LED și becuri economice — cu intensități diferite.

Cantitățile mari de lumină albastră constituie una din cauzele suprasolicitării digitale a ochilor. Prea multă lumină din spectrul albastru-violet poate afecta permanent ochiul uman. Pe lângă faptul că poate duce la inflamarea dureroasă a conjunctivei și a corneei, mai poate afecta și cristalinul ochiului (ex. cataracta) și retina (degenerescența maculară). Din acest motiv, este foarte important să ne protejam ochii.

Una din solutii este purtarea  ochelarilor cu lentile care au tratament special care filtrează lumina albastră excesivă. Lentilele cu tratamentul ZEISS DuraVision BlueProtect sunt prevăzute cu un filtru special, care asigură o vedere confortabilă, chiar în condiții de lumină albastră în cantități crescute.

Cine are nevoie de DuraVision BlueProtect®?

ZEISS DuraVision BlueProtect este un tratament special pentru lentile, care se adresează în special persoanelor care petrec mult din timpul lor în interior și care sunt expuse la lumina albastru-violet potențial dăunătoare emisă de LED-uri, televizoare, ecrane de calculator sau tablete și care sunt deranjate de acest lucru.

Care sunt beneficiile pentru dumneavoastră?

  • Util pentru purtătorii care au îndoieli în legătură cu efectele potențial dăunătoare ale luminii albastru-violet în interior și care își doresc o protecție adecvată.
  • ZEISS DuraVision BlueProtect este un nou tratament pentru lentile care include un filtru albastru ce atenuează lumina albastră din spectrul 390 – 440 nm.
  • Însă, acesta permite pătrunderea luminii albastre „sănătoase” de care corpul nostru are nevoie. Studiile au arătat faptul că lumina albastră din spectrul 400 – 520 nm (cu un maxim la 460 nm) este deosebit de importantă pentru reglarea nivelului de melatonină și, prin urmare, pentru reglarea bioritmului nostru și a stării generale de bine.
  • Tratament de durificare și Clean Coat pentru o curățare ușoară – toate sunt incluse.

Acum, lentilele ZEISS pentru ochelari cu tratament care filtrează lumina albastră ZEISS DuraVision BlueProtect sunt cu reducere 15%* doar în Farmacia Familiei (Optica Familiei).

Oferta este valabilă pentru lentile ZEISS DuraVision BlueProtect din material 1.6 sferic, 1.6 asferic si 1.67 asferic. Lentilele se execută la comandă în Germania.

Optica Familiei — distribuitorul oficial ZEISS in Republica Moldova.

Adresa: Str. Stefan cel Mare 148, Chisinau

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Meduza

Cântăreața de 18 ani, arestată după un concert stradal la Sankt-Petersburg, a fost eliberată și a plecat din Rusia

Naoko (pe numele real Diana Loghinova), vocalista trupei „Stoptime”, a părăsit Rusia după trei aresturi administrative. Împreună cu aceasta, a plecat și colegul ei, chitaristul Alexandr Orlov, transmite Meduza.

Naoko și Orlov au fost eliberați pe în cursul zile de 23 noiembrie. În total, muzicienii au petrecut mai mult de o lună în centrul de detenție.

Cei doi ar fi trebuit să fie eliberați în noaptea acelei zile, dar jurnaliștii care-i așteptau au văzut doar vehiculele care ieșeau de pe teritoriul centrului de detenție. Publicația „Fontanka” scrie, cu referire la una dintre sursele sale, că poliția i-a luat intenționat pe muzicieni și i-a dus într-un alt cartier, ca „jurnaliștii să nu le pună întrebări”. Avocata lui Naoko, Maria Zîrianova, a solicita ca cei doi să nu fie deranjați temporar, spunând că sunt în siguranță și că vor veni ei înșiși cu noutăți în curând.

Amintim că, în octombrie, trei membri ai trupei de stradă „Stoptime”, au fost reținuți la Sankt-Petersburg, pentru că cântau melodii ale artiștilor declarați „agenți străini” în Rusia pe străzile orașului. Oficial, aceștia au fost acuzați de organizarea unei adunări masive într-un loc public. De atunci, Naoko, în vârstă de 18 ani, și chitaristul trupei, Alexandr Orlov, nu au mai ieșit din centrul de detenție — în ziua în care ar fi trebuit eliberați, aceștia erau judecați din nou și primeau un nou termen de arest. Pe 10 noiembrie, ambii au primit, din nou, câte 13 zile de arest.

Poliția Republicii Moldova

Accident fatal în Ungheni: o tânără, care nu deținea permis de conducere, s-a tamponat cu mașina într-un copac

Un automobil s-a tamponat într-un copac în raionul Ungheni, pe 22 noiembrie. Șoferița vehiculului, care nu deținea permis de conducere, a decedat pe loc, iar pasagerul din interior a fost spitalizat. Informațiile au fost raportate de Inspectoratul General al Poliției (IGP) într-un comunicat.

Potrivit IGP, poliția din Ungheni a fost sesizată, pe 22 noiembrie, în jurul orei 15:20, despre producerea unui accident rutier pe traseul național R-16 Ungheni–Sculeni, între localitățile Blîndești și Sculeni.

Ajunși la fața locului, oamenii legii au stabilit că o tânără de 21 de ani, locuitoare a satului Săghieni, care nu deținea permis de conducere, se deplasa la volanul unui Volkswagen în direcția municipiului Ungheni.

Aceasta a pierdut controlul asupra mașinii, a derapat și a fost proiectată pe sensul opus, tamponându-se într-un copac de pe marginea carosabilului.

În urma impactului, tânăra a decedat înainte de sosirea echipajului medical, iar pasagerul din mașină, un bărbat de 31 de ani, a fost transportat la Spitalul din Bălți, prezentând multiple traumatisme.

Pe caz a fost inițiat un proces penal în vederea stabilirii tuturor circumstanțelor.

Rusia: O fostă însoțitoare de bord a fost condamnată la 7 ani de închisoare, din cauza unui mesaj despre invazia din Ucraina

Varvara Volkova, o fostă însoțitoare de bord din Rusia, a fost condamnată la 7 ani de închisoare din cauza unei postări despre invazia din Ucraina. Sentința a fost pronunțată de tribunalul orășenesc Vidnoe din regiunea Moscova, relatează Mediazona.

Volkova a fost găsită vinovată de răspândirea „fake-urilor” despre armată din motive de ură. Aceasta a fost condamnată la 7 ani de închisoare și i s-a impus și o interdicție de trei ani de a administra resurse online.

Potrivit versiunii anchetei, tânăra a publicat într-un chat de Telegram pentru locuitorii satului Sapronovo din regiunea Moscovei un mesaj care conținea „informații false” despre crimele armatei ruse. „Ea a afirmat că Forțele Armate ale Federației Ruse ar comite, chipurile, acțiuni violente îndreptate spre exterminarea populației civile din Ucraina și a obiectivelor civile”, se arată în comunicatul privind sentința.

La începutul anului, postările Volkovei au atras atenția canalelor de Telegram proguvernamentale și pro-război. În special, despre mesajele ei a scris denunțătorul din Crimeea, Alexandr Talipov — acesta a cerut tragerea femeii la răspundere și demiterea ei din cadrul companiei aeriene „Ural Airlines”, pentru care lucra în calitate de însoțitoare de bord.

La scurt timp după aceea, pe numele Varvarei Volkova au fost deschise două dosare administrative. Un tribunal din Tatarstan, de unde aceasta este originară, a amendat-o în februarie cu 31 000 de ruble în baza proceselor-verbale pentru „discreditarea” armatei și pentru afișarea de simbolistică interzisă.

Primul dosar este legat de un mesaj în care Volkova a povestit despre moartea unor cunoscuți ucraineni din cauza armatei ruse. Al doilea proces-verbal a fost întocmit din cauza sloganului „Slavă Ucrainei!”, pe care tânăra l-a lăsat într-unul dintre chat-uri.

Presa a relatat că, pe lângă publicarea de mesaje anti-război, Volkova l-a sunat pe tanchistul rus Ruslan Grigoriev și l-a insultat pentru participarea lui la război. Bărbatul a murit pe front în martie. Câteva luni mai târziu, „Ural Airlines” nu a mai prelungit contractul de muncă cu Volkova, iar la scurt timp după aceasta, ea a fost trasă la răspundere penală.

La mijlocul verii, tribunalul orășenesc Vidnoe a trimis-o pe tânără în arest preventiv în cadrul dosarului privind „fake-urile” despre armată. Pe 6 august, măsura preventivă a fost confirmată de instanța de apel. Judecând după publicațiile lui Talipov, Volkova ar fi spus în chat că, dacă militarii ucraineni vor ajunge în regiunea Moscova, „îi va servi cu ceai la ea acasă”.

Articolul privind „fake-uri” despre acțiunile armatei din Codul Penal al Federației Ruse, care prevede pedepse de până 15 ani de închisoare, au intrat în vigoare pe 5 martie 2022 – la scurt timp după începerea invaziei la scară largă în Ucraina.

În baza articolului privind „fake-urile” despre armată, zeci de persoane au fost condamnate în Rusia la pedepse reale cu închisoarea, iar și mai multe au primit pedepse cu suspendare sau amenzi. Ancheta și instanțele pot considera drept „fake” orice informație critică la adresa militarilor ruși care contrazice poziția oficială a Ministerului Apărării. De regulă, dosarele penale sunt deschise pentru postări despre presupuse crime comise de militarii ruși. Pentru critici referitor la invazia din Ucraina, persoanele sunt judecate în baza unui articol mai blând privind „discreditarea” armatei, notează Radio Svoboda.

Cristian Jardan

Jardan, despre oferta de a deveni ministru: Am fost sunat de o persoană apropiată de dl. Munteanu

Ministrul Culturii, Cristian Jardan, a declarat că propunerea de a fi parte a Guvernului Munteanu a fost una „neașteptată”. El a relatat că a fost contactat de „o persoană apropiată” de Alexandru Munteanu, care l-a invitat la o discuție cu viitorul premier. Jardan a menționat că, ulterior, s-a întâlnit cu Munteanu, care i-a înaintat propunerea de a fi ministru al Culturii, și, după ce s-a consultat cu familia, a acceptat oferta. Precizările au fost făcute în cadrul unui interviu pentru redacția Cu Sens, publicat pe 22 noiembrie.

Neașteptat, recunosc. Am fost sunat să ne vedem… De către o persoană apropiată de domnul Munteanu, care m-a chemat la o discuție cu domnul Munteanu. Am venit, am discutat. Am rămas surprins. (…) Deodată i-am spus, hai să spun așa, scheletele din dulapul meu, ca să știe cu cine vorbește și despre ce vorbește. Nu ne cunoșteam înainte de asta. Atunci am făcut cunoștință. Imediat i-am spus ce și cum, i-am zis că e o propunere care nu-ți vine în fiecare zi, dar bineînțeles că am nevoie să mă consult. Am cerut două zile de consultare. Nu m-am consultat atât de mult, decât cu familia. Dar am avut nevoie de aceste zile ca să înțeleg mai bine despre ce este vorba. Și într-un final am acceptat”, a declarat Cristian Jardan.

Amintim că Cristian Jardan a preluat mandatul de ministrul al Culturii pe 1 noiembrie, odată cu învestirea în funcție a Cabinetului condus de premierul Alexandru Munteanu.

Cristian Jardan s-a născut pe 18 mai 1983 în orașul Cornești, raionul Ungheni.

A absolvit Universitatea „Babeș-Bolyai” din Cluj, fiind licențiat în Sociologie. Ulterior, a urmat cursurile Școlii de Studii Avansate în Jurnalism din Chișinău. A activat la ProTV Chișinău, unde a deținut mai multe funcții, precum și la General Media Grup. În 2015 a devenit director al portalului de știri „Unimedia.info”. În perioada 2020-2021 a fost angajat la „Ziarul de Gardă”. Între anii 2021 și 2023 a fost redactor-șef al portalului „Replica Media”.

În martie 2023, Cristian Jardan a fost numit consilier politic în Cabinetul prim-ministrului de la acea vreme, Dorin Recean.

Soția sa, Aurica Jardan, este consilier al președintelui Parlamentului, Igor Grosu.

screenshot

Când ar putea începe reconstrucția clădirii Filarmonicii Naționale? Răspunsul ministrului Culturii

Ministrul Culturii, Cristian Jardan, a declarat că autoritățile intenționează să realizeze un studiu de fezabilitate asupra clădirii Filarmonicii Naționale „Serghei Lunchevici” înainte de începerea reconstrucției. El a menționat că lucrările de reabilitare vor demara cel mai târziu în anul 2027. Precizările au fost făcute în cadrul unui interviu pentru Cu Sens, publicat pe 22 noiembrie.

Ce ține de Filarmonică, e o chestiune mai complicată. Această clădire a ars, sunt niște ruine, de fapt, acolo. Au mai rămas coloanele, au mai rămas câteva elemente. E un proiect complex, costisitor. Dar ceea ce facem acum, imediat, este să avem un studiu de fezabilitate, pentru a cunoaște tot ce a rămas. Înțeleg că mai sunt anumite probleme legate de niște proprietăți acolo. Deci sunt lucruri care trebuie de identificat și de clarificat înainte de a începe un șantier. Inclusiv oricine ar veni cu bani, de exemplu, ar veni mâine „Hai, noi finanțăm”… Noi, din păcate, la acest moment nu avem un studiu de fezabilitate, ca să-i spunem începem de aici până acolo”, a declarat Cristian Jardan.

El a menționat că concursul de soluții arhitecturale pentru reabilitarea clădirii Filarmonicii, organizat anterior de Ministerul Culturii, a fost „doar de idei”. „Unul foarte bun, benefic, s-au văzut multe idei bune. Dar noi trebuie să începem de la un studiu de fezabilitate și asta o să facem în continuare”, a adăugat ministrul.

Totodată, Cristian Jardan a spus că lucrările de reparație a clădirii vor începe cel târziu în 2027. „M-am întâlnit și cu colectivul Filarmonicii, i-am avertizat din start. Sunt proiecte de infrastructură care durează, din păcate. Sunt și proceduri. Și bani mulți trebuie pentru a-i identifica”, a menționat el.

Amintim că, pe 20 septembrie 2020, la Filarmonica Națională a avut loc un incendiu, care a distrus practic în totalitate interiorul clădirii.

Câteva zile mai târziu, Guvernul a deschis un cont special pentru colectarea fondurilor necesare reconstrucției Filarmonicii. În iunie 2025, ministrul Culturii de la acea vreme, Sergiu Prodan, a declarat în plenul Parlamentului că, imediat după incediu, au fost donați circa 6 milioane de lei, care se află în contul Ministerului Finanțelor. Oficialul declara atunci că fondurile sunt destinate „exclusiv procesului de construcție și nu pot fi utilizate pentru alte etape, precum elaborarea proiectului tehnic”.

Pe 5 noiembrie, Cristian Jardan a declarat că reconstrucția Filarmonicii Naționale este una din prioritățile mandatului său și că va depune eforturi pentru a avansa proiectul. Ministrul Culturii a spus că asistența financiară de 1,9 miliarde de euro, acordată de UE, include resurse pentru reparația edificiului, însă suma prevăzută, nu va acoperi toate cheltuielile.

***

Filarmonica Națională, inaugurată în 1940, era una dintre cele mai importante instituții de cultură din Republica Moldova, găzduind concerte ale Orchestrei Simfonice Naționale, capelei corale „Doina” și altor colective de prestigiu. Sala mare, cu o capacitate de 1 000 de locuri, era considerat un reper al vieții muzicale din țară.

Больше нет статей для показа
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: