Andrei Mardari / NewsMaker

„Protest față de persecutarea Marinei Tauber”. Partidul „ȘOR” va lipsi și săptămâna aceasta de la ședințele parlamentului

Deputații fracțiunii parlamentare a Partidului „ȘOR” vor boicota și ședințele Parlamentului din această săptămână, planificate pentru 8 și 9 iunie. Într-un comunicat de presă, aceștia invocă drept motiv de protest „persecutarea politică a deputatului Marina Tauber de către guvernarea PAS”. În ajun, judecătorii au prelungit cu 20 de zile termenul de arest la domiciliu în cazul lui Tauber.

În dimineața de 8 iunie, Partidul „ȘOR” a anunțat că va lipsi de la ședințele legislativului din 8 și 9 iunie, invocând persecuții politice față de deputata Marină Tauber, cercetată penal în mai multe dosare de corupție.

„Actuala guvernare exercită presiuni politice fără de precedent în raport cu Marina Tauber. Practic de un an, politicianul este constant reținut și plasat în arest, în lipsa unor dovezi cu privire la presupusele abateri, cu încălcarea prezumției nevinovăției și a principiilor Convenției pentru Drepturile Omului. Astfel de practici dictatoriale sunt inadmisibile într-un stat care pretinde a fi democratic și care promite să integreze Republica Moldova în Uniunea Europeană, până în 2030”, se arată în declarație.

Reprezentanții formațiunii au acuzat, din nou, partidul de guvernare că ar sta în spatele dosarelor penale pe numele lui Tauber – acuzații negate în repetate rânduri de PAS.

***

De precizat că deputații Partidului „ȘOR” boicotează ședințele Parlamentului de 9 luni. La începutul lunii iunie, Parlamentul Republicii Moldova a confirmat, într-un răspuns pentru Promo-LEX că, din luna martie, deputații Partidului „ȘOR” au rămas fără salarii, indemnizații și compensații. Decizia a fost luată după ce parlamentarii nu s-au mai prezentat la ședințele plenare.

Potrivit răspunsului Secretariatului Parlamentului, în total, 11 deputați au fost sancționați, în perioada septembrie 2022 – aprilie 2023, pentru absențe nemotivate, fiindu-le reținute o parte din salariu și indemnizații lunare.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Eric Vryn/Getty Images

Inundații în Texas: cel puțin 24 de persoane au murit; peste 20 de copii sunt dați dispăruți

În partea centrală a statului Texas, SUA, pe 4 iulie, a avut loc o inundație majoră cauzată de o ploaie torențială. Potrivit BBC, cel puțin 24 de persoane au murit, iar alte 25 sunt date dispărute. Conform informațiilor din presă, au dispărut aproximativ 23 de persoane dintr-o tabără creștină de vară pentru fete, Camp Mystic, situată în această zonă. Salvatorii au reușit să evacueze 237 de persoane.

„Râul Guadalupe din Hunt continuă să crească rapid și a atins a doua cea mai mare cotă din întreaga istorie a măsurătorilor, depășind nivelul inundațiilor din 1987”, au anunțat despre inundații reprezentanții Serviciului Național de Meteorologie al SUA.

Guvernatorul statului Texas, Greg Abbott, a numit evenimentul o catastrofă și a semnat o declarație de urgență, oferind salvatorilor acces la toate resursele necesare. Guvernatorul a promis, de asemenea, că căutările persoanelor dispărute vor continua neîntrerupt. Pentru salvarea și evacuarea locuitorilor, în stat au fost implicate elicoptere și vehicule militare tactice. În total, serviciile de urgență au salvat 237 de persoane.

Președintele SUA, Donald Trump, a numit inundațiile „șocante și îngrozitoare”. În tot statul, evenimentele festive dedicate Zilei Independenței de 4 iulie au fost anulate.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: