Protest în susținerea lui Guțul la ambasada R. Moldova la Moscova. Reacția MAE

La ambasada Republicii Moldova la Moscova a fost organizat pe 27 martie un protest față de reținerea bașcanei Găgăuziei, Evghenia Guțul – afiliată oligarhului fugar Ilan Șor. Participanții și-au manifestat susținerea față de guvernatoare. În reacție, Ministerul Afacerilor Externe s-a declarat bucuros că „moldovenii învață pe ruși cultura protestului”.

Protest pro-Guțul la Moscova

Câteva zeci de persoane au protestat în fața ambasadei Republicii Moldova la Moscova față de reținerea Evgheniei Guțul. Au participat tineri, adulți și vârstnici.

Presa rusă de stat scrie că la acțiune de protest au fost prezenți reprezentanți ai diasporei din Găgăuzia și Republica Moldova. La rândul său, jurnalistul BBC Ilya Barabanov a transmis pe platforma X că la manifestația de la sediul misiunii diplomatice a Republicii Moldova a fost trimis un grup de studenți.

Manifestanții au desfășurat drapelele Republicii Moldova și Găgăuziei, dar și pancarte cu mesaje precum „Bașcanul nu este infractor”, „Găgăuzia a fost arestată. Democrația a fost anulată!”, „Libertate deținuților politici ai Moldovei” și „Moldova este țara mea”.

Aceștia au putut fi auziți scandând „Jenea, suntem cu tine” și „Evghenia, Rusia este cu tine”.

Astăzi, aici, la ambasadă, apărăm nu doar drepturile și libertățile bașcanului nostru, dar și libertățile întregii Moldove, consider eu”, a declarat președintele organizației interregionale „Uniunea Găgăuzilor”, Feodor Dragoi.

Reacția MAE

Ministerul Afacerilor Externe al Republicii Moldova a comentat manifestația.

Ne bucurăm că moldovenii învață pe ruși cultura protestului. Nu putem să nu remarcăm că este unicul protest permis de autoritățile ruse”, a declarat instituția pentru presa națională.

Amintim că Evghenia Guțul a fost reținută în seara de 25 martie, la Aeroportul Chișinău, într-un dosar pentru gestionare frauduloasă a fondurilor electorale, finanțare ilegală și fals în declarații. Bașcana Găgăuziei urma să plece peste hotare „pentru chestiuni de serviciu”, potrivit canalului de Telegram „Sputnik Молдова 2.0”.

Procuratura Anticorupție a solicitat Judecătoriei Chișinău, sediului Buiucani aplicarea arestului preventiv în privința guvernatoarei. Instituția a anunțat că demersul va fi examinat în data de 28 martie.

Evghenia Guțul mai este învinuită într-un dosar penal privind finanțarea ilegală a Partidului „ȘOR”, declarat neconstituțional în 2023. Cauza penală se află pe rolul Judecătoriei Chișinău, sediul Buiucani.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Avocatele familiei Vartic acuză că sunt obligate să transcrie materialele cauzei „pe maculator”: „Un abuz în era digitalizării justiției”

Avocatele care reprezintă interesele familiei Ludmilei Vartic au făcut un apel public către Uniunea Avocaților, Avocatul Poporului și Procuratura Generală, solicitând stoparea a ceea ce califică drept „îngrădire a dreptului la un proces echitabil” în dosarul Vartic. Avocata Gabriela Kornacker acuză că procurorul de caz le obligă să transcrie materialele dosarului penal „pe maculator”, refuzând să le permită fotografierea sau scanarea actelor, practică standard în toate procedurile judiciare.

„Un abuz în era digitalizării justiției. În era digitală în care ne aflăm, în era digitalizării justiției, procurorul ne impune să transcriem materialele dosarului penal pe maculator. Evident că acest lucru este un abuz”, a declarat Kornacker.

Avocata a explicat că, pe 14 aprilie, procurorul de caz a restricționat accesul la materialele cauzei și le-a permis doar luarea de notițe, cu excepția măsurilor speciale de investigație. Contestația depusă la judecătorul de instrucție urmează să fie soluționată abia pe 18 mai.

Kornacker a descris un incident concret din această zi, când avocatele au fost chemate să ia cunoștință cu o ordonanță de dispunere a expertizei și cu un raport de expertiză deja finalizat, fiindu-le refuzată fotografierea acestora.

„La întrebarea mea dacă ni se permite fotografierea acestor acte, doamna procuror ne-a spus foarte franc că nu, pentru că avem acces limitat de a fotografia actele dosarului. Profesioniștii din domeniu cunosc foarte bine că fotografierea sau scanarea actelor dintr-un dosar penal face parte dintr-un procedeu tehnic standard de luare de cunoștință cu materialele dosarului”, a spus avocata.

Procurorul de caz a invocat necesitatea păstrării secretului anchetei și prevenirea scurgerii de informații din dosar. Kornacker a menționat că a respins acest argument, deoarece luarea de notițe implică același risc de scurgere a informațiilor ca și fotografierea.

Avocata a mai susținut că acțiunile procurorului ar putea fi calificate drept infracțiune, invocând articolul 303 prim din Codul Penal, „Imixtiunea în activitatea avocatului”, prevedere introdusă în 2024.

„Noi credem cu tărie că scopul acestei limitări nu este unul legitim. În primul rând, este împiedicarea unei apărări eficiente, iar în al doilea rând această măsură este una de discreditare și hărțuire profesională a avocatelor”, a concluzionat Kornacker.

NewsMaker a solicitat un comentariu de la Procuratura Generală, privind accesul avocaților la anchetă, însă la momentul publicării materialului, nu am primit un răspuns.

***

Ludmila Vartic, fostă educatoare din Hîncești și mamă a două fetițe, a decedat pe 3 martie 2026 după ce ar fi căzut de la etajul 11 al unui bloc din Chișinău. Mai multe ONG-uri și activiști au calificat cazul drept femicid, susținând că soțul acesteia, Dumitru Vartic, ar fi exercitat abuzuri asupra ei timp de mai mulți ani. Pe marginea cazului a fost deschis un dosar pentru violență în familie soldată cu determinare la suicid, Dumitru Vartic având statut de bănuit. Anterior, Procuratura restricționase accesul avocatelor la informațiile privind măsurile speciale de investigație, decizie pe care apărătoarele o contestă în instanță.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: