screenshot

Purtătorul de cuvânt al Guvernului, mesaj în limba rusă pentru locuitorii Transnistriei: „Vom rămâne alături de voi”

Purtătorul de cuvânt al Guvernului, Daniel Vodă, a publicat în seara de 30 decembrie o adresare video, în limba rusă, către locuitorii din regiunea transnistreană cu privire la decizia concernului rus Gazprom de a opri livrările de gaze naturale pentru malul stâng al Nistrului. Acesta a transmis că autoritățile constituționale lucrează pentru ale aduce ajutor umanitar. Totodată, Daniel Vodă a subliniat că autoritățile Republicii Moldova nu vor permite o catastrofă umanitară, dar și că sunt și vor rămâne alături de populația din regiunea transnistreană. 

Dragi locuitori de pe malul stâng al Nistrului, decizia Gazprom de a opri livrările de gaz începând cu 1 ianuarie 2025 este un nou exemplu despre cum Rusia folosește energia ca armă. Dar oamenii simpli nu ar trebui să devină ostaticii acestei decizii. Aceasta aduce riscuri serioase pentru bunăstarea voastră, iar noi condamnăm cu fermitate astfel de acțiuni. În aceste vremuri dificile, rămânem alături de voi. Moldova a avertizat din timp. Am fost primii care au atras atenția asupra unor astfel de scenarii și am luat toate măsurile necesare pentru a fi pregătiți să vă ajutăm. Împreună cu partenerii noștri internaționali, prietenii noștri, lucrăm deja pentru a aduce ajutor umanitar: generatoare, medicamente și alte resurse esențiale”, a declarat Daniel Vodă.

Acesta a transmis că prioritatea autorităților Republicii Moldova este educație, făcându-se „tot posibilul” ca instituțiile de învățământ să rămână deschise.

El a mai precizat că asistența medicală rămâne accesibilă pentru toți cei care au nevoie de ea. „Am asigurat accesul la servicii medicale de urgență, inclusiv prin intervențiile rapide ale ambulanțelor”, a adăugat el.

Totodată, Daniel Vodă a dat asigurări că autoritățile constituționale sunt de de partea locuitorilor din stânga Nistrului.

Înțelegem că vă este greu. Chiar dacă cei care v-au promis stabilitate v-au abandonat, Moldova este gata să vă sprijine. Căutăm soluții pentru a reduce impactul acestor acțiuni și pentru a vă oferi sprijinul necesar. Nu vom permite o catastrofă umanitară. Bunăstarea și siguranța voastră rămân o prioritate pentru noi. Continuăm să lucrăm pentru pace și stabilitate în regiune. Suntem și vom rămâne alături de voi – astăzi și mereu”, a conchis Vodă.

Precizăm că Gazprom a anunțat că oprește, de la 1 ianuarie 2025, livrările de gaze naturale destinate regiunii transnistrene la sfârșitul săptămânii trecute. Concernul rusesc invocă neachitarea unei pretinse datorii care, în urma efectuării unui audit internațional, nu a fost confirmată. În replică, prim-ministrul Dorin Recean a acuzat Kremlin că folosește energia drept „armă politică”, menționând că Guvernul Republicii Moldova analizează opțiunile legale, inclusiv recurgerea la arbitraj internațional pentru a proteja interesele naționale și a solicita despăgubiri.

Actualmente, Gazprom livrează zilnic 5,7 milioane de metri cubi gaz către regiunea transnistreană. Din aceste volume sunt asigurate necesitățile de consum ale locuitorilor din regiune și este produsă energie electrică pentru ambele maluri ale Nistrului.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Facebook/Ministerul Educației și Cercetării al Republicii Moldova

Radu Malcic, fost judocan și antrenor din R. Moldova, a decedat. Avea 39 de ani

Radu Malcic, antrenor la Școala Sportivă Specializată de Judo „Andrei Doga” din Chișinău, a decedat. Anunțul a fost făcut de Ministerul Educației și Cercetării (MEC) pe 13 septembrie, într-un mesaj publicat pe Facebook. Bărbatul avea 39 de ani.

Pierderea lui Radu Malcic reprezintă un moment dureros pentru întreaga comunitate educațională și sportivă din Republica Moldova. MEC transmite sincere condoleanțe familiei îndurerate, colegilor, elevilor sportivi și tuturor celor care l-au cunoscut și apreciat. Memoria lui Radu Malcic va rămâne vie prin rezultatele sportivilor pe care i-a format și prin exemplul personal de devotament și pasiune pentru judo”, a transmis MEC.

Realitatea.md scrie, cu referire la o postare a Federației de Judo din Moldova, că Radu Malcic a murit, după ce a fost implicat în accidentul rutier de pe traseul Orhei-Rezina-Rîbnița din 11 septembrie. Acesta s-a stins din viață pe patul de spital în noaptea de 11 spre 12 septembrie.

Poliția a transmis atunci despre accidentul despre traseul Orhei-Rezina-Rîbnița că un BMW, condus de un bărbat de 30 de ani, a ieșit pe contrasens și a intrat în coliziune frontală cu un automobil Dacia, la volanul căruia se afla un bărbat de 39 de ani din municipiul Chișinău. În interiorul automobilului se mai afla o femeie de 34 de ani.

În urma impactului, șoferul din BMW a decedat pe loc. Iar șoferul din Dacia și pasagera lui au fost transportați la Spitalul Raional Orhei pentru îngrijiri medicale.

***

Radu Malcic a fost judocan de performanță, care a reprezentat Republica Moldova la competiții naționale și internaționale. Potrivit MEC, în cariera sa a fost multiplu medaliat la Campionatele Republicii Moldova și a participat cu succes la competiții internaționale de judo.

Acesta activa în calitate de antrenor la Școala Sportivă Specializată de Judo „Andrei Doga”.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: