Tudor Mardei / NewsMaker

R. Moldova va plăti 54 mln lei cotizații de membru organizațiilor internaționale. Niciun leu către CSI

Republica Moldova va achita, în 2025, cotizații în valoare de 54 milioane de lei către organizații parlamentare și internaționale la care este parte. Suma este mai mică cu 2,5 milioane de lei față alocațiile pentru anul trecut. Datele se regăsesc într-un proiect de hotărâre elaborat de Ministerul Finanțelor, care urmează a fi aprobat. 

Potrivit proiectului de hotărâre, în 2025, Republica Moldova va achita cotizații de membru către 59 de organizații parlamentare și organizații internaționale, în valoare de 54 000 000 de lei. Alocațiile bugetare din 2025 pentru achitarea cotizațiilor de membru reprezintă o diminuare cu 2,5 milioane lei sau cu 4,4% față de suma alocată pentru 2024, executată în proporție de 94,4% (53,3 mln lei).

În acest an, cele mai mari sume pentru cotizațiile de membru vor fi achitate Consiliului Europei (10,6 mln lei), Organizației Națiunilor Unite (4,7 mln lei) și Programului Națiunilor Unite pentru Dezvoltare (3,9 mln lei). La polul opus, Republica Moldova va achita cel mai puțin Conferinței Cartei Energetice (10 211 lei), Organizației Europene a Instituțiilor Supreme de Audit (9 877 lei) și Curții de Conciliere și Arbitraj a Organizației pentru Securitate și Cooperare în Europa (4 316 lei).

Documentul nu prevede plata de cote de membru către organizațiile din cadrul Comunității Statelor Independente (CSI). Republica Moldova nu mai participă la reuniunile Comunității Statelor Independente, a demarat un proces de denunțare a acordurilor încheiate pe platforma CSI, iar în februarie 2024 a ieșit oficial din Adunarea Parlamentară a CSI. Aceste lucruri au loc în contextul invaziei Federației Ruse – membru fondator al CSI – asupra Ucrainei, pe care Republica Moldova o condamnă ferm.

În proiectul de hotărâre se argumentează că achitarea cotizaților de membru va contribui la atingerea obiectivelor trasate în Strategia de dezvoltare națională „Moldova europeană 2030”, preponderent politicii externe a statului, precum și va consolida relațiile de parteneriat existente și noi între statele membre în cadrul organizațiilor internaționale.

 


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

 

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

FILE PHOTO: Ukraine's President Volodymyr Zelenskiy attends an interview with some of the Russian media via videolink, as Russia’s attack on Ukraine continues, in Kyiv, Ukraine March 27, 2022. Ukrainian Presidential Press Service/Handout via REUTERS

Vladimir Zelenski va utiliza din nou aeroportul din Chișinău pentru o vizită externă

Președintele Ucrainei, Vladimir Zelenski, va pleca spre summit-ul „Grupului celor Șapte” (G7) din Republica Moldova, scrie „Европейская Правда. Liderul de la Kiev va utiliza aeroportul din Chișinău, fiind a doua oară în ultimele două săptămâni când îl folosește pentru pentru deplasări internaționale.

Informațiile despre zborul planificat apar pe platforma de monitorizare aeronautică AirNavRadar. Conform datelor disponibile, avionul cu care președintele Zelenski și delegația ucraineană vor participa la summitul G7 urmează să decoleze în seara zilei de 15 iunie de pe aeroportul din Chișinău, cu destinația Geneva, Elveția.

Geneva este cel mai apropiat aeroport internațional major de orașul francez Évian, situat pe malul lacului Léman, unde va avea loc reuniunea „celor șapte”.

Este al doilea caz recent când președintele Ucrainei utilizează aeroportul din Chișinău pentru deplasări externe. În ultimii trei ani, punctul principal de plecare a fost aeroportul din Rzeszów (Polonia), iar aeronava ucraineană a fost frecvent întreținută și la Cracovia, unde există o infrastructură tehnică mai bine dezvoltată.

Ître ultimele deplasări, avionul s-a aflat la Cracovia, de unde a ajuns la Chișinău în după-amiaza zilei de 15 iunie.

Săptămâna trecută au apărut speculații privind o posibilă schimbare a bazei permanente a aeronavei lui Zelenski, după ce acesta a zburat pentru prima dată în Marea Britanie plecând din Chișinău, în locul aeroporturilor din Polonia.

Pe fondul tensiunilor dintre Varșovia și Kiev legate de denumirea unei unități a forțelor de apărare ucrainene după Armata Insurgentă Ucraineană (UPA), au existat presupuneri că schimbarea aeroportului ar putea avea o motivație politică. Ministerul Afacerilor Externe al Ucrainei a respins totuși ideea că ar exista o legătură politică în această decizie.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: