Facebook/Ministerul Educației și Cercetării al Republicii Moldova

Radu Malcic, fost judocan și antrenor din R. Moldova, a decedat. Avea 39 de ani

Radu Malcic, antrenor la Școala Sportivă Specializată de Judo „Andrei Doga” din Chișinău, a decedat. Anunțul a fost făcut de Ministerul Educației și Cercetării (MEC) pe 13 septembrie, într-un mesaj publicat pe Facebook. Bărbatul avea 39 de ani.

Pierderea lui Radu Malcic reprezintă un moment dureros pentru întreaga comunitate educațională și sportivă din Republica Moldova. MEC transmite sincere condoleanțe familiei îndurerate, colegilor, elevilor sportivi și tuturor celor care l-au cunoscut și apreciat. Memoria lui Radu Malcic va rămâne vie prin rezultatele sportivilor pe care i-a format și prin exemplul personal de devotament și pasiune pentru judo”, a transmis MEC.

Realitatea.md scrie, cu referire la o postare a Federației de Judo din Moldova, că Radu Malcic a murit, după ce a fost implicat în accidentul rutier de pe traseul Orhei-Rezina-Rîbnița din 11 septembrie. Acesta s-a stins din viață pe patul de spital în noaptea de 11 spre 12 septembrie.

Poliția a transmis atunci despre accidentul despre traseul Orhei-Rezina-Rîbnița că un BMW, condus de un bărbat de 30 de ani, a ieșit pe contrasens și a intrat în coliziune frontală cu un automobil Dacia, la volanul căruia se afla un bărbat de 39 de ani din municipiul Chișinău. În interiorul automobilului se mai afla o femeie de 34 de ani.

În urma impactului, șoferul din BMW a decedat pe loc. Iar șoferul din Dacia și pasagera lui au fost transportați la Spitalul Raional Orhei pentru îngrijiri medicale.

***

Radu Malcic a fost judocan de performanță, care a reprezentat Republica Moldova la competiții naționale și internaționale. Potrivit MEC, în cariera sa a fost multiplu medaliat la Campionatele Republicii Moldova și a participat cu succes la competiții internaționale de judo.

Acesta activa în calitate de antrenor la Școala Sportivă Specializată de Judo „Andrei Doga”.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Andrei Mardari / NewsMaker

Alertă cu bombă la Judecătoria Chișinău. Ar fi minată și Curtea de Apel, unde este planificată o ședință de judecată în dosarul Plahotniuc (VIDEO)

Poliția a fost sesizată despre o presupusă minare a Judecătoriei Chișinău, sediul Centru. La fața locului au fost îndreptate serviciile specializate pentru verificarea informației. Informațiile au fost comunicate pentru NewsMaker de ofițera de presă a Direcției de Poliție Chișinău, Cristina Talpă. O alertă cu bombă ar fi și la Curtea de Apel Centru, unde este planificată o ședință de judecată în procedură de apel în dosarul penal al lui Vlad Plahotniuc.

Potrivit ofițerului de presă, poliția a fost sesizată în dimineața zilei de 24 august despre o presupusă minare a Judecătoriei Chișinău, sediul Centru. „Conform procedurii, la fața locului au fost îndreptate toate serviciile specializate pentru verificarea informației și asigurarea securității persoanelor aflate în zonă. La moment, intervenția serviciilor specializate este în desfășurare, pentru stabilirea tuturor circumstanțelor”, a comunicat reprezentanta poliției.

În contextul situației de la Curtea de Apel Centru, NewsMaker a solicitat mai multe detalii de la poliție.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: