Banca Națională a Moldovei

Rata inflației în Moldova: Riscuri externe și prognoze pentru 2025 de la guvernatoarea BNM Anca Dragu (VIDEO)

Guvernatoarea Băncii Naționale a Moldovei (BNM), Anca Dragu, a declarat recent că inflația din Republica Moldova va rămâne, cel mai probabil, într-un interval de siguranță pe parcursul următorilor opt trimestre. Potrivit prognozei BNM, rata inflației este estimată să se mențină la aproximativ 5%, cu o marjă de variație de ±1,5 puncte procentuale.

În cadrul podcastului „Sensul Banilor”, Anca Dragu a subliniat că deși există o perspectivă relativ stabilă asupra inflației, riscurile externe și interne rămân semnificative.

Guvernatoarea a evidențiat riscurile asociate conflictelor militare în regiune, cum ar fi războiul din Ucraina și tensiunile din Orientul Mijlociu. „Aceste evenimente afectează lanțurile de aprovizionare și creează incertitudine pe piețele internaționale, influențând inclusiv economia Moldovei,” a explicat Dragu.

De asemenea, evoluțiile economice din țările partenere comerciale ale Moldovei joacă un rol crucial. O creștere economică scăzută sau o recesiune în aceste state ar putea reduce semnificativ cererea pentru exporturile moldovenești.

De asemenea, prețurile internaționale la gaze naturale și performanța sectorului agricol sunt alți factori cheie. Anul acesta, efectele secetei au avut un impact negativ asupra inflației, iar creșterea prețurilor produselor agroalimentare a afectat populația, a menționat guvernatoarea. Speranțele se îndreaptă acum către o producție agricolă mai stabilă în 2025, pentru a reduce șocurile inflaționiste.

Material sponsorizat


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

presedinte.md

Nikos Christodoulides, la Chișinău: Deschiderea negocierilor cu Moldova în iunie, prioritatea președinției Ciprului

Deschiderea oficială a primului cluster de negocieri pentru aderarea Republicii Moldova la Uniunea Europeană, în luna iunie, rămâne o prioritate a președinției Ciprului la Consiliul UE. Declarația a fost făcută de președintele Ciprului, Nikos Christodoulides, care se află într-o vizită oficială la Chișinău pe 9 mai, de Ziua Europei. La rândul său, președinta Maia Sandu a dat asigurări că Moldova este pregătită pentru deschiderea oficială a negocierilor pe capitole.

În cadrul declarațiilor de presă susținute alături de Maia Sandu, liderul cipriot a precizat că obiectivul principal al președinției Ciprului la Consiliul Uniunii Europene este deschiderea oficială a negocierilor pe capitole, începând cu clusterul 1 – „Aspecte fundamentale” – în luna iunie.

„Acest capitol este, de fapt, coloana vertebrală pentru negocierile de aderare. Se referă la supremația legii, reformele justiției, drepturi fundamentale și am toată încrederea că, cu forțele noastre comune, acest scop cu adevărat va fi obținut.

Extinderea este un proces bazat pe merite și, în cazul în care țările candidate, cum ar fi Republica Moldova, cu adevărat livrează rezultate, noi, Uniunea Europeană, trebuie și noi să ne onorăm promisiunile”, a declarat președintele Ciprului, Nikos Christodoulides, la Chișinău.

La rândul său, Maia Sandu a declarat că Republica Moldova este pregătită pentru deschiderea oficială a negocierilor pe capitole.

„Pentru noi, aderarea la Uniunea Europeană este cel mai important proiect național de la obținerea independenței. Este și o strategie de supraviețuire, într-un context în care un agresor continuă să ne amenințe suveranitatea. Republica Moldova își dorește să facă parte din proiectul de pace care este Uniunea Europeană.

(…) Comisia Europeană confirmă progresul nostru. Suntem pregătiți pentru deschiderea oficială a negocierilor pe capitole”, a declarat șefa statului.

Aceasta este prima vizită bilaterală a unui președinte cipriot în Republica Moldova. Reamintim, în acest context, că Cipru deține președinția rotativă a Consiliului Uniunii Europene în prima jumătate a anului 2026. 

Republica Moldova a lansat oficial negocierile de aderare la Uniunea Europeană în iunie 2024, alături de Ucraina. Procesul presupune deschiderea și negocierea a 35 de capitole tematice, grupate în mai multe clustere.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: