facebook.com/OMSMoldova

Record de cazuri noi de COVID-19 în Republica Moldova. Este vorba despre 626 de persoane infectate

Un număr record de cazuri noi de COVID-19 a fost confirmat în Republica Moldova. Este vorba despre 626 de cazuri după procesarea a 2889 de teste, informează Ministerul Sănătății. Din numărul total de cazuri, 4 cazuri sunt de import (Turcia).

Totodată, alți 29 de lucrători medicali s-au infectat cu coronavirus: medici-9, asistenți medicali- 18, personal auxiliar-2.

Starea de sănătate a persoanelor infectate: 512 – stare gravă (dintre care 31 pacienți sunt conectați la aparate de respirație asistată), 1257 – stare de gravitate medie, ceilalţi pacienţi în stare satisfăcătoare.

De asemenea, Ministerul Sănătății informează că alte 284 de persoane au fost tratate de coronavirus.

Precizăm că până în prezent, în Republica Moldova au fost confirmate 31 415 cazuri de COVID-19. 22 169 de pacienți s-au însănătoșit, iar 914 au decedat.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

pcwelt.de

Moldova intră în „Roam like at home”. Telefonie și internet mobil în UE fără costuri suplimentare pentru cetățeni

Republica Moldova a devenit astăzi, 1 ianuarie 2026, parte a zonei de roaming a Uniunii Europene la tarifele de pe piața națională – „Roam like at home”. Astfel, cetățenii moldoveni aflați în statele membre ale UE, precum și cetățenii Uniunii Europene aflați în Republica Moldova, vor putea să efectueze apeluri, să trimită mesaje și să utilizeze datele mobile fără costuri suplimentare, în aceleași condiții ca în țara de origine.

Pentru Republica Moldova, această decizie reprezintă un nou pas în procesul de integrare economică treptată pe piața internă a Uniunii Europene, obiectiv prevăzut în Acordul de Asociere. Beneficiile actuale vin în completarea acordului din 2024, care a permis deja reducerea semnificativă a tarifelor de roaming pentru cetățeni și mediul de afaceri”, a transmis Ministerul Afacerilor Externe într-un comunicat.

Amintim că Consiliul European a adoptat decizia privind integrarea Republicii Moldova în așa-numita zonă de roaming la prețurile de pe piața națională începând pe 25 iulie 2025.

Aderarea la regimul „Roam Like at Home” are loc în urma finalizării procesului de transpunere a cadrului legislativ european privind roamingul în legislația națională.

În prezent, utilizatorii din Republica Moldova beneficiază deja de tarife reduse la roaming, ca urmare a unui acord semnat în 2024 între autoritățile naționale și UE, notează Moldpres.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: