delo.ua

Record de decese provocate de COVID-19, în România. Care este situația în Ucraina?

Peste 100 de români au murit de COVID-19 în ultimele 24 de ore. Este cel mai mare număr de decese înregistrat de la începutul pandemiei. În același timp, în Ucraina, 126 de persoane au murit din cauza complicațiilor coronavirusului.

Până astăzi, 27 octombrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 217 216 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus, dintre care 6 574 de persoane diagnosticate cu infecție cu COVID-19 au decedat.

În Ucraina, 355 601 cazuri au fost confirmate, din care 6 590 au fost mortale.

În ultimele 24 de ore, în România au fost raportate 4 724 de cazuri noi de COVID-19, iar în Ucraina au fost înregistrate 6 677 de cazuri noi de coronavirus.

Menționăm că în Republica Moldova, bilanțul persoanelor infectate cu noul Coronavirus a ajuns la 71 811 cazuri.

În lume, potrivit Organizației Mondiale a Sănătății (OMS), numărul persoanelor infectate cu coronavirus este de peste 42,96 milioane, dintre care peste 1,15 milioane au murit. 

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

NM Espresso: UE va aloca Moldovei încă 260,7 milioane de euro, locuitorii din Coșnița și-au apărat terenurile agricole, Ceban a plecat la Londra

Moldova și UE

La summitul UE—Moldova de la Bruxelles a fost anunțată alocarea unei noi tranșe din pachetul total de asistență financiară de 1,9 miliarde de euro, aprobat în februarie 2025.

Astfel, 232,7 milioane de euro vor fi direcționate pentru reconstrucția drumului strategic Porumbrei—Comrat, 11 milioane de euro pentru consolidarea rezilienței la amenințările hibride și alte 17 milioane de euro pentru dezvoltarea infrastructurii de frontieră.

Între timp, Președinta Maia Sandu, după ce Consiliul European nu a susținut accelerarea începerii negocierilor de aderare a Moldovei la UE, a declarat că țara este «pregătită pentru deschiderea tuturor clusterelor de negociere», iar procesul trebuie să înceapă «fără întârziere».

La rândul lor, președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, și președintele Consiliului European, Antonio Costa, au subliniat că avansarea statelor candidate depinde de propriile lor rezultate.

Ministrul Afacerilor Externe, Mihai Popșoi, care a participat de asemenea la summit, a declarat că integrarea europeană a Moldovei și reintegrarea regiunii transnistrene trebuie să avanseze în paralel. În caz contrar, Moscova «va obține, de facto, drept de veto asupra aderării noastre la UE».

Dodon și APCE

Liderul PSRM, Igor Dodon, a anunțat că intenționează să ia cuvântul în această săptămână la sesiunea Adunării Parlamentare a Consiliului Europei (APCE) de la Strasbourg și să vorbească inclusiv despre «glorificarea nazismului în Moldova».

Vlah și sancțiunile UE

Lidera Partidului «Inima Moldovei», Irina Vlah, după includerea sa pe lista de sancțiuni a Uniunii Europene, a transmis o scrisoare ambasadorilor acreditați în Republica Moldova prin care respinge acuzațiile privind legăturile cu Ilan Șor și organizarea protestelor, afirmând că sancțiunile aplicate împotriva sa «nu se bazează pe dovezi».

Ceban: Londra și Nicușor Dan

Primarul Chișinăului, Ion Ceban, a plecat la Londra, unde, potrivit declarațiilor sale, va discuta cu oficiali de rang înalt și cu conducerea Băncii Europene pentru Reconstrucție și Dezvoltare despre finanțarea unor proiecte de infrastructură ale capitalei, inclusiv extinderea bulevardului Mircea cel Bătrân.

Între timp, președintele României, Nicușor Dan, comentând întâlnirile lui Ceban cu primari din România, a declarat că edilul Chișinăului a fost primit «din politețe».

Referendumul din Coșnița

La referendumul organizat în comuna Coșnița, peste 95% dintre participanți au respins schimbarea destinației terenurilor agricole din apropierea satelor Coșnița și Pohrebea pentru exploatarea resurselor minerale.

Potrivit datelor preliminare, 1466 de persoane au votat împotrivă și doar 66 pentru.

Exerciții militare

În lunile iulie, septembrie și octombrie, în Republica Moldova vor avea loc exerciții militare cu participarea rezerviștilor.

Ministerul Apărării a precizat că acestea sunt necesare pentru verificarea nivelului de pregătire al rezerviștilor și familiarizarea lor cu tehnica și armamentul Armatei Naționale.

Compensații în Zona de Securitate

Locuitorii localităților din Zona de Securitate de pe malul stâng al Nistrului, aflate sub controlul Chișinăului, au beneficiat în sezonul rece 2025–2026 de compensații pentru resurse energetice în valoare totală de aproape 38,8 milioane de lei.

Ministerul Muncii a precizat că pe platforma «Ajutor la contor» s-au înregistrat aproximativ 11 mii de familii din aceste localități.

Ministerul Sănătății și TVA la medicamente

Ministrul Sănătății, Emil Ceban, a criticat intenția Guvernului de a majora TVA la medicamente, afirmând că această măsură «va distruge sistemul de sănătate din Moldova».

Potrivit lui, ministerul a elaborat deja un aviz negativ la proiectul politicii fiscale și bugetare, care prevede majorarea TVA.

Proiectul NM: VOCI

Peste o treime dintre locuitorii Moldovei sunt considerați oficial săraci. Jurnaliștii NM au revenit în satele Moldovei, unde sărăcia rămâne o realitate cotidiană.

Unde se află granița dintre un trai decent și unul cu lipsuri? Speranța unui viitor european schimbă oare percepția asupra bunăstării? Despre aceste subiecte priviți reportajul video «Nu suntem săraci. De ce în Moldova nu se vorbește cu plăcere despre sărăcie?».

Lanțurile de supermarketuri și concurența

Compania Moldretail Group, care deține rețelele Linella, Fidesco, Cip Market, Bravo și Slavena Megamarket, intenționează să achiziționeze rețeaua de magazine alimentare Merci.

În legătură cu această tranzacție, Consiliul Concurenței a inițiat o investigație pentru a evalua impactul asupra concurenței pe piață.

Pe scurt

În Moldova, începând cu 24 iunie, va fi extinsă lista locurilor în care fumatul este interzis. Nu se va putea fuma în stații, pe plaje, terenuri sportive, precum și în scările blocurilor, lifturi și pe balcoanele apartamentelor și căminelor.

Centrul Național Anticorupție a efectuat percheziții la președintele raionului Taraclia într-un dosar privind posibile nereguli la achizițiile publice. Prejudiciul estimat pentru buget este estimat la 3 milioane de lei.

Pentru astăzi a fost emis cod galben de caniculă. Temperaturile pot ajunge local până la +35 grade. În nordul și centrul țării sunt posibile ploi cu descărcări electrice și intensificări ale vântului.

Agenda zilei, 23 iunie:

  • 09:30 — Ședința Consiliului Superior al Magistraturii;
  • 09:30 — Conferință de presă a Partidului «Democrația Acasă».

Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: