NewsMaker

Referendumul constituțional cu privire la aderarea la UE – declarat valabil. Precizările CEC

Comsia Electorală Centrală (CEC) a declarat valabil, în cadrul ședinței din 26 octombrie, referendumul cu privire la aderarea Republicii Moldova la Uniunea Europeană. De asemenea, autoritatea electorală a aprobat procesul verbal privind centralizarea rezultatelor votării la referedumul constituțional.

Potrivit unui comunicat CEC, în baza proceselor-verbale privind totalizarea rezultatelor votării la referendum întocmite și aprobate de consiliile electorale de circumscripție, Comisia Electorală Centrală a constatat o prezență la urnele de vot de 50,72%. În context, 1 532 264 de alegători au primit buletine de vot pentru referendum, 1 531 392 de alegători au participat la votare. Din numărul total de 1 488 874 de voturi valabil exprimate, pentru opțiunea DA au votat 749 719 de persoane, iar pentru opțiunea NU – 739 155 de persoane.

Precizăm că rata persoanelor care au susținut modificarea Constituției în vederea aderării Republicii Moldova la UE a fost mult mai mică decât prognozau autoritățile și sondajele. Conducerea statului acuză oligarhul fugar Ilan Șor și pe exponenții săi că au influențat rezultatul plebiscitului  prin mituirea alegătorilor.

***

Amintim că, în septembrie 2024, oamenii legii au inițiat un dosar penal care vizează o schemă de corupție electorală desfășurată de organizația criminală Șor, condusă de Ilan Șor, pentru a deturna alegerile prezidențiale și referendumul constituțional din 20 octombrie. Oamenii legii au stabilit, până acum, peste 130 000 de persoane care fac parte din rețeaua organizației criminale. Acestea au roluri de lideri teritoriali, responsabili de secțiile de votare, activiști de racolare și simpli executori de ordine în procesul electoral. În același timp, se estimează că la finalizarea anchetelor numărul celor implicați în schema infracțională va depăși considerabil 300 000 de oameni.

Oamenii legii au stabilit că, în perioada septembrie – octombrie, la membrii rețelei infracționale au ajuns, prin transferuri a PSB Bank – o bancă rusească aflată sub sancțiuni internaționale, peste 39 milioane de dolari.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Opt noi ambasadori și-au prezentat scrisorile de acreditare la Președinție

Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a primit astăzi scrisorile de acreditare de la opt noi ambasadori agreați, dintre care unul cu reședință la Chișinău și șapte nerezidenți.

Ambasadorul agreat al Republicii Populare Chineze cu reședința la Chișinău, Dong Zhihua, a fost prima care a prezentat documentele oficiale.

Alături de acesta, șefa statului a primit scrisorile de acreditare de la Shoayb Casoo, ambasadorul agreat al Republicii Africa de Sud; Tigran H. Galstyan, ambasadorul agreat al Republicii Armenia; Angela Marianna Vigliotta Mella, ambasadorul agreat al Republicii Dominicane.

Totodată au fost primite scrisorile de acreditare și din partea lui Seydou Kamissoko, ambasadorul agreat al Republicii Mali; Alberto Antonio Rodriguez Goni, ambasadorul agreat al Republicii Orientale a Uruguayului; Pham Hai, ambasadorul agreat al Republicii Socialiste Vietnam; și Mark Grey Marongwe, ambasadorul agreat al Republicii Zimbabwe.

Amintim că Guvernul a aprobat în ședința din 3 decembrie, rechemarea din funcții a doi ambasadori, ca urmare a expirării mandatelor lor, Victor Chirilă a fost rechemat din funcția de ambasador în România, cu acreditare și pentru Serbia și Muntenegru, având reședința la București. De asemenea, Dumitru Braghiș și-a încheiat mandatul în calitate de ambasador al Republicii Moldova în Republica Populară Chineză.

Secretarul General al Ministerului Afacerilor Externe, Miha Mîțu, i-a felicitat pe cei doi diplomați pentru contribuția lor și pentru activitatea desfășurată în interesul țării.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: