Tudor Mardei | NewsMaker

Reformă: liceenii din Moldova vor putea să își aleagă singuri jumătate dintre orele pe care să le frecventeze. Dar nu în toate școlile VIDEO

Începând cu septembrie 2025, liceenii din Republica Moldova ar putea să-și aleagă 50% din ore „în funcție de preferințe”. „Din 30 de ore pe săptămână, 15 să fie disciplină obligatorie și 15 să fie la alegere”, a comunicat ministrul Educației Dan Perciun. Potrivit oficialului, acest plan-cadru de alternativă nu va fi posibil de implementat în fiecare școală. „Trebuie să ai un număr mai mare de elevi ca să poți să dai opțiuni”, a precizat el. 

Ministrul Educației și Cercetării Dan Perciun a spus la Exclusiv TV că instituția pe care o conducere își dorește ca la liceu „să avem posibilitatea ca din 30 de ore pe săptămână, 15 să fie disciplină obligatorie și 15 să fie la alegere”.

„Practic jumătate din tot ce învață un elev la liceu să depindă de el, de clasa lui. Nici nu o să mai aibă clasă caatare, el o să aibă lecție de exemplu de matematică – cineva o să aibă 3 ore, cineva o să aibă 5 ore. (…) Ideea de bază este să oferim mai multă flexibilitate așa cum este în alte sisteme de învățământ de exemplu în Marea Britanie, în Statele Unite, în unele țări europene. Toată lumea are un element de flexibilitate, întrebarea este cât de mult? Noi vrem să avem 50/50. 50 e ceea ce îi pentru toți, 50 e în funcție de preferințele elevului”, a menționat Perciun.

El a mai spus că aceasta „nu este posibil pentru fiecare școală pentru că trebuie să ai un număr mai mare de elevi ca să poți să dai opțiuni”.

„De exemplu, dacă ai în clasa a 10-a doar 30 de elevi poți să ai o situație când din ei 3 aleg fizica și atunci nu poți preda fizica la 3 copii. De aia în mod normal ar trebui să ai măcar 100 de copii în clasa 10-a, 100 de copii în a 11-a, ca oferind opțiuni statistic vorbind oricum 15-17-20 să aleagă o disciplină. De aia pentru școlile care au la liceu 10 copii în clasa a 10-a, bineînțeles că nu o să fie o opțiune dar noi avem și licee foarte mari care au sute de copii la liceu și respectiv pentru ei s-ar putea să fie o opțiune interesantă. Noi o să o propunem, ea nu o să fie obligatorie. Cine o să vrea – o să o facă”, a adăugat oficialul.

Întrebat de când va fi posibil acest lucru, Perciun a răspuns: „Noi am vrea din septembrie 2025 deja să oferim acest plan-cadru de alternativă pentru cei care sunt interesați”.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

România l-a convocat pe ambasadorul Rusiei. A doua oară în această săptămână

Ambasadorul Rusiei la București, Vladimir Lipaev, a fost convocat la sediul Ministerului român al Afacerilor Externe (MAE) pentru discuții, în contextul dronei rusești care a intrat în spațiul aerian al țării. Potrivit Digi24, informația a fost comunicată de ministrul român de Externe, Oana Ţoiu. Este a doua convocare a lui Lipaev la sediul MAE în această săptămână.

Țoiu a anunțat că ambasadorul Rusiei la București a fost convocat la MAE pentru discuții programate să aibă loc în seara zilei de 14 septembrie. Potrivit sursei, este a doua convocare a lui Lipaev la sediul MAE. El a fost chemat și pe 12 septembrie, pentru a i se transmite poziția de condamnare a violării spaţiului aerian al Poloniei de către drone ruseşti.

Întrebată ce se așteaptă să obțină din discuțiile din această seară cu ambasadorul rus, ministra a răspuns: „Nu ne așteptăm să obținem ceva anume din discuția respectivă, cât să comunicăm foarte clar protestul României”.

La precizarea dacă MAE este pregătit să expulzeze diplomați ruși de la București, dacă se repetă astfel de incidente, Țoiu a răspuns: „Există mai multe instrumente diplomatice, însă în acest moment principalul lucru pentru noi este să ne asigurăm că întărim colaborarea internațională atât în cadrul NATO, cât și în cadrul UE, pentru că primul lucru pe care trebuie să-l facem este să ne asigurăm că aceste incidente sunt descurajate”.

„Ce este important în această perioadă este să arătăm unitatea, alături de alți membri ai Uniunii Europene, de aliații noștri din NATO”, a mai declarat ministra de Externe.

Întrebată dacă a cerut, în numele României, garanții de securitate suplimentare din partea NATO și UE, Țoiu a comunicat: „Avem în acest moment garanții de securitate și din partea NATO și UE, în sensul atât a prezenței NATO pe teritoriul României și a bazelor NATO, cât și a eforturilor comune pe care le facem pentru mecanisme comune de descurajare, așa cum este și pachetul comun de sancțiuni”.

***

O dronă rusească a pătruns, în seara zilei de 13 septembrie, în spațiul aerian al României. Ministrul român al Apărării, Ionuț Moșteanu, a declarat că avioanele ridicate „au văzut” drona și „au fost foarte aproape s-o dea jos”. Și Polonia a ridicat aeronave, în seara zilei de sâmbătă, ca răspuns la amenințarea reprezentată de dronele rusești care operau deasupra Ucrainei. Președintele Ucrainei, Vladimir Zelenski, a declarat că militarii ruși știu exact unde își îndreaptă dronele, ceea ce „este o extindere evidentă a războiului de către Rusia”.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: