Noi reguli de ieșire și intrare în Israel, pentru cetățenii Republicii Moldova

Cetățenii Republicii Moldova care intenționează să intre pe teritoriul statului Israel trebuie să primească permisiunea specială de intrare de la Consulatul statului Israel de la Kiev. De asemenea, aceștia vor trebui să completeze cu cel puțin 24 de ore înainte de zbor formularul de intrare în Israel și să prezinte la sosirea pe aeroportul Ben Gurion, confirmarea privind completarea formularului de mai sus, printr-o copie digitală și pe hârtie, anunță ambasada Republicii Moldova în Israel.

Fără un permis special, accesul cetățenilor străini în Israel este interzis.

Pentru că Moldova face parte din țările „roșii” la capitolul infectați cu COVID-19, călătorii moldoveni trebuie să completeze la aterizare un formular și să rămână în autoizolare timp de 14 zile. La aeroport, în timpul zborului și în perioada aflării pe teritoriul statului Israel, cetățenii vor purta mască, obligatorie pentru copiii de la șase ani, vor menține distanța socială de doi metri și vor respecta igiena personală.

Lista completă a țărilor desemnate de către Statul Israel „verzi” și „roșii” poate fi consultată aici. Pentru informații suplimentare, cetățenii Republicii Moldova pot contacta centrul de informații al Ministerului Sănătății din Israel: din Israel: *5400; din străinătate: +972 8 6241 010 sau la e-mail: [email protected].

La ieșirea din Israel, cetățenii Republicii Moldova trebuie să completeze cu cel puțin 24 de ore înainte de zbor un formular de aprobare a îmbarcării și să prezinte la sosirea pe aeroportul Ben Gurion biletul și aprobarea îmbarcării (o copie digitală și pe hârtie).

Accesul în aeroportul Ben Gurion va fi permis doar persoanelor care dețin bilete de zbor și aprobarea îmbarcării. Se va măsura temperatura, iar persoanele care vor manifesta simptome COVID -19 nu vor fi admise în incinta aeroportului.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Maia Sandu convoacă Consiliul Național de Securitate pe tema securității energetice a Moldovei

Președinta Maia Sandu a convocat pentru marți, 26 mai, ora 14:00, ședința Consiliului Național de Securitate, anunță Președinția Republicii Moldova.

Reuniunea va fi dedicată securității energetice a țării, în contextul volatilității piețelor energetice globale și al tensiunilor din Orientul Mijlociu. Participanții vor evalua impactul acestor factori asupra Republicii Moldova și vor analiza măsurile luate pentru protejarea cetățenilor și a economiei.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: