pixabay.com

Republica Moldova a fost acceptată în Zona Unică de Plăți în Euro

Republica Moldova a fost acceptată pe 6 martie în Zona Unică de Plăți în Euro (SEPA). Anunțul a fost făcut de guvernatoarea Băncii Naționale a Moldovei (BNM), Anca Dragu.

Țara noastră va fi membră a Sistemului Unic de Plăți în Euro. (…) Acest pas important pentru Republica Moldova înseamnă că măsurile pe care le-am luat la Banca Națională a Moldovei, cu sprijinul Guvernului și al Parlamentului, sunt în linie cu legislația europeană cel puțin în două domenii importante: acela al plăților și al prevenirii și combaterii spălării banilor. Care sunt următorii pași? Următorii pași privesc, efectiv, conectarea băncilor și procesatorilor de plăți din Republica Moldova la acest Sistem Unic de Plăți în Euro. Va dura câteva luni pentru a finaliza această conectare tehnică. După aceste câteva luni, sistemul va fi efectiv funcțional și noi toți, cetățenii R. Moldova, de aceste plăți”, a transmis Anca Dragu într-un mesaj video, publicat de BNM.

SEPA permite realizarea transferurilor în euro simplu și eficient, eliminând barierele administrative și reducând semnificativ costurile tranzacțiilor internaționale.

BNM a precizat, într-un comunicat, că un transfer internațional în euro pentru cetățenii R. Moldova costă între 20 și 200 de euro, însă după aderarea la SEPA, același transfer ar putea costa doar 1-2 euro sau chiar 50 de cenți.

Potrivit BNM, calculele arată că prin această aderare, R. Moldova va economisi imediat circa 12 milioane de euro anual, iar pe termen mediu până la 20 de milioane de euro, bani care rămân în economia națională și sprijină dezvoltarea afacerilor.

***

Banca Națională a Moldovei a depus oficial dosarul de aderare la SEPA pe 30 ianuarie 2024. 

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Protest la Consiliul Audiovizualului: Alternativa cere ca instituția să treacă sub controlul opoziției

Blocul Alternativa a organizat vineri,13 iunie, o acțiune de protest în fața sediului Consiliului Audiovizualului (CA). Protestatarii au acuzat instituția că „ar fi subordonată partidului de guvernare, PAS” și au cerut ca aceasta să treacă sub controlul opoziției. De asemenea, au cerut ca opoziția să aibă acces la media publică. Contactat de NewsMaker, CA a calificat solicitările Blocului Alternativa ca „fiind revendicări de ordin politic”. 

Manifestanții au venit cu pancarte și au scandat lozinci precum „Jos cenzura”.

„Dreptul la adevăr în R. Moldova, astăzi, aparține în exclusivitate guvernării. Toate instituțiile statului au fost colorate în galben, inclusiv Consiliul Audiovizualului. Cerem ca Consiliul Audiovizualului să treacă sub controlul opoziției. Cerem, în același timp, un spațiu media liber, acolo unde, pentru faptul că îți exprimi liber opinia, inclusiv cea care nu place guvernării, nu vei fi linșat public, nu vei fi mânat de toți câinii guvernării. Cerem acces liber la toate sursele mass-media publice plătite din banii noștri. Cerem și reevaluarea obiectivă a actelor prin care se suspendă sau se închid resursele mass-media și retragerea tuturor documentelor care urmează să fie aprobate, inclusiv legea cu privire la Codul serviciilor media audiovizuale”, a declarat, în cadrul protestului, Ion Bulgac, membru al Partidului Mișcarea Alternativă Națională (MAN).

Protestatarii au declarat că „nu vor accepta politizarea Consiliului Audiovizualului și că instituția nu trebuie să devină o slugă a partidului”.

Contactat de NewsMaker, serviciul de presă al CA, a calificat solicitările Blocului Alternativa ca „fiind revendicări de ordin politic”. 

„CA va continua să își îndeplinească misiunea și atribuțiile în conformitate cu prevederile CSMA și cele ale legislației conexe/secundare”, a subliniat instituția.

De asemenea, NewsMaker a solicitat comentarii și de la PAS, în raport cu declarațiile blocului Alternativa. La momentul publicării știrii, nu am primit un răspuns.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: