facebook/Igor Dodon

Republica Moldova are un nou ambasador în Turcia. Șeful statului a semnat decretul

Dmitri Croitor a fost numit în calitate de ambasador Extraordinar și Plenipotențiar al Republicii Moldova în Republica Turcia. Anunțul a fost făcut astăzi, 29 noiembrie, de șeful statului, într-o postare pe Facebook.

„L-am felicitat pe dl Croitor cu ocazia numirii în această funcție responsabilă, urându-i succes în aprofundarea și extinderea relațiilor de colaborare dintre Moldova și Turcia, care în octombrie 2018 au semnat Acordul de parteneriat strategic”, a scris Dodon.

Menționăm că Dmitrii Croitor a fost bașcan al Găgăuziei în perioada 1999-2002. Ulterior a fost reprezentantul permanent al Republicii Moldova pe lângă oficiul ONU și ambasador în Confederația Elvețiană. Din 2011 a ocupat funcția de director al programului ONU pentru dezvoltare antreprenorială în Federația Rusă.

 

 

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Андрей Мардарь / NewsMaker

Dosarul de abuz de serviciu la MoldATSA: doi angajați, în arest preventiv, iar un al treilea – în arest la domiciliu

Doi angajați ai întreprinderii de stat MoldATSA, reținuți într-un dosar de corupție și abuz de serviciu, au fost plasați în arest preventiv pentru 30 de zile, iar un al treilea suspect – în arest la domiciliu. Decizia a fost pronunțată de Judecătoria Chișinău, sediul Ciocana, sâmbătă, 25 iulie.

Instanța a admis integral demersurile procurorilor anticorupție privind aplicarea măsurilor preventive în cazul a doi suspecți, dispunând plasarea acestora în arest preventiv pentru un termen de 30 de zile.

Totodată, în cazul celui de-al treilea suspect, instanța a admis parțial demersul procurorilor și a dispus aplicarea arestului la domiciliu pentru un termen de 30 de zile.

Amintim că, pe 23 iulie, Procuratura Anticorupție, împreună cu ofițerii CNA, a desfășurat 25 de percheziții care au vizat angajați cu funcții de decizie din cadrul întreprinderii de stat. Trei persoane au fost reținute pentru 72 de ore.

Ancheta vizează acțiuni care s-ar fi produs în perioada 2024–prezent. Persoanele vizate sunt bănuite că ar fi acționat contrar obligațiilor de serviciu, în interes personal și al unor terțe persoane, provocând întreprinderii prejudicii în proporții deosebit de mari.

Potrivit materialelor cauzei, au fost identificate mai multe nereguli în administrarea patrimoniului și gestionarea resurselor umane și financiare ale întreprinderii. Printre acestea se numără presupuse încălcări ale procedurilor de achiziții publice, ocuparea unor funcții vacante prin concursuri fictive, acordarea nejustificată a premiilor și sporurilor salariale, cumulul ilegal de funcții, precum și organizarea unor instruiri considerate nejustificate, care ar fi generat cheltuieli neîntemeiate din bugetul întreprinderii.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: