Rolul Moldovei în reconstrucția Ucrainei. Mesajul lui Munteanu la conferința de la Gdansk

Prim-ministrul Alexandr Munteanu a participat joi, 25 iunie, la cea de-a cincea ediție a Conferinței pentru Reconstrucția Ucrainei, desfășurată la Gdansk, Polonia. Oficialul a ținut un discurs în care a menționat că Republica Moldova este pregătită să-și dezvolte în continuare infrastructura și să-și consolideze rolul de hub logistic pentru sprijinirea procesului de reconstrucție a Ucrainei.

În cadrul intervenției sale, premierul a reafirmat sprijinul ferm al Republicii Moldova pentru Ucraina și a condamnat războiul de agresiune declanșat de Rusia împotriva țării vecine.

Redresarea Ucrainei nu înseamnă doar reconstruirea unei țări. Ea înseamnă consolidarea viitorului întregii noastre regiuni și al Europei în ansamblu. Republica Moldova va continua să fie alături de Ucraina, așa cum a fost din prima zi a invaziei. Vom continua să contribuim prin cooperare practică, securitate energetică sporită și parteneriate regionale mai strânse”, a declarat Alexandru Munteanu, conform unui comunicat emis de Guvern.

Totodată, șeful Executivului a vorbit despre mai multe proiecte transfrontaliere în domeniul transportului rutier și feroviar, realizate în cadrul cooperării bilaterale și multilaterale, inclusiv în formatul „Triunghiul Odesa”. Potrivit oficialului, proiectele de construcție și modernizare a podurilor, drumurilor și căilor ferate vor facilita comerțul și transportul de mărfuri, vor crește capacitatea de traversare a frontierei și vor contribui indirect la redresarea economică a Ucrainei.

Pentru Ucraina, rutele de transport reziliente și diversificate sunt esențiale pentru redresarea economică și creșterea pe termen lung. Republica Moldova este angajată să contribuie la asigurarea acestor conexiuni”, a menționat premierul.

Un alt subiect abordat de șeful Guvernului a fost cooperarea energetică regională. Alexandru Munteanu a menționat că Republica Moldova continuă reformele de integrare în piețele europene ale gazelor naturale și energiei electrice și consolidează, în paralel, cooperarea energetică cu Ucraina.

Prim-ministrul a evidențiat importanța inițiativelor regionale – Coridorul Vertical de Gaze, precum și a proiectelor bilaterale, inclusiv inițiativa Bălți – Centrala Hidroelectrică Dnestrovsk. El a menționat că Guvernul investește în extinderea producției de energie regenerabilă, ceea ce poate contribui la diversificarea surselor de energie disponibile pentru Ucraina.

În timpul discursului, Alexandru Munteanu a vorbit și despre legătura sa personală cu Ucraina.

Am lucrat în Ucraina mai mult de 20 de ani. Copiii mei au crescut și s-au maturizat în Ucraina. Am legat prietenii pe viață în Ucraina și unii dintre ei sunt în această sală. Totodată, prietenii mei luptă pentru Ucraina și pentru noi toți. Deci cu toată responsabilitatea, pot spune: „Sunt din Kiev””, a declarat premierul.

Conferința pentru Reconstrucția Ucrainei este organizată pentru al cincilea an consecutiv și reprezintă o platformă internațională de coordonare a sprijinului pentru reconstrucția, modernizarea și integrarea europeană a Ucrainei.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Parlamentul Republicii Moldova

Tofan roagă antreprenorii să raporteze controalele abuzive: „Când vine Fulger și PCCOCS, își pierd încrederea în țară”. Unde o pot face

Guvernul lansează adresa de e-mail – [email protected] –  unde antreprenorii sunt invitați să sesizeze cazurile de controale pe care le consideră abuzive. Anunțul a fost făcut de premierul Vasile Tofan, în cadrul ședinței Guvernului din 22 iulie. Potrivit acestuia, în ultima perioadă s-au intensificat controalele „sufocante” asupra mediului de afaceri. Șeful Executivului i-a cerut viceprim-ministrului Eugeniu Osmochescu să prezinte, în acest context, până la 9 septembrie, un pachet de măsuri pentru reducerea acestor practici.

Tofan a anunț, în prima sa ședință în fruntea Guvernului, că a primit deja sesizări din partea unor antreprenori, în special exportatori, care susțin că ar fi „presați de unele servicii de control”.

Premierul i-a cerut viceprim-ministrului Eugeniu Osmochescu, responsabil de digitalizare și economie, să prezinte, până la 9 septembrie, un set de măsuri pentru combaterea controalelor pe care le-a calificat drept „abuzive” și „sufocante”.

Vasile Tofan a lansat, totodată, adresa de e-mail [email protected], unde antreprenorii sunt invitați să descrie în detaliu experiențele prin care au trecut.

„Rog toți antreprenorii care consideră că au fost subiectul unor controale abuzive să raporteze experiența lor, să ne scrie, cu lux de amănunte. Chiar vă rog. (…) Cred că vom primi zeci de mesaje, dar poate chiar și sute. Vă rog frumos, aceasta este șansa voastră directă să ne spuneți istoria voastră. Noi o să le procesăm toate aceste adresări și cred că o să învățăm din ele. Unele din ele o să le citim chiar public aici, în ședința Guvernului. (…) Noi le cerem să investească, să fie optimiști, dar când vine Fulger peste tine cu PCCOCS, mă iertați, că o spun, atunci antreprenorii își pierd încrederea în țară”, a declarat Vasile Tofan.

Amintim, Guvernul Tofan a fost învestit în funcție în dimineața zilei de astăzi după ce, pe 21 iulie, a primit votul de încredere al Parlamentului. Ceremonia de depunere a jurământului a avut loc la Președinție, în prezența șefei statului, Maia Sandu, și a președintelui Parlamentului, Igor Grosu.

Vasile Tofan a fost desemnat candidat la funcția de prim-ministru pe 11 iulie, după consultările inițiate de președinta Maia Sandu cu fracțiunile parlamentare. Programul de guvernare și echipa de miniștri au fost aprobate de Parlament cu voturile deputaților PAS. În noul Cabinet, patru portofolii au revenit unor miniștri noi: Agricultură, Cultură, Finanțe și Sănătate.

NewsMaker a analizat programul cu care noul Cabinet își propune să guverneze. Ce promisiuni au făcut, aflați – AICI.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: