În România, peste 2 milioane de persoane au fost vaccinate împotriva coronavirusului, informează Agerpres.
„În această dimineaţă, la ora 10:00, am depăşit pragul de 2.000.000 de persoane vaccinate împotriva COVID-19. Din 27 decembrie 2020 şi până astăzi s-au administrat 3.050.742 de doze”, se precizează pe pagina de Facebook a platformei RO Vaccinare.
Conform sursei citate, 1.050.694 persoane au primit deja ambele doze de vaccin anti-COVID.
Marți, 1 septembrie, în nordul țării, mai exact la Briceni, se vor înregistra averse cu descărcări electrice. În centrul țării, la Chișinău, cerul va fi variabil, la fel ca în sudul țării, la Cahul. Datele se regăsesc pe platforma Autorității de Meteorologie și Monitoring de Mediu.
Pe 1 septembrie, în nordul țării, la Briceni, vor fi averse cu descărcări electrice. Ziua, se vor înregistra temperaturi de până la +27°C, iar noaptea de +13°C.
În general, săptămâna viitoare, ziua se vor înregistra temperaturi între +23°C și +28°C, iar noaptea între +13°C și +15°C. Pe lângă marți, sunt prognozate averse cu descărcări electrice pentru zilele de miercuri, joi, sâmbătă și duminică.
Pe 1 septembrie, în centrul țării, la Chișinău, cerul va fi variabil. Ziua, se vor înregistra temperaturi de până la +31°C, iar noaptea de +17°C.
În general, săptămâna viitoare, ziua se vor înregistra temperaturi între +27°C și +32°C, iar noaptea între +16°C și +18°C.
Pe 1 septembrie, în sudul țării, la Cahul, cerul va fi variabil. Ziua, se vor înregistra temperaturi de până la +32°C, iar noaptea de +18°C.
În general, săptămâna viitoare, ziua se vor înregistra temperaturi între +28°C și +33°C, iar noaptea între +18°C și +20°C. Pentru ziua de joi sunt prognozate averse cu descărcări electrice.