digi24.ro

România: s-a îmbrăcat în poliţist şi a început să „dirijeze” circulaţia. Ce riscă falsul agent

Un bărbat îmbrăcat cu un tricou purtând însemnele Poliţiei române şi care avea asupra lui un baston reflectorizant a fost fotografiat, pe 2 septembrie, în timp ce încerca să oprească autovehicule pe un drum judeţean din Maramureş. Individul, scrie digi24, este cercetat acum pentru uzurparea de calităţi oficiale.

Presa română menționează că poliţiştii maramureşeni s-au autosesizat şi l-au identificat pe bărbat, pe care îl cercetează pentru infracţiunea de uzurpare de calităţi oficiale.

Poliţiştii din Târgu Lăpuş s-au sesizat din oficiu ieri, 2 septembrie a.c., în urma unor postări în mediul on-line, din care a reieşit faptul că, un bărbat de 42 de ani din Rogoz, ar fi fost fotografiat pe D.J. 171C, îmbrăcat cu un tricou, având inscripţia Poliţia Română, şi cu un baston reflectorizant. Acesta ar fi simulat oprirea autovehiculelor”, a declarat Poliţia judeţeană Maramureş.

Poliţia a mai spus că, în continuare, se fac cercetări pentru săvârşirea infracţiunii de uzurparea de calităţi oficiale, faptă prevăzută şi pedepsită de art. 258 din Codul Penal.

Potrivit articolului 258 din Codul Penal, folosirea fără drept a unei calităţi oficiale care implică exerciţiul autorităţii de stat, însoţită sau urmată de îndeplinirea vreunui act legat de acea calitate, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Tudor Mardei / NewsMaker

Sondaj: 59% dintre moldoveni ar vota pentru aderarea la UE. Cum stau lucrurile cu NATO și unirea cu România

Dacă duminica viitoare ar avea loc referendumuri pe trei subiecte de politică externă, majoritatea moldovenilor ar vota pentru integrarea țării în Uniunea Europeană, în timp ce cei mai mulți cetățeni ar respinge aderarea la NATO și unirea cu România. Datele se regăsesc în sondajul ATES Research Group publicat pe 23 iunie 2026, realizat pe un eșantion de 1.004 respondenți.

Referitor la aderarea la UE, 59% dintre respondenți ar vota pentru, față de 54,2% în iulie 2025, ceea ce indică o tendință de creștere a sprijinului pentru integrarea europeană. Împotrivă s-ar pronunța 28,4%, față de 32,3% în urmă cu un an. Totodată, 5,8% nu ar participa la un eventual referendum, iar 3,8% nu știu sau nu s-au decis.

În privința aderării la NATO, jumătate dintre cetățeni, 50,3% — ar vota contra, față de 48,7% în iulie 2025. Doar 28,5% ar vota pentru, față de 33,9% acum un an.

Referitor la unirea cu România, 48,1% ar vota contra, iar 38,5% pentru. Totodată, 4,3% nu ar participa, iar 6,4% nu s-au decis.

Sondajul a fost realizat de ATES Research Group în perioada 27 mai – 8 iunie 2026, pe un eșantion de 1.004 respondenți cu vârsta de 18 ani și peste, reprezentativ la nivel național, cu o eroare de eșantionare de ±3%.

***

Cel mai recent sondaj iData, publicat la sfârșitul lunii mai, arată că peste 63,7% dintre moldoveni susțin aderarea la UE, în timp ce 29,3% se declară împotrivă. În același studiu, 41% susțineau unirea cu România, iar 49,7% erau împotrivă.

Un alt sondaj realizat de Comisia Europeană și publicat pe 19 iunie arată că 58% dintre moldoveni susțin aderarea la UE, în timp ce 22% se opun, iar 20% rămân neutri. Potrivit aceluiași sondaj, 89% dintre moldoveni consideră că țara lor are relații bune cu UE — cel mai ridicat nivel înregistrat în ultimul deceniu — iar 76% cred că Moldova va adera la UE la un moment dat.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: