agora.md

„Ruda implicată într-un accident”: escrocii au obținut 100.000 de lei de la o persoană din Chișinău

O persoană a fost lăsată fără aproximativ 100.000 de lei după ce i s-a spus că o rudă de-a sa a fost implicată într-un accident rutier. Cazul de escrocherie a avut loc în Chișinău, iar poliția a fost sesizată în seara zilei de 24 ianuarie.

Potrivit Inspectoratului General al Poliției, victima a fost contactată telefonic de o persoană necunoscută, care s-a prezentat, în limba rusă, drept reprezentant al organelor de drept. Sub pretextul implicării unei rude într-un accident rutier, aceasta a indus victima în eroare, convingând-o să ofere aproximativ 100.000 de lei.

Ulterior, victima a transmis banii, personal, unor persoane necunoscute.

Conform Inspectoratului, polițiștii întreprind măsuri pentru identificarea făptașilor și atragerea acestora la răspundere.

În acest context, Inspectoratul General al Poliției a îndemnat populația să nu transmită bani, date personale sau coduri bancare persoanelor necunoscute; să verifice informațiile prin contactarea directă a rudelor sau instituțiilor oficiale; să întrerupă apelurile suspecte și să apeleze imediat 112; să informeze rudele, în special pe cele în etate, despre acest tip de escrocherie.

Menționăm că despre această schemă poliția a avertizat încă la începutul anului 2023. Oamenii legii declarau că schema se desfășoară prin intermediul apelurilor telefonice. Infractorii creează istorii false, potrivit cărora ruda persoanei apelate ar fi produs un accident rutier, în urma căruia ar fi avut de suferit o persoană, iar pentru ca aceasta să scape de răspundere i se solicită sume mari de bani.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Moldova 1

Directorul Penitenciarului nr. 9 – Pruncul a fost reținut de procurorii anticorupție

Directorul Penitenciarului nr. 9 – Pruncul, Eduard Timofei, a fost reținut miercuri, 8 iulie, în cadrul unui dosar penal aflat în gestiunea Procuraturii Anticorupție. Anunțul a fost făcut de Administrația Națională a Penitenciarelor, care nu a oferit detalii despre faptele care i se incriminează funcționarului.

ANP a precizat că colaborează cu organele de urmărire penală și va acorda sprijin anchetei.

Instituția tratează cu maximă seriozitate orice suspiciune privind încălcarea legii și reafirmă politica de toleranță zero față de corupție și orice alte fapte incompatibile cu statutul funcționarului public cu statut special”, a menționat ANP.

Contactată, Procuratura Anticorupție a confirmat reținerea pentru NewsMaker. PA precizează că Eduard Timofei „a fost reținut pentru suspiciuni de corupție și alte abuzuri”. Procurorii urmează să solicite aplicarea măsurii preventive – arestarea preventivă pentru un termen de 30 de zile.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: