Управление МВД РФ по Ульяновской области

Rusia: 18 persoane au decedat după ce au consumat băutura „Мистер Сидр”

Zeci de persoane din Federația Rusă au murit după ce s-au otrăvit cu băutura „Мистер Сидр” . Potrivit Meduza, până pe 5 iunie, în regiunea Ulianovsk, s-au înregistrat 35 de cazuri de intoxicare cu băutura respectivă. Între acestea – 16 s-au soldat cu deces. Totodată, și în regiunea Samara două femei au murit după ce au consumat „Мистер Сидр”. Iar Udmurtia, un bărbat și o femeie care au băut, de asemenea, „Мистер Сидр” au fost spitalizați. Starea lor este evaluată de medici ca fiind critică.

Băutura, care a provocat intoxicația, a fost produsă în regiunea Samara. Aceasta era vândută la halbă. Guvernatorul regiunii Ulianovsk a cerut tuturor antreprenorilor să „înceteze imediat vânzarea „cidrului” cu conținut de alcool”. La rândul său, primarul Dimitrovgradului a cerut locuitorilor orașului „să se abțină de la cumpărarea și consumul de băuturi alcoolice îmbuteliate”, adăugând că băutura, care a provocat intoxicația, a fost retrasă din magazine.

Șefa Serviciul federal de supraveghere a protecției drepturilor consumatorilor și a bunăstării umane, Anna Popova, a instruit direcțiile regionale să identifice și să confiște toate loturile de „Мистер Сидр”.

În același timp, Comitetul de Investigații al Federației Ruse a anunțat reținerea unui antreprenor din regiunea Samara care distribuia băutura. Potrivit datelor preliminare, „Мистер Сидр” conținea alcool metilic (metanol).


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

mfa.gov.md

Mihai Popșoi, întrevedere cu Vladimir Zelenski la Kiev. Ce au discutat

Ministrul Afacerilor Externe, Mihai Popșoi, aflat într-o vizită oficială la Kiev, a avut o întrevedere cu președintele Ucrainei, Vladimir Zelenski. Oficialii au discutat despre securitatea regională, cooperarea bilaterală și sprijinul Chișinăului pentru Kiev.

Potrivit unui comunicat al Ministerului Afacerilor Externe, în cadrul discuțiilor au fost abordate și teme precum parcursul european comun al Republicii Moldova și Ucrainei, cooperarea în domeniile transporturilor, infrastructurii și energiei, dar și gestionarea situației hidrologice din râul Nistru.

Mihai Popșoi a reafirmat susținerea Republicii Moldova pentru eforturile Ucrainei de a obține o pace „justă și durabilă”, bazată pe respectarea independenței, suveranității și integrității teritoriale a statului ucrainean în cadrul frontierelor recunoscute internațional.

Astăzi se împlinesc 1 622 de zile de când poporul ucrainean își apără cu demnitate și curaj țara, libertatea și viitorul copiilor. În spatele acestei perioade sunt vieți pierdute, localități distruse și milioane de oameni afectați de războiul de agresiune, neprovocat și ilegal, declanșat de Federația Rusă. În pofida acestor suferințe, Ucraina continuă să demonstreze o reziliență extraordinară. Republica Moldova va continua să fie un partener de încredere al Ucrainei și să contribuie, alături de partenerii săi, la consolidarea păcii și stabilității în regiune”, a declarat ministrul de Externe.

Cei doi oficiali au discutat și despre agenda europeană a celor două state, reconfirmând disponibilitatea de a continua schimbul de experiență și bune practici în procesul de integrare europeană.

La rândul său, Vladimir Zelenski a mulțumit Republicii Moldova pentru sprijinul acordat Ucrainei și a subliniat importanța continuării proiectelor comune, inclusiv în domeniile infrastructurii și energiei.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: