artfestival.com

Rusia a decis să restrângă accesul la Facebook, pentru că „încalcă drepturile și libertățile omului”

Roskomnadzor a anunțat limitarea parțială a accesului la Facebook. Măsurile au fost argumentate prin necesitatea „protecției presei rusești”, scrie Forbes.ru.

Restricțiile vor intra în vigoare din 25 februarie, după ce, în ajun, rețeaua Facebook a restricționat activitatea a patru surse mass-media rusești: postul de televiziune „Zvezda”, agenția RIA Novosti, portalele lenta.ru și gazeta.ru.

Rețeaua socială a început să marcheze materialele acestor surse de presă drept „nesigure” și a impus restricții tehnice asupra motorului de căutare, pentru a le micșora audiența, potrivit Roskomnadzor. Meta a explicat decizia prin regulamentul rețelei.

Tot pe 25 februarie, Procuratura Generală a Federației Ruse a acuzat Facebook de încălcarea drepturilor și libertăților omului și implicit a rușilor.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Danemarca alocă încă 25 de milioane de euro pentru Ucraina și Moldova, la patru ani de război: cum vor fi cheltuiți banii

Danemarca va acorda un nou pachet de asistență umanitară în valoare de 25 de milioane de euro pentru Ucraina și pentru refugiații ucraineni din Republica Moldova. Anunțul a fost făcut de Ambasada Danemarcei în Moldova, la patru ani de la declanșarea invaziei ruse pe scară largă în Ucraina.

„Într-un moment în care finanțarea umanitară la nivel global este supusă unei presiuni tot mai mari, iar conflictele devin mai îndelungate și mai complexe, leadershipul și solidaritatea contează mai mult ca niciodată. Danemarca este alături de Republica Moldova în eforturile de a răspunde nevoilor ucrainenilor forțați să fugă din calea războiului. Prin acest sprijin suplimentar, Danemarca nu doar răspunde nevoilor umanitare urgente, ci consolidează și securitatea Republicii Moldova și parcursul său de integrare europeană”, a declarat ambasador Danemarcei în Republica Moldova, Søren Jensen.

Din totalul de 25 de milioane de euro, 3,3 milioane vor fi direcționate către Înaltul Comisariat al ONU pentru Refugiați (UNHCR), dintre care aproximativ 700.000 de euro sunt destinați operațiunilor UNHCR din Republica Moldova.

Misiunea diplomatică precizează că fondurile vor ajuta autoritățile să gestioneze fluxul crescut de refugiați, să alinieze sistemul de azil la cerințele acquis-ului UE și să asigure servicii esențiale și bunuri de strictă necesitate pentru refugiații ucraineni aflați în tranzit sau care solicită protecție pe termen mai lung în Republica Moldova.

De la începutul invaziei ruse pe scară largă în Ucraina, Danemarca a oferit peste 10,5 miliarde de euro în sprijin pentru Kiev. Totodată, Republica Moldova a beneficiat de peste 60 de milioane de euro. Banii au fost acordați pentru consolidarea securității și susținerea parcursului de aderare la Uniunea Europeană.

NewsMaker a analizat situația actuală a refugiaților ucraineni din Republica Moldova, la patru ani de la războiul declanșat de Rusia împotriva țării vecine. Aflați câți se află în prezent în țara noastră, câți intenționează să rămână și după încheierea războiului și cu ce probleme se confruntă aceștia – AICI.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: