stirilekanald.ro

Rusia anunță „regim de tăcere” în câteva orașe din Ucraina pentru a evacua civili. Kievul consideră propunerea drept inacceptabilă

Ministerul Apărării al Federației Ruse a anunțat, pe 7 martie, despre organizarea unor coridoare umanitare în mai multe orașe ucrainene. Pentru aceasta, începând cu ora 10:00, Rusia a anunțat „regim de tăcere”. La rândul lor, autoritățile din Ucraina consideră inacceptabilă opțiunea de deschidere a coridoarelor propusă de Rusia.

„Regimul de tăcere” va fi aplicat pentru locuitorii orașelor Kiev, Mariupol, Harkov și Sumi. Potrivit comunicatului emis de reprezentanții Rusiei, regimul este aplicat la solicitarea personală a președintelui Franței și președintelui Federației Ruse.

Autoritățile din Ucraina consideră inacceptabilă opțiunea de deschidere a coridoarelor propusă de Rusia.

„Nu vor pleca oamenii noștri din Ivankov, Dymer, Vyshgorod, din apropierea Kievului în Belarus, pentru a zbura apoi cu avionul în Rusia”, a declarat vicepremierul Ucrainei, Irina Vereșciuk.

Amintim că pe 5 martie, Rusia la fel a declarat „regim de tăcere” pentru a deschide coridoare umanitare din Ucraina. Totuși, regimul a fost încălcat în aceeași zi. Ucraina a declarat că Rusia și-a încălcat obligațiile și a tras în orașul Volnovakha, în loc să organizeze un coridor umanitar pentru evacuarea civililor. În același timp, Rusia declarat că nimeni nu a venit la Mariupol și Volnovakha pentru a fi evacuați și a dat vina pe autoritățile ucrainene.

Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

rtvi.com

Reacția Rusiei după ce Trump a încurajat țările NATO să doboare avioanele rusești: „O isterie”

Purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, a calificat, miercuri, drept „isterie” acuzaţiile privind pătrunderea unor avioane ruseşti în spaţiul aerian NATO, relatează AFP, potrivit Agerpres. Reacția vine după ce preşedintele american Donald Trump a încurajat țările Alianței să doboare aeronavele ruseşti care le încalcă spaţiul aerian, scrie Digi24.

„Există o asemenea isterie cu privire la piloţii noştri militari care ar încălca anumite reguli şi ar pătrunde neautorizat într-un spaţiu aerian”, a declarat Peskov.

Aceste afirmaţii sunt „nefondate”, a adăugat el în cadrul unei conferinţe de presă. „Aviaţia noastră militară respectă toate regulile şi reglementările privind spaţiul aerian”, a dat el asigurări.

Cu o zi înainte, preşedintele SUA a declarat că ţările NATO ar trebui să doboare aeronavele ruseşti care le încalcă spaţiul aerian, în urma a trei incursiuni efectuate de drone sau a avioane de vânătoare ruseşti pe teritoriul Alianţei în mai puţin de două săptămâni.

Rusia a negat de fiecare dată responsabilitatea, dar NATO a avertizat marţi Moscova că „escaladarea” trebuie să se oprească şi a dat asigurări că este gata să se apere prin toate mijloacele.

Luni, Danemarca a fost nevoită să închidă aeroportul din Copenhaga după ce mai multe drone de origine necunoscută au fost semnalate în apropiere.

La începutul acestei luni, Polonia, România şi Estonia au denunţat încălcări ale spaţiului lor aerian de către aparate de zbor ruseşti.

În noaptea de 9 spre 10 septembrie, aproximativ 20 de drone au pătruns în spaţiul aerian al Poloniei, iar avioane de vânătoare olandeze au doborât trei dintre ele, o premieră în istoria Alianţei de la crearea sa în 1949.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: