Google.image

Rusia blochează site-urile The Moscow Times și RFI

Roskomnadzor a blocat site-ul Radio France Internaționale (Radio internațional francez, RFI) și site-ul rusesc al The Moscow Times. Potrivit presei, accesul a fost blocat „în baza deciziei Procuraturii Generale din 12 aprilie”. 

The Moscow Times a comunicat că în decizia de blocare a site-ului era indicat materialul „11 luptători OMON au refuzat să lupte în Ucraina și au plecat acasă”. Cu toate acestea, redacția spune că nu a primit notificări prealabile cu privire la blocarea site-ului.

Redacția RFI, la fel, spune că nu a primit notificări de blocare a site-ului: „Iar motivul blocării a fost, evident, publicațiile despre războiul din Ucraina”.

Potrivit organizației Roskomsvoboda, la aceeași cerere a Procuraturii din 12 aprilie, au fost blocate publicații din Letonia, Georgia și Ucraina.

Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Foto: ONE TV

Nicușor Dan, vizită neanunțată la Orheiul Vechi, alături de Maia Sandu FOTO/VIDEO

Președintele României, Nicușor Dan, se află într-o vizită privată în Republica Moldova. El a fost văzut, în seara de 9 august, alături de președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, la „Festivalul Lupilor”, organizat în Rezervația Naturală „Orheiul Vechi”. Imaginile au fost publicate de postul de televiziune ONE TV.

Potrivit sursei, oamenii veniți la eveniment au stat la coadă pentru a face poze cu cei doi președinți.

De menționat că vizita lui Nicușor Dan în Republica Moldova nu a fost anunțată în prealabil nici de Președinția României, și nici de Președinția Republicii Moldova.

Potrivit surselor NewsMaker, președintele României a fost invitat să participe și la evenimentele planificate în Republica Moldova, în data de 31 august 2025, cu ocazia Zilei Limbii Române.

Nicușor Dan a venit în Republica Moldova și în luna iunie 2025, la scurt timp după ce a fost învestit în funcția de președinte al României, dar și în luna martie, în timpul campaniei electorale.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: