Головне управління розвідки МО України

„Să nu spună povești”. Kievul susține că Moscova știa despre pregătirea atacului de la Crocus

Șeful serviciilor de informații militare ucrainene Kirill Budanov a declarat că serviciile ruse de informații știau din timp despre pregătirea atacului terorist de la Crocus, relatează Meduza. Kremlinul ar fi cunoscut încă de pe 15 februarie. Ar fi permis acest lucru să se întâmple, potrivit Kievului, pentru că au subestimat amploarea a ceea ce se va întâmpla sau pentru „a elimina acum mai mulți oficiali”. 

„Cel puțin pe 15 februarie 2024, Rusia știa despre pregătiri. Vă spun mai multe, această informație a trecut prin departamentul de informații al grupului din Siria. De acolo a plecat la Moscova. Și să nu spună povești, că într-un mod ciudat totul s-a materializat din gol”, a comunicat șeful Direcției Principale de Informații a Ministerului Apărării ucrainean Kirill Budanov.

Potrivit lui Budanov, Kremlinul știa de unde vor ajunge militanții în Federația Rusă și prin care două țări.

„De ce au permis acest lucru să se întâmple – există mai multe versiuni. Prima este, după cum la ei se obișnuiește, lupta între „turnuri” pentru a elimina acum mai mulți oficiali. O altă versiune este că ei au subestimat de fapt amploarea a ceea ce se va întâmpla. S-au gândit că va fi mai local și au vrut să dea vina pe Ucraina pentru tot”, a declarat Budanov.

„Chiar dacă acesta este un inamic, nu aprob în principiu actele teroriste împotriva civililor”, a conchis șeful serviciilor de informații militare ucrainene. 

***

Atacul de la Crocus City Hall, sală de concerte din regiunea Moscova, a avut loc pe 22 martie în jurul orei 20:00. Bărbați îmbrăcați în haine de camuflaj, care aveau asupra lor arme de foc, au dat buzna în sală și au început să împuște persoanele prezente, reunite la un concert al trupei rock „Piknik”. Ulterior, în clădire s-a auzit o explozie, urmată de izbucnirea unui incendiu puternic. Flăcările au distrus etajele superioare ale Crocus City Hall și au provocat prăbușirea acoperișului.

În după-amiaza zilei de 23 martie, serviciul de presă al Kremlinului a raportat că directorul FSB-ului rus i-a comunicat lui Vladimir Putin despre reținerea a 11 persoane, inclusiv a patru autori direcți ai atacului terorist. Pe 25 martie, patru bărbați suspectați că ar fi deschis focul în sala de concerte au fost plasați în arest preventiv – pentru două luni. Decizia a fost luată cu ușile închise, de un tribunal din Moscova.

Potrivit ultimelor date, 143 de persoane au murit urmare a atacului de la Crocus, inclusiv un cetățean al Republicii Moldova.

După atacul de la Crocus, Gruparea Statul Islamic (ISIS), declarată teroristă în mai multe țări, și-a revendicat responsabilitatea pentru atac. Surse media americane, printre oficiali, au declarat că ei consideră organizatori probabili ai atacului grupul „Vilayat Khorasan”, parte a ISIS. Propagandiștii ruși și unii oficiali insistă că Ucraina este implicată în atac. Președintele rus Vladimir Putin a declarat, a doua zi după atac, că autoritățile ucrainene au organizat o „fereastră” teroriștilor care încercau să fugă, pentru a trece granița. Kievul neagă orice acuzație de implicare în atacul asupra Crocus. Președintele ucrainean Vladimir Zelenski, comentând ipotezele lui Putin, l-a numit „creatură bolnavă și cinică”.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Unul dintre cele mai masive atacuri balistice asupra Kievului, raportat de Ucraina: un mort și 16 răniți. Reacția Rusiei

O persoană a murit, iar alte 16 au fost rănite în Ucraina, după ce, potrivit Kievului, Rusia a lansat noaptea trecută zeci de rachete și drone de atac, majoritatea asupra Kievului. Președintele Ucrainei a declarat că a fost unul dintre cele mai masive atacuri balistice asupra capitalei. Au fost raportate incendii în clădiri de locuințe, la automobile, precum și într-un cămin. Ministerul rus al Apărării a declarat că forțele armate ale Rusiei au efectuat un atac masiv, inclusiv asupra unor întreprinderi din industria militară și a unor centre logistice din orașul Kiev și regiunea Kiev.

Președintele Ucrainei, Vladimir Zelenski, a declarat că, noaptea trecută, Rusia a efectuat unul dintre cele mai masive atacuri balistice asupra Kievului. Potrivit acestuia, Rusia a lansat peste 40 de rachete de diferite tipuri, majoritatea asupra capitalei, precum și 120 de drone de atac. În urma atacului, la Kiev și în regiune, o persoană a murit, iar alte 16 au fost rănite. Potrivit lui Zelenski, în total, în această săptămână, Rusia a folosit împotriva Ucrainei aproximativ 1.450 de drone de atac, peste 1.640 de bombe aeriene ghidate și 99 de rachete de diferite tipuri.

Serviciul de Stat pentru Situații de Urgență al Ucrainei a raportat incendii izbucnite la o clădire de birouri, clădiri de locuințe și clădiri nerezidențiale din Kiev, precum și la automobile, pe acoperișul unei case private și într-un cămin. De asemenea, în regiunea Kiev au fost raportate incendii la două clădiri de depozitare.

Ministerul rus al Apărării a declarat că, noaptea trecută, forțele armate ale Rusiei au efectuat un atac masiv cu arme de înaltă precizie, lansate din aer și de la sol, precum și cu drone de atac, asupra unor întreprinderi din industria militară și a unor centre logistice din orașul Kiev și regiunea Kiev. Potrivit Moscovei, atacul a vizat și infrastructura portului „Iujnîi” din regiunea Odesa, „utilizată pentru livrarea și depozitarea încărcăturilor cu destinație militară, precum și a combustibililor și lubrifianților destinați aprovizionării Forțelor Armate ale Ucrainei”.

***

Atacul Rusiei din noaptea de 18 spre 19 iulie a fost precedat de un atac al Ucrainei, în noaptea de 17 spre 18 iulie, când drone ucrainene au lovit două centre logistice de mari dimensiuni ale platformei ruse de comerț online Wildberries, situate în regiunile Tambov și Moscova. Potrivit presei ruse, în urma atacurilor, o persoană a decedat în regiunea Moscovei, iar alte șapte au murit în apropiere de Tambov. În total, aproximativ 50 de persoane au fost rănite. Președintele Ucrainei, Vladimir Zelenski, a declarat că depozitele Wildberries vizate în atac erau folosite pentru stocarea unor componente destinate producerii dronelor.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: