Максим Андреев / NewsMaker

Să-și aleagă maternitatea, nu și medicul pentru naștere. Nemerenco, apel către gravide

Ministrul Sănătății, Ala Nemerenco, le-a îndemnat pe femeile însărcinate să nu mai facă înțelegeri prealabile pentru alegerea medicului care să le asiste la naștere, ci să accepte doctorul de gardă din momentul internării. Ea a afirmat că „toate” cazurile cu final nefericit din maternități au avut loc în urma unor astfel de aranjamente. Totodată, Nemerenco a recunoscut că emiterea unui ordin care să interzică această practică i-ar atrage critici din partea gravidelor. Declarațiile au fost făcute pe 13 martie, în emisiunea „Cabinetul din umbră” de la Jurnal TV.

Am o rugăminte față de toate viitoarele mămici și față de medici: să înceteze practica de a se înțelege cu medicii, că nu se termină cu nimic bun. Să meargă acum la medicul de gardă și să citească acum, dacă vor, fiindcă programul unic este publicat. În programul unic, în normele metodologice, deoarece nașterea este absolut gratuită pentru toate femeile în R. Moldova și este acoperită din sistemul de asigurări, noi am scris foarte clar: pentru tot actul de naștere este responsabil medicul de gardă, care este în acea seară. Dar la noi se întâmplă foarte frecvent… Se înțelege, vine de la miezul nopții, medicul nu prea vrea să se trezească la două de noapte, vine la șase, ei cumva intervin în procesul de naștere. Sunt foarte multe cazuri.

Și vreau să vă spun din toată experiența, cât sunt eu la Ministerul Sănătății, toate cazurile care s-au mai întâmplat proaste prin maternități, se întâmplă anume la așa înțelegeri. Să se ducă fiecare gravidă și să aibă încredere în sistemul de sănătate, și fiecare medic”, a declarat Ala Nemerenco.

Ministra Sănătății a precizat că se va interveni în privința acestei practici.

Vă dați seama, dacă aș interzice aceste nașteri, în așa mod mi-aș pune toate femeile însărcinate în cap. Fiindcă Ministerul Sănătății a emis un ordin în care mămica își alege medicul. Eu sunt de acord mămica să-și aleagă instituția și le dăm voie, cu excepția instituțiilor terțiare, să-și aleagă mămica maternitatea în care vrea să nască. Dar iertați-mă, lăsați practica să-mi aleg medicul. Fiindcă medicul la trei de noaptea uneori poate nu-l poți trezi, poate locuiește prea departe, iar celălalt medic stă cuminte și nu intervine dacă cumva s-au înțeles cu șeful lui. Și aici dacă o să vin cu un ordin – că-i foarte simplu să emit un ordin – voi supăra toate mămicile, că-i democrație în țara noastră”, a adăugat ea.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

screenshot

CEC îl acuză pe Ceban de manipulare, după video-ul cu „furt de buletine”. Reacția candidatului

Ion Ceban, primarul degrevat al municipiului Chișinău și candidat la parlamentare, a publicat un video, susținând că în acesta se vede „furtul de buletine de vot în secțiile de votare la ultimele alegeri locale”. Comisia Electorală Centrală (CEC) a respins informațiile despre presupuse nereguli, adăugând că video-ul publicat de Ceban „reprezintă o încercare de manipulare a opiniei publice”. „Comisiei Electorale Centrale îi recomand să-și execute atribuțiile, dar nu să umble cu „stop dezinformare” și avertizări în adresa concurenților electorali”, a reacționat Ceban.

Pe 9 septembrie, Ceban a publicat un video, menționând că în acesta s-ar vedea „furtul de buletine de vot în secțiile de votare la ultimele alegeri locale”. „Așa planifică să facă și în campania parlamentară. Să fure buletinele de vot și să le pună în favoarea PAS”, a scris Ceban pe Facebook.

În video, o persoană verifică mai multe buletine de vot, la care era atașată o foaie cu inscripția „Carp Lilian 100”. După ce le-a verificat, a spus: „Aici Ceban sunt 100”.

Comisia Electorală Centrală a confirmat că materialul video, prezentat de Ceban, este de acum doi ani. Totuși, instituția a respins informațiile despre presupuse nereguli în procesul de numărare a buletinelor de vot.

„Aceste imagini nu reflectă realitatea și nu au nicio legătură cu activitatea și procedurile electorale administrate de organele electorale. Materialul video reprezintă o încercare de manipulare a opiniei publice și de subminare a încrederii cetățenilor în alegeri. Reiterăm că desfășurarea alegerilor se realizează în condiții de transparență deplină, sub monitorizarea reprezentanților concurenților electorali, a observatorilor acreditați și mass-media”, au comunicat reprezentanții CEC.

În același timp, instituția electorală a făcut apel la toți concurenții electorali „să respecte cadrul legal și normele de conduită, conștientizând gravitatea consecințelor unor astfel de acțiuni”.

„Am văzut cum CEC-ul a reacționat la ceea ce am declarat de dimineață, când am publicat cum se furau buletinele de vot în campania electorală pentru anul 2023. (…) Vă rog să fiți toți mobilizați, trebuie să ne apărăm votul. (…) Comisiei Electorale Centrale îi recomand să-și execute atribuțiile, dar nu să umble cu „stop dezinformare” și avertizări în adresa concurenților electorali”, a reacționat Ceban.

Amintim că, pe 5 noiembrie 2023, în Republica Moldova s-au desfășurat alegeri locale generale în orașe (inclusiv în municipiile Chișinău și Bălți), sate (comune) și raioane, cu excepția localităților din stânga Nistrului și a municipiului Bender. Ion Ceban a câștigat din primul tur alegerile din municipiul Chișinău, obținând al doilea mandat, cu peste 50% din voturi. Lilian Carp s-a clasat pe locul doi, cu circa 28% din voturi.

***

Pe 29 august, în Republica Moldova a început campania electorală pentru alegerile parlamentare din 28 septembrie. În buletinul de vot vor figura 15 partide politice, 4 blocuri electorale și 4 candidați independenți.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: