IGSU

Salvatorii au recuperat din râul Nistru corpul neînsuflețit al unui minor

Corpul neînsuflețit al unui adolescent de 17 ani a fost recuperat din râul Nistru de către agajații Inspectoratului General pentru Situații de Urgență (IGSU). Minorul fusese dat dispărut în ajun.

Cazul a avut loc în localitatea Slobozia Dușca, raionul Criuleni. Potrivit sătenilor, minorul a intrat în apă și nu a mai ieșit. La fața locului, pentru efectuarea lucrărilor de căutare, au fost trimiși scafandrierii Direcției Regionale Căutare salvare nr.1 din municipiul Chișinău, care au început operațiunea la ora 7.00.

Corpul neînsuflețit al băiatului a fost recuperat de salvatori la ora 8:47, a doua zi. Acesta a fost găsit la adâncimea de 3 metri și distanța de 20 metri de la mal. Circumstanțele cazului sunt investigate de organele de drept.

Salvatorii îndemnă oamenii să nu meargă la scăldat în locuri neamenajate cu stații de salvare. Să evite malurile abrupte ale râurilor și locurile adânci. Mai mult, specialiștii îndemnă oamenii care au în grijă minori să-i supravegheze strict și să nu le permită scăldatul în locuri neautorizate, de unii singuri, sau în grup fără monitorizarea persoanelor mature.

Potrivit IGSU, de la începutul anului 2022, în bazinele acvatice din țară și-au pierdut viața 6 persoane.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Femeie agresată în Criuleni: poliția a refuzat inițial emiterea ordinul de restricție. Explicația ANPCV

O femeie din raionul Criuleni a fost supusă violenței domestice, iar poliția ar fi intervenit abia după câteva ore și mai multe solicitări. Oamenii legii au refuzat inițial să emită un ordin de restricție de urgență, documentul fiind eliberat ulterior. Despre acest lucru a relatat pe Facebook avocata Violeta Gașițoi, care a asistat victima. De cealaltă parte, directoarea generală a Agenției Naționale pentru Prevenirea și Combaterea Violenței împotriva Femeilor și în Familie, Viorica Țîmbalari, afirmă că poliția a ajuns la fața locului în „aproximativ 30 de minute” de la apel, iar ordinul nu a fost emis din prima deoarece evaluarea inițială ar fi indicat un nivel de risc „scăzut”. Ulterior, cazul a fost reevaluat, iar agresorul a fost îndepărtat din domiciliu.

Potrivit avocatei, în noaptea de 3 spre 4 iulie, o femeie din raionul Criuleni a fost supusă violenței domestice, iar în locuința în care a avut loc agresiunea se aflau copii. Victima a solicitat poliția, apoi a fost contactată „după aproximativ două ore” pentru a fi întrebată dacă mai are nevoie de ajutor.

Violeta Gașițoi a menționat că, ulterior, poliția s-a deplasat la fața locului, însă nu a eliberat ordin de restricție de urgență. Ea precizat că polițiștii care au intervenit doar au fixat faptele și i-au dat victimei îndreptare la medicul legist, lăsând-o în casă cu persoana care a agresat-o fizic.

Mai târziu, avocata a revenit cu un mesaj în care a precizat că poliția s-a deplasat, din nou, la locuința în care se află victima și a eliberat un ordin de restricție de urgență pentru 10 zile.

Ulterior, și directoarea generală a ANPCV, Viorica Țîmbalari, a venit cu informații despre caz pe Facebook.

Din informațiile preliminare, primul apel la 112 a fost recepționat în cursul nopții, iar echipajul de poliție s-a deplasat la fața locului în aproximativ 30 de minute. Conform procedurilor legale, a fost aplicat chestionarul standardizat de evaluare a riscului, iar la acel moment nivelul de risc a fost apreciat ca fiind scăzut. În aceste condiții, potrivit cadrului legal, nu au fost întrunite condițiile pentru emiterea ordinului de restricție de urgență. Ulterior, cazul a fost reexaminat de poliție și a fost efectuată o nouă evaluare a riscului. În urma acesteia, a fost emis ordinul de restricție de urgență, iar agresorul a fost îndepărtat din domiciliu”, a spus ea.

Țîmbalari a mai menționat că, până la această solicitare, familia nu s-ar fi aflat în vizorul instituțiilor.

Totodată, directoarea generală a ANPCV a precizat că, în contextul în care familia are copii, Ministerul Muncii și Protecției Sociale a fost informat despre caz.

Nu voi apăra niciodată o instituție doar pentru că este instituție. Dar nici nu voi acuza pe cineva înainte de finalizarea verificărilor. Datoria mea este să mă asigur că fiecare caz este analizat cu maximă responsabilitate, că intervențiile sunt evaluate corect și că, acolo unde sunt constatate greșeli, acestea sunt asumate și corectate”, a adăugat ea.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: