Maia Sandu/Facebook

Sandu s-a întâlnit cu moldovenii din Belgia și Luxemburg: „I-am rugat să dăm dovadă de unitate când vom decide viitorul țării”

Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, anunță că s-a întâlnit pe 28 aprilie cu comunitatea moldovenilor stabiliți în Belgia și Luxemburg. Șefa statului spune că a rugat conaționalii noștri să dea dovadă de unitate la toamnă, când Moldova va organiza alegeri prezidențiale și referendumului privind aderarea la Uniunea Europeană.

„M-am bucurat să descopăr o comunitate mare și frumoasă care s-a adunat să sărbătorească împreună Duminica Floriilor. Cetățenii noștri, indiferent dacă locuiesc în țară sau în afara ei, sunt uniți în dorința de a progresa pe drumul integrării europene. Am simțit o profundă grijă și dragoste pentru patria noastră și i-am rugat să dăm dovadă de aceeași unitate și în această toamnă, atunci când împreună vom decide viitorul țării”, a scris președinta pe rețelele de socializare.

Președinta Maia Sandu a întreprins o vizită oficială la Bruxelles, pe 28 și 29 aprilie. În capitala Belgiei, șefa statului a avut întrevederi cu mai mulți oficiali europeni și a susținut un discurs la deschiderea Conferinței anuale privind bugetul Uniunii Europene.

Maia Sandu/Facebook
Maia Sandu/Facebook
Maia Sandu/Facebook
Maia Sandu/Facebook

Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

anre.md

Necesitatea surselor alternative de produse petroliere pentru Moldova, discutată de ANRE și Ambasada SUA

Conducerea Agenției Naționale pentru Reglementare în Energetică (ANRE) a avut o întrevedere cu reprezentanții Ambasadei SUA în Republica Moldova. Potrivit ANRE, s-a discutat inclusiv despre sancțiunile SUA împotriva companiilor ruse Rosneft și Lukoil. Instituția a precizat că părțile au avut un schimb de opinii despre impactul sancțiunilor, precum și asupra „necesității identificării unor surse și căi alternative de asigurare a Republicii Moldova cu produse petroliere”.

ANRE a fost reprezentată la întrevedere de directorul Consiliului de Administrație, Eugen Carpov.

„Discuțiile s-au axat pe subiecte de actualitate din sectorul energetic, cooperarea moldo-americană și evoluțiile din regiune, aportul autorităților americane la stabilitatea aprovizionării cu resurse energetice, inclusiv pe recentele sancțiuni impuse de către Biroul pentru Controlul Activelor Străine (OFAC) al Departamentului Trezoreriei SUA împotriva companiilor ruse Rosneft și Lukoil”, au declarat reprezentanții Agenției.

Potrivit sursei citate, Carpov a prezentat structura logistică a pieței produselor petroliere din Republica Moldova, infrastructura existentă de import și distribuție, precum și principalele surse regionale de aprovizionare.

„Părțile au efectuat un schimb de opinii privind evaluarea impactului potențial al sancțiunilor asupra pieței regionale și a celei interne, precum și asupra necesității identificării unor surse și căi alternative de asigurare a Republicii Moldova cu produse petroliere. De asemenea, pentru a facilita o evaluare corectă a procedurilor de implementare a sancțiunilor economice și comerciale impuse de Statele Unite ale Americii, interlocutorii au convenit asupra menținerii unui dialog constant în perioada următoare”, au precizat reprezentanții ANRE.

***

Amintim că, pe 22 octombrie, pe lista neagră a Statelor Unite ale Americii au fost incluse cele mai mari companii petroliere ruse – „Rosneft” și „Lukoil” – precum și aproximativ 50 de filiale ale acestora. Sancțiuni similare împotriva celor două companii petroliere ruse au fost introduse cu o săptămână mai devreme de către Marea Britanie.

Fostul prim-ministru al Republicii Moldova și ex-director al Rompetrol Moldova, Ion Sturza, a declarat că „Lukoil are în România 300 de stații peco, în Moldova 100”. „Specificul Moldovei — la motorină deține aproape 50% din import și 100% la jetul de aviație”, a adăugat Sturza.

Ministerul Energiei al Republicii Moldova a declarat că sancțiunile impuse de SUA împotriva companiei Lukoil nu vor afecta siguranța aprovizionării cu benzină și motorină a Republicii Moldova. De cealaltă parte, ANRE a anunțat că „analizează, împreună cu alte autorități de stat responsabile, modalitatea de aplicare și efectele sancțiunilor”, precum și „potențialul impact al acestora asupra pieței produselor petroliere din Republica Moldova”. Totodată, instituția a declarat că, pe 23 octombrie, a invitat „în regim operativ reprezentanții companiei Lukoil-Moldova, pentru a clarifica aspecte ce vizează situația”. 

Pe 24 octombrie, ANRE a anunțat că sancțiunile SUA împotriva Lukoil și Rosneft aduc creșteri de prețuri la benzină și motorină în Republica Moldova.

Pe 27 octombrie, BBC a scris că Lukoil va vinde activele sale internaționale ca urmare a sancțiunilor impuse de SUA și Regatul Unit, care i-au înghețat activele și au interzis noi tranzacții.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: