foto simbol

Șapte focare de gripă aviară – înregistrate în Moldova, timp de doar 3 zile 

Timp de trei zile, pe teritoriul Republicii Moldova, au fost înregistrate 7 focare noi de gripă aviară. Acestea au fost depistate în gospodării din raioanele Nisporeni și Edineț. Informația a fost comunicată, pe 1 octombrie, de Agenția Națională pentru Siguranța Alimentelor (ANSA). 

Agenția a raportat că, în perioada 25-27 septembrie, au fost înregistrate șapte focare de influență aviară: 2 – în localitatea Marinici, alte 2 – în localitatea Heleșteni, un focar – în localitatea Călimănești, iar alte 2 focare – în localitatea Goleni.

„Toate cazurile au fost depistate în gospodării nonprofesionale”, au comunicat reprezentanții ANSA.

Pe 23 septembrie, ANSA anunța despre depistarea gripei aviare la cadavre de păsări domestice din localitatea Heleșteni, raionul Nisporeni.

Agenția a îndemnat gospodăriile din Moldova să adopte măsuri preventive pentru a limita răspândirea bolii: să restricționeze accesul păsărilor pe luciurile apelor sau în afara gospodăriilor (imașuri, lacuri, râuri etc.), precum și să evite contactul acestora cu alte păsări.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

presedinte.md

Moldova, la 36 de ani de suveranitate. Sandu: „Moscova, din păcate, nu a respectat-o niciodată”

Republica Moldova marchează astăzi, 23 iunie, 36 de ani de la adoptarea Declarației de Suveranitate. Cu această ocazie, Maia Sandu și Igor Grosu au transmis mesaje adresate cetățenilor în care au vorbit despre suveranitate, dar și despre parcursul european al Republicii Moldova.

În mesajul său, președinta Maia Sandu a declarat că lupta pentru suveranitate, începută în urmă cu 36 de ani, continuă astăzi prin integrarea europeană.

„Moscova, din păcate, nu a respectat niciodată suveranitatea și independența noastră. Iar astăzi, regimul de la Kremlin vrea să distrugă prin bombe și prin crime suveranitatea Ucrainei. Avem obligația să păzim, să păstrăm suveranitatea, independența și pacea. Și facem acest lucru prin procesul de integrare europeană. Pentru că doar în Uniunea Europeană ne vom putea simți în siguranță, vom putea proteja pacea, consolida democrația și suveranitatea”, a declarat Sandu.

Șefa statului a făcut apel la unitate, demnitate și curaj „pentru a realiza acest proces” – „programul de integrare europeană a Republicii Moldova”.

La rândul său, președintele Parlamentului, Igor Grosu, a afirmat că Declarația de Suveranitate a deschis calea pentru ca Republica Moldova să-și decidă singură viitorul.

„La 23 iunie sărbătorim Ziua Suveranității, ziua în care, acum 36 de ani, poporul nostru și-a declarat dorința de a fi liber să-și decidă propriul viitor și a schimbat pentru totdeauna destinul țării lor. Datorită acelei decizii curajoase, astăzi putem să ne croim propriul drum – cel european. Uniți, sub tricolor, pentru Moldova!”, a scris Igor Grosu pe rețele.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: