cotidianul.md

„Se ascunde în Statele Unite, unde dorește să obțină azil politic”. Ce informații are Dodon despre planurile lui Plahotniuc

Igor Dodon susține că ar deține informații, potrivit cărora, Vladimir Plahontiuc s-ar afla în SUA. Acesta nu exclude că „vor exista solicitări pentru extrădarea acestuia”. Declarația a fost făcută de șeful statului într-un interviu pentru agenția TASS, publicat pe 2 decembrie.

„Potrivit informațiilor noastre, el se ascunde în Statele Unite ale Americii, unde dorește să obțină azil politic pentru a evita extrădarea în Moldova sau Rusia, unde a fost dat în căutare din cauza unor dosare penale. Conform legislației americane, pentru a obține azil este necesar de a nu părăsi teritoriul țării timp de trei ani. Cred că procesele trec la un alt nivel, vor exista solicitări pentru extrădarea acestuia”, a declarat Igor Dodon.

Șeful statului este de părere că „cei care l-au ajutat pe Plahotniuc să fugă au contat cel puțin pe controlul său asupra Partidului Democrat. El le-a promis că va oferi sprijin guvernului pro-european Sandu și să împiedice consolidarea socialiștilor la putere, care urmăresc o politică externă echilibrată în interesul țării”.

Dodon a reamrcat că PDM s-ar îndepărta de Plahotniuc. „Noua conducere a Partidului Democrat se distanțează de oligarh, în spatele căruia se întinde un tren de negativitate – recent, unii dintre cei mai apropiați asociați ai săi au fost obligați să predea mandate de deputat. Însuși Plahotniuc înțelege acest lucru, care, cu ajutorul anturajului său, a aruncat recent în mass-media informații false despre o presupusă vânătoare asupra sa de către reprezentanți ai serviciilor speciale ruse. Acest lucru a fost făcut cu intenția de a obține refuz din partea SUA de a-l extrăda”.

Acum câteva zile, ambasadorul SUA în Republica Moldova, Dereck J. Hogan, a declarat că nu a parvenit nici un demers oficial din partea Moldovei către SUA privind extrădarea lui Vladimir Plahotniuc. Declarația a fost făcut în cadrul emisiunii „ПЯТНИЦА С АНАТОЛИЕМ ГОЛЯ”, din 29 noiembrie. Diplomatul nu exclude că fostul lider democrat s-ar afla în Miami.

„Eu nu am comunicat cu el după plecarea lui din Moldova la mijlocul lunii iunie. Eu personal nu știu unde este Plahotniuc. Poate fi şi la Miami, dar eu nu am confirmarea acestor informații”, a declarat Hogan.

Amintim că Vladimir Plahotniuc este dat în căutare internațională și interstatală de către Centrul Național Anticorupție, după ce nu s-a prezentat la organul de urmărire penală. Acesta este învinuit de spălare de bani în proporții deosebit de mari.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

index.hu

Ungaria: premierul cere demisia președintelui. Se ia în calcul modificarea Constituției pentru a-l destitui

Prim-ministrul ungar Peter Magyar a declarat că, dacă președintele Ungariei Tamás Sulyok nu își va da demisia, guvernul va iniția proceduri legale pentru a-l demite, scrie HotNews, citând Reuters. Precizarea a fost făcută în urma unei întâlniri dintre Magyar și Sulyok.

Magyar a spus că va folosi majoritatea parlamentară de două treimi a partidului său pentru a modifica Constituția și alte acte legislative, în scopul de a-l forța pe Sulyok să părăsească funcția.

Partidul de centru-dreapta al lui Magyar, Tisza, l-a înlăturat pe prim-ministrul Viktor Orban în urma unei victorii electorale în aprilie și s-a angajat să înlăture mai multe personalități numite de Orban în funcții publice cheie în ultimii 16 ani. Magyar i-a cerut lui Sulyok – ales la începutul anului 2024 de parlamentarii din partidul Fidesz al lui Orban – să demisioneze, acuzându-l că nu a reușit să reprezinte unitatea națională în chestiuni majore și că a servit interesele lui Orban și ale guvernului său. Sulyok a refuzat să demisioneze.

„I-am spus președintelui că, dacă își menține poziția și nu demisionează, voi informa astăzi parlamentarii din Tisza cu privire la propunerile noastre legislative și vom începe imediat procedurile necesare”, a declarat Magyar. El a afirmat că procesul legislativ va dura aproximativ o lună și va implica „înlăturarea tuturor marionetelor” care au participat la „demontarea statului de drept și a democrației”.

Partidul Fidesz al lui Orban l-a acuzat pe Magyar că a emis un „ultimatum ilegal” și a afirmat că Sulyok își îndeplinește mandatul legal, valabil până în 2029, și nu poate fi demis din funcție.

Sulyok a ocupat anterior funcția de președinte al Curții Supreme a Ungariei, post pentru care a fost ales tot de Fidesz în 2016.

Președinția în Ungaria are un caracter în mare parte ceremonial, dar Sulyok poate retrimite legile în parlament pentru reexaminare sau le poate trimite Curții Constituționale, ceea ce ar putea încetini sau bloca agenda de reforme a lui Magyar, notează sursa citată.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: