Telegram

Secarea Nistrului, provocată de o defecțiune la hidrocentrala de la Dubăsari? Ministrul Mediului merge la fața locului

O defecțiune tehnică înregistrată la hidrocentrala de la Dubăsari, în perioada 16–20 iulie, a dus la reducerea temporară a debitului de apă și, implicit, la o scădere a nivelului râului Nistru. Anunțul a fost făcut de Administrația Națională „Apele Moldovei” și confirmat de Ministerul Mediului. Explicațiile vin după ce pe rețelele sociale au fost făcute publice mai mult imagini ce arată nivelul scăzut al apei.

Potrivit autorităților, defecțiunea a dus la deversarea unui debit mai mic de apă, ceea ce a afectat sectorul dintre orașul Dubăsari și satul Tudora. Ministrul Mediului, Sergiu Lazarencu, a confirmat că problema tehnică a fost remediată și a anunțat că va merge personal la fața locului pentru a verifica situația.

„Înțeleg că aceste probleme tehnice s-au rezolvat și azi debitul s-a normalizat, respectiv, nivelul va reveni la normal. Eu personal în a doua jumătate a zilei voi merge acolo pentru a ne convinge că suntem într-o situație bună”, a declarat ministrul Mediului.

Pe 21 iulie, hidrocentrala de la Dubăsari a revenit la un debit de 110–120 m³/s, a precizat Administrația „Apele Moldovei”. Potrivit sursei, hidrocentrala de la Dnestrovsk a suplimentat volumul de apă pentru a contracara efectele caniculei.

În prezent, potrivit măsurătorilor oficiale, debitul râului Nistru este de 120 m³/s – o valoare considerată normală pentru această perioadă. De asemenea, potrivit autorităților, toate stațiile de irigare de pe Nistru funcționează în regim obișnuit.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

TV8

Oamenii legii au inițiat urmărire penală după ce Vladimir Andronachi și-ar fi construit o casă pe terenul unui parc din Chișinău

Oamenii legii au pornit o urmărire penală cazul construirii unei case în Parcul Valea Morilor, pe un teren care ar aparține fostului deputat Vladimir Andronachi. Informația a fost confirmată de purtătoarea de cuvânt a Procuraturii Generale, Violina Moraru, pentru TV8.

Conform sursei citate, Violina Moraru a declarat că, în martie 2026, Inspectoratul de Poliție Centru al DP Chișinău a inițiat o urmărire penală, în temeiul bănuielii rezonabile de comitere a infracțiunii de „diminuare a suprafețelor fondului forestier”. Până în prezent, nu există persoane cu statut procesual de bănuit sau învinuit.

Anterior, Inspectoratul pentru Protecția Mediului a efectuat un control la fața locului și a constatat lucrări de terasament și construcția unui obiectiv locativ individual în interiorul parcului, zonă inclusă în fondul ariilor naturale de stat și protejată ca monument de arhitectură peisajera.

Prima încălcare constă în extinderea clădirii capitale pe o suprafață de 573 m² din terenurile Parcului Valea Morilor, pentru care a fost calculat un prejudiciu de 573 000 de lei. Cea de-a doua vizează distrugerea păturii vii și a stratului superior de sol fertil pe o suprafață de 1 456 m², prejudiciul estimat fiind de 407 680 de lei, astfel că daunele totale aduse mediului se ridică la 980 680 de lei.

Lucrările de construcție la casa luxoasă din Valea Morilor, atribuită fostului deputat Vladimir Andronachi, au fost reluate, în pofida dosarelor penale în care acesta este judecat și a deciziilor instanțelor ce au stabilit că o parte din terenuri ar fi fost obținute fraudulos.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: