mai.gov.md

Șeful brigăzii „Fulger” a fost suspendat din funcție. Revenco: Este vizat într-o anchetă internă

Comandantul brigăzii de poliție cu destinație specială „Fulger” a fost suspendat temporar din serviciu. Despre aceasta a anunțat în data de 29 noiembrie, în cadrul unei conferințe de presă, ministrul Afacerilor Interne Ana Revenco, răspunzând la întrebarea jurnalistului NM. Ministra a mai adăugat că șeful suspendat, Cazimir Trocin, a încercat să facă și presiuni publice în acest sens.

„Comandantul care a fost suspendat este parte dintr-o anchetă internă care este desfășurată de către Serviciul protecție internă și anticorupție”, a declarat Revenco.

Oficialul a adăugat că este un proces firesc ca atunci când are loc o astfel de anchetă, conducătorul să fie suspendat.

„Motivul pentru care s-a decis a face o presiune publică, inclusiv invocând angajații brigăzii „Fulger”, lăsăm pe seama dumnealui”, a comunicat ministra.

Totodată, Revenco a anunțat că brigada „Fulger” și-a organizat propriile ședințe pentru a elucida dacă pe plan intern există sau nu probleme: „Toate procesele verbale au fost furnizate conducătorului Inspectoratului General de Poliție. Au fost desfășurate și o serie de vizite și întruniri, inclusiv de către veteranii brigăzii „Fulger””.

În final, ministra a declarat că, la moment, în interiorul brigăzii se constată lipsa oricăror probleme.

În cadrul aceleiași conferințe din 29 noiembrie, ministra a anunțat că de la începutul șefiei în cadrul MAI au fost pornite 16 cauze penale în privința angajaților Ministerului Afacerilor Interne. La fel, au fost inițiate peste 170 de anchete de serviciu, iar alți 70 de angajați și conducători au fost sancționați disciplinar.

***

Amintim că mai mulți ofițeri din cadrul Fulger, la începutul lunii noiembrie curent, au denunțat presiuni într-o scrisoare deschisă, menționând că instituția din care fac parte se confruntă cu un val de presiuni și destabilizări create intenționat, având drept scop preluarea conducerii de către alte persoane.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

FBI și autoritățile din Moldova colaborează împotriva escrocheriilor prin call-center: „Mesajul nostru este clar…”

Statele Unite și Republica Moldova își consolidează cooperarea pentru combaterea centrelor de apeluri frauduloase transnaționale. Ambasada SUA la Chișinău anunță că agenți ai FBI și ai Serviciului de Securitate Diplomatică s-au întâlnit în această săptămână cu reprezentanți ai instituțiilor de aplicare a legii din Republica Moldova pentru a coordona eforturile împotriva acestor rețele.

Potrivit misiunii diplomatice, rețelele criminale folosesc reclame online înșelătoare pentru a viza cetățeni ai Statelor Unite și recurg la apeluri telefonice frauduloase pentru a înșela persoane din Republica Moldova, punând în pericol securitatea financiară a familiilor de pe ambele maluri ale Atlanticului.

„Mesajul nostru este clar: nu există refugiu sigur pentru operațiunile de înșelăciune. Prin schimb de informații și acțiuni comune de aplicare a legii, Statele Unite și Republica Moldova colaborează pentru a destructura aceste rețele și pentru a-i trage la răspundere pe organizatorii lor”, a transmis Ambasada SUA în comunicatul publicat pe 31 iulie.

Amintim, secretarul de stat al SUA, Marco Rubio, a anunțat pe 23 iulie că persoanele implicate în infracțiuni cibernetice, inclusiv în escrocherii online și șantaj sexual, nu vor mai putea obține vize pentru a intra în Statele Unite. Restricțiile se vor aplica și membrilor familiilor apropiate ale acestora. Detalii – AICI.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: