EPA

Serbia: Parlamentul a fost luat cu asalt de protestatari după ce președintele a decis să declare din nou stare de urgență

Mai mulți protestatari au luat cu asalt clădirea parlamentului din Belgrad în contextul în care președintele Serbiei a decis să declare din nou stare de urgență, informează BBC.

Inițial, protestul a început pașnic, însă spiritele s-au încins. Poliția a intervenit și a tras cu gaze lacrimogene. Totodată, premierul țării a condamnat atacul asupra parlamentului.

De asemenea, președintele Serbiei a declarat că spitalele din Belgrad și din alte localități sunt aproape pline.

Sursa citată mai notează că Serbia a început să înregistreze o creștere a numărului de cazuri de COVID-19, iar autoritățile au impus stare de urgență în mai multe orașe.

Precizăm că până în prezent, în Serbia au fost confirmate 16 719 cazuri de coronavirus, dintre care 13 366 de pacienți s-au însănătoșit, iar 330 au decedat.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

(VIDEO) Un oraș rusesc la Marea Neagră, atacat cu drone. Portul și o ranifărie de petrol, cuprinse de flăcări

Orașul rusesc Tuapse, situat în Ținutul Krasnodar, a fost atacat cu drone în noaptea de 19 spre 20 aprilie. Au fost lovite, între altele, portul și rafinăria de petrol din localitate, care au cuprinse de flăcări în consecință.

Guvernatorul Krasnodarului, Veniamin Kondratiev, a atribuit atacul Ucrainei.

Potrivit oficialului rus, mai multe drone au atacat portul din orașul situat pe litoralul Mării Negre, provocând un incendiu. O persoană a fost ucisă în atac, iar una a suferit răni, a declarat Kondratiev.

Guvernatorul a mai spus că fragmente căzute de dronă au deteriorat geamurile mai multor clădiri, inclusiv ale unei școli primare și ale unei grădinițe, unui muzeu, unei biserici și unui bloc de locuințe. Totodată, a fost avariată o conductă de gaz.

În același timp, presa ucraineană scrie că a mai fost atacată rafinăria de petrol din Tuapse, unde la fel a izbucnit un incendiu masiv.

Rafinăria din Tuapse a mai fost lovită de drone în data de 16 aprilie, atacul fiind revendicat de Statul Major al Forțelor Armate ale Ucrainei. În urma bombardamentelor, a izbucnit un incendiu puternic, care a fost stins abia pe 19 aprilie, conform Meduza.

Ucraina, atacată masiv noaptea trecută

Și trupele ruse au lansat atacuri aeriene asupra Ucrainei în noaptea de 20 aprilie. Potrivit autorităților ucrainene, atacuri au avut loc în Kiev, Nikolaev, Krivoi Rog, precum și în regiunile Harkov și Dnipropetrovsk. Bombardamentele au deteriorat infrastructura civilă și energetică și au rănit 15 persoane.

Potrivit armatei Ucrainei, în total, în noaptea de 20 aprilie, trupele ruse au lansat armata rusă a lansat 142 de drone Shahed asupra țării. Dintre acestea, 113 au fost doborâte sau interceptate. Potrivit militarilor, 28 de drone și-au atins ținta în 18 locații, iar în alte șase locuri au căzut resturi de drone.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: